null INFORMATIKAI FEJLESZTÉSEKKEL ERŐSÍTI HALGAZDÁLKODÁSI ELLENŐRZÉSEIT A NÉBIH

INFORMATIKAI FEJLESZTÉSEKKEL ERŐSÍTI HALGAZDÁLKODÁSI ELLENŐRZÉSEIT A NÉBIH

2017. október 12, csütörtök

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) 241 millió forint vissza nem térítendő európai uniós támogatást nyert a Magyar Halgazdálkodási Operatív Program MAHOP-3.2-2016 „Az uniós ellenőrzési, vizsgálati és végrehajtási rendszer megvalósítása” című konstrukció keretében, amelyből tovább erősíti eszköztárát az illegális tevékenységet végzők kiszűréséhez. A projekt többek között elősegíti a hatósági ellenőrzéseket támogató informatikai rendszer fejlesztését, az ellenőrzésben részt vevő szakemberek képzését és a szomszédos országok társhatóságaival történő tapasztalatcserét a halgazdálkodás területén.

A 2017 áprilisában indult projekt során a halgazdálkodási tevékenységhez kapcsolódó komplex informatikai rendszer fejlesztése és tesztelése valósul meg. Az Európai Unió támogatását elnyert program lebonyolítására várhatóan 2018-ban és 2019-ben kerül sor. A tervezett informatikai fejlesztések hozzájárulnak a hatékony ellenőrzést biztosító, a kockázatok kezeléséhez szükséges minél teljesebb körű, rendszerezett adatgyűjtésekhez , míg a projekt égisze alatt megvalósuló képzések a helyszíni ellenőrzések eredményességének további növelését segítik elő.

A NÉBIH innovatív kezdeményezésének célrendszere összetett. A hatóság a kommunikáció változatos eszközeivel igyekszik felhívni a halgazdálkodásban érintettek és a halterméket vásárlók figyelmét, hogy az ismeretlen eredetű élelmiszerek – beleértve a halat és haltermékeket is – nem tekinthetők biztonságosnak. Az élelmiszerbiztonsági kockázatok mérséklése érdekében a nem nyomon követhető haltermékek felhasználása akár komoly felelősségre vonást is eredményezhet, ezen túlmenően felmerülhet annak gyanúja, hogy az ismeretlen eredetű hal illegális horgászati, halászati tevékenységből is származhat.

Magyarország természetes vízi halállománya nemzeti kincs, ezért a hal és élőhelyének megóvása közös feladatunk. A NÉBIH 2015-ben alapított Állami Halőri Szolgálata (ÁHSZ) az elmúlt időszakban számos alkalommal lépett fel a halászati, horgászati előírásokat megsértőkkel, illetve a szabálytalanul működő halforgalmazó egységekkel szemben. A szolgálat munkatársai – a hatályban lévő jogszabályok megsértése miatt – csak az idei évben több mint 1000 kg halat vontak ki a forgalomból.

A jelenleg is zajló projekt hozzájárul az ÁHSZ irányításával végrehajtott ellenőrzések hatékonyságának növeléséhez, különösen a bűncselekménynek minősülő orvhalászat és az abból származó illegális halértékesítés visszaszorításához.

Kapcsolódó anyagok:
A közlemény letölthető formában


Friss hírek

2025. február 14, péntek

Fontos változás a paradicsom barna termés-ráncosodást okozó (ToBRFV) károsító növényegészségügyi státuszában

A 2025. január 1-jétől a 2024/2970/EU végrehajtási rendelet alapján a paradicsom barna termés-ráncosodást okozó (ToBRFV) károsító az uniós vizsgálatköteles nem-zárlati károsítók (RNQP) közé került. A változásnak megfelelően januártól az uniós vizsgálatköteles nem-zárlati károsítók elleni intézkedések léptek érvénybe. E vírus az emberi egészségre nem jelent veszélyt.

Tovább >

2025. február 13, csütörtök

Szigorúbb szabályok védik a termelőket 2025-től

Szigorúbb szabályok védik a termelőket a késedelmes fizetésekkel és tisztességtelen piaci gyakorlatokkal szemben. A rendelkezések egyik célja a mezőgazdasági szereplők jogainak megerősítése. Az előírások betartását a Nébih ellenőrzi.

Tovább >