null Állategészségügyi diagnosztikai vizsgálatok a kormányzati igazgatási szünet idején

Állategészségügyi diagnosztikai vizsgálatok a kormányzati igazgatási szünet idején

2022. december 20, kedd

Tájékoztatjuk ügyfeleinket, hogy a 2022. december 22-től 2023. január 6-ig tartó igazgatási szünet* alatt kizárólag a Nébih Állategészségügyi Diagnosztikai Igazgatóság (ÁDI) budapesti telephelyén (1143 Budapest, Tábornok u. 2.) végzünk vizsgálatokat.

A budapesti telephelyen az alábbi vizsgálatokra lesz lehetőség ezen időszakban:

  • bejelentési kötelezettség alá tartozó betegségek diagnosztikai vizsgálata
  • jogszabály által előírt, állatszállításhoz kapcsolódó, vagy export, eladás, karantén céljából érkező vizsgálatok
  • Salmonella kimutatás jogszabály szerint
  • vaddisznó minták ASP PCR vizsgálata (saját felhasználás vagy trófea céljából kilőtt, klinikai tüneteket mutató vaddisznó, illetve állománygyérítés céljából kilőtt)
  • házisertés minták ASP PCR vizsgálata (gyanú és vágás esetén)
  • madárinfluenza vírus kimutatásra irányuló vizsgálatok
  • veszettség felderítésére érkező minták vizsgálata (titer meghatározás, orális immunizálás ellenőrzés, diagnosztikai róka)
  • halasztást nem tűrő kórbonctani diagnosztika (pl.: bejelentési betegségek gyanúja, elhullások okának diagnosztikája, egyéb tömeges megbetegedések kivizsgálása)
  • sürgősséggel végzett diagnosztikai vizsgálatokból származó kórokozó baktériumok antibiotikum-rezisztenciájának meghatározása
  • TSE vizsgálatra érkező mintákból, idegrendszeri tünet esetén, veszettség kizárás, prion kimutatás 

Tájékozódó, felmérő, ellenőrző, állomány és monitoring vizsgálatokat az igazgatási szünet ideje alatt nem áll módunkban végezni. A 2022. december 17-től beérkezett veszettség titer vizsgálati minták esetében az eredménykiadás 2023. január 4-től történik.

Felhívjuk figyelmüket, hogy export, eladás, szállítás, karantén céljából tömeges mintabeérkezés esetén a vizsgálatok átfutási ideje, így az eredményközlés a szokottnál hosszabb időt vehet igénybe! 

Az igazgatási szünet alatt munkaidőben mintaátvételt biztosítunk a Nébih alábbi telephelyein:
     -    Nébih ÁDI Debreceni Immunológiai, Virológiai és TSE Laboratóriumában, valamint Kórbonctani és Bakteriológiai Laboratórium - 4031 Debrecen, Bornemissza u. 3-7.
     -    Nébih ÁDI Kaposvári Állategészségügyi Diagnosztikai Laboratórium - 7400 Kaposvár, Cseri út 18.

Mintaszállítás

Az igazgatási szünetben a mintaszállítás az alábbiak szerint alakul:

Dátum Mintaszállítás
2022. december 22. (csütörtök) van
2022. december 23. (péntek) nincs
2022. december 24. (szombat) nincs
2022. december 25. (vasárnap) nincs
2022. december 26. (hétfő) nincs
2022. december 27. (kedd) van
2022. december 28. (szerda) van
2022. december 29. (csütörtök) van
2022. december 30. (péntek) nincs
2022. december 31. (szombat) nincs
2023. január 01. (vasárnap) nincs
2023. január 02. (hétfő) van
2023. január 03. (kedd) van
2023. január 04. (szerda) van
2023. január 05. (csütörtök) van
2023. január 06. (péntek) van


Tekintettel az időszakos leállásra a vizsgálati mintákat, a gyorsabb feldolgozása érdekében, célszerű közvetlenül az ÁDI budapesti telephelyén leadni.

Vaddisznó minták kezelése

A vadásztársaságok a fentiekben megadott mintaszállítási napokon küldhetik be ASP vizsgálatra a saját felhasználásra vagy trófea céljából kilőtt vaddisznók mintáit. 
Fontos, hogy 2022. december 1-jétől a saját felhasználásra, vagy trófea céljából kilőtt, valamint a klinikai tüneteket mutató vaddisznók mintáit kizárólag az ÁDI által biztosított piros színű ASP mintagyűjtő tasakban lehet ASP vizsgálatra küldeni! 

Az egyéb mintaszállítási igényeket (pld. radiológiai minta, peszticid) a mintaszallitas@elbc.hu e-mail címen lehet előre jelezni.


Friss hírek

2025. június 17, kedd

Elkészült az EU Riasztási és Együttműködési Hálózatának 2024-es összefoglalója

Az Európai Unió Riasztási és Együttműködési Hálózata (ACN) 2024-ben 9400-nál is több bejelentést rögzített élelmiszerbiztonsági, állat- és növényegészségügyi témákban. A legtöbb ügy a RASFF rendszeren keresztül érkezett, melyek többsége az élelmiszerbiztonságot érintette. Az ACN hálózat célja, hogy a tagállamok között biztosítsa a gyors és hatékony együttműködést, ezáltal segítve a fogyasztók biztonságát fenyegető problémák mihamarabbi kezelését.

Tovább >

2025. június 17, kedd

EU Riasztási és Együttműködési Hálózat – 2024-es évösszefoglaló

A Riasztási és Együttműködési Hálózat (ACN) 2024-es évre vonatkozó beszámolója alapján a tavalyi évben több mint 9400 bejelentést rögzítettek a tagállamok. Változatlanul a RASFF rendszer értesítéseinek száma a legmagasabb. A 2024-ben közzétett mintegy 5300 élelmiszerbiztonsági bejelentés 91%-a kötődött élelmiszerekhez. A Magyarországot is érintő 309 RASFF-ügy nagy része baromfihúshoz és abból készült termékekhez, zöldségekhez és gyümölcsökhöz, valamint gabonatermékekhez és pékárukhoz kapcsolódott. 38 esetben volt kifogás hazai gyártású termékkel szemben, a magyar hatóságok pedig kockázatos élelmiszerek kapcsán 63 ügyet indítottak. Az Európai Bizottság a tavalyi évben két új riasztási rendszerrel bővítette a hálózatot: lehetőség nyílt a kedvtelésből tartott állatokat érintő szabálytalanságok, valamint a gazdasági haszonállatok jóllétéhez kapcsolódó ügyek bejelentésére is. A kedvtelésből tartott állatok ügyében Magyarországot 2024-ben 24 ügy érintette, a haszonállatok kapcsán hazánkat érintően mindössze 1 jelzés érkezett.

Tovább >