null Ólom és kobalt oldódhat ki a gyermekeknek szánt reggelizőkészletből

Ólom és kobalt oldódhat ki a gyermekeknek szánt reggelizőkészletből

2018. szeptember 26, szerda

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) a RASFF rendszeren keresztül kapta a tájékoztatást, miszerint egy kínai gyártmányú, gyermekeknek szánt, kerámia reggelizőkészletből magas ólom és kobaltkioldódást mért a német hatóság. A problémás termékből Magyarországra is szállítottak.

A német nagykereskedő a háromrészes (csésze, tányér, müzlis tál) étkészletből Magyarország mellett több uniós tagállamba is szállított. A jelentés szerint a német importőr elrendelte a termék piacról történő kivonását és visszahívását.

A vonatkozó jogszabályok értelmében az élelmiszerekkel érintkezésbe kerülő anyagok és tárgyak nem változtathatják meg az élelmiszer összetételét vagy érzékszervi tulajdonságait. Tekintettel arra, hogy a nevezett termékből kobalt és ólom oldódhat ki, a Nébih kéri a vásárlókat, hogy aki rendelkezik háztartásában az alábbi azonosítókkal ellátott készlettel, ne használja élelmiszer tálalásához vagy tárolásához!

 

A termék azonosító adatai:

  • Termék megnevezése: „Verdák, háromrészes reggeliző készlet” („Cars Frühstücksset 3 tlg”)
  • Forgalmazó: Müller Drogéria Magyarország Bt.
  • EAN kód: 4043891230749
  • RASFF referenciaszám: 2018.2658

 

Amit a kobaltról és az ólomról tudni érdemes

A kobalt nyomelem, a B12 vitamin (kobalamin) központi atomja, kis mennyiségben az emberi szervezetnek szüksége van rá. Nagyobb mennyiségben azonban az emberi szervezetben nem kívánatos anyag. A Nemzetközi Rákkutató Ügynökség (IARC) a kobaltot és a kobaltvegyületek csoportját lehetséges emberi rákkeltőként a 2B csoportba sorolta be.

Az ólom a nehézfémek csoportjába tartozó, természetben előforduló környezeti szennyezőanyag. Az emberi szervezetbe jutásának forrásai jelenleg az élelmiszerek, a víz, a levegő, a talaj és a por. Étrendünkben az ólom számos forrásból származhat, az átlagos európai fogyasztó ólombevitele pékárukból, teákból, burgonyatermékekből ered. Az ólomtartalom mázas kerámiaedényekből, ólomkristályból is kioldódhat. Mérgező anyag, amely a szervezetbe kerülve felhalmozódik, és károsítja a fejlődésben lévő idegrendszert, így gyermekekre különösen veszélyes. A Nemzetközi Rákkutatási Ügynökség (IARC) a szervetlen ólomvegyületeket 2A csoportba (valószínűleg humán rákkeltő anyagok csoportjába) sorolta.


Friss hírek

2025. január 21, kedd

Csak szigorú feltételekkel indulhat a baromfitartó gazdaságok madárinfluenza járványt követő be- és újratelepítése

A hatóság a 2024 októbere óta tartó madárinfluenza járvány okán elrendelt korlátozásokat hamarosan feloldja az egész ország területén. Ezt követően a baromfitartó telepeket újra be lehet telepíteni. Fontos azonban szem előtt tartani, hogy a madárinfluenza vírusa még mindig jelen van hazánkban! Ezt igazolja az állategészségügyi hatóság által (vadmadarakból folyamatosan) végzett, felügyeleti programban talált pozitív esetek magas száma. A tartó/tulajdonos által igényelt betelepítési engedély kiadását minden esetben hatósági helyszíni ellenőrzés fogja megelőzni. Egy újabb, a tavaly őszihez hasonló, jelentős járványhullám elkerülése érdekében a betelepítések kizárólag szigorú feltételek mellett történhetnek!

Tovább >

2025. január 17, péntek

Segítség a növényvédelmi nyilatkozat adatmező használatának értelmezésében

Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján a Nébih módosította az eGN rendszer beállítását a növényvédelmi kezelés végzéséhez kapcsolódó nyilatkozat esetében. Így, már azok számára sem jelent többlet adminisztrációt az eGN töltése, akik már e fejlesztés bevezetése előtt eleget tettek adatszolgáltatási kötelezettségük legalább egy részének, azaz töltöttek már fel növényvédelmi kezelést.

Tovább >