null Permetezéskor vigyázzunk a méhekre is!

Permetezéskor vigyázzunk a méhekre is!

2018. április 17, kedd

A mezőgazdasági munkák tavaszi csúcsidőszakában kulcsfontosságú a termőterületek gyomnövényeinek és károsítóinak alacsony szinten tartása. A növényvédő szerek felelős használata során azonban figyelemmel kell lennünk a hasznos élőszervezetekre, köztük a beporzó rovarokra is! A megfelelően tervezett és végrehajtott permetezéssel elkerülhető a méhek károsítása.

A méhek védelméről jogszabály rendelkezik, ugyanis a nem kellő odafigyeléssel végzett permetezés súlyos károkat okozhat a házi és a vadon élő méhállományokban. Éppen ezért a növényvédelmi munkák csúcsidőszakában a hatóság kiemelten ellenőrzi az alkalmazott technológiát, valamint a felhasznált növényvédő szereket.

Az alábbi esetekben csak olyan szerek használhatók, amelyek kijuttatása virágzás idején is megengedett:

  • ha a permetezni kívánt kultúrnövény virágzik vagy virágzó gyomnövények vannak a területen,
  • ha levéltetvek, kabócák miatt mézharmat (édesharmat) található a növényeken,
  • a kezelni kívánt tábla a méhek napi gyűjtésének útvonalába esik.

 

A méhekre mérsékelten veszélyes vagy mérsékelten kockázatos minősítésű növényvédő szerek – amennyiben ezt az engedélyokiratuk lehetővé teszi – csak méhkímélő technológiával alkalmazhatók: a házi méhek napi aktív repülésének befejezését követően, legkorábban a csillagászati naplemente előtt egy órával, legkésőbb 23 óráig.

A szabályos, előírás szerinti növényvédő szer felhasználás biztonságos és nem okozhat méhmérgezést. Ha azonban a növényvédő szer kijuttatás méhelhullást okoz, azt a méhész az észlelést követően haladéktalanul köteles bejelenteni az elhullás helye szerint illetékes kormányhivatalnak.

A Nébih javasolja az érintetteknek, hogy a permetezést megelőzően mindig kérjék ki növényorvos, növényvédelmi szakmérnök iránymutatását, illetve olvassák el a felhasználni kívánt készítmény engedélyokiratát, amelyek megtalálhatóak a Nébih honlapján.


Friss hírek

2024. november 28, csütörtök

Állati eredetű élelmiszer Európai Unión belüli szállítása

Az Európai Unióban az áruk szabad áramlásának alapelve szerint, az Európai Unió bármely tagállamának engedélyezett üzemében előállított állati eredetű élelmiszer szabadon forgalmazható, a szállítmányt elegendő, ha egy kereskedelmi okmány kíséri. Általánosan, nincs szükség sem állategészségügyi bizonyítványra, sem a TRACES rendszeren belüli nyomonkövetésre.

Tovább >

2024. november 26, kedd

Átmeneti üzemszünet várható a Nébih ügyfélfelületein

A Nébih felhívja az ügyfelei figyelmét, hogy 2024. november 28-án 20 órától 22 óráig több szakrendszer átmenetileg nem lesz elérhető. Az időszakos leállás a rendszerek üzemszerű működésének biztosítása érdekében végzett karbantartás miatt szükséges.

Tovább >