null Időben védekezzen a parlagfű ellen!

Időben védekezzen a parlagfű ellen!

2016. május 26, csütörtök

Az idei évben a korai kitavaszodás kedvezett a parlagfű csírázásának, az első szikleveles egyedek már március végén megjelentek az egész országban. Az időjárás kedvező volt a parlagfű kelésének, a bolygatott, nyílt talajfelszíneken több helyen jelentős mennyiségben való megjelenését tapasztaltuk. A kelési időponttól függően jelenleg a parlagfű csíranövények fejlettsége változatos, többnyire sziklevelestől 8 leveles állapotig. A legfejlettebb parlagfüvek 10 leveles fejlettségűek (15-20 cm-esek). A fő csírázási időszak még nem zárult le (április-május), további kelés várható.

  

  Szikleveles parlagfüvek                  Szikleveles és 2 leveles fejlettségű parlagfüvek
(Nagyoroszi, 2016.03.29.)                    (Zalaegerszeg, szikleveles: 2016.03.28.)
(Fotó: Hornyák Attila)                    (2 leveles: 2016.04.10., Fotó: Dr. Novák Róbert)

A jelenleg hatályos jogszabályi rendelkezések értelmében „a földhasználó köteles az adott év június 30. napjáig az ingatlanon a parlagfű virágbimbójának kialakulását megakadályozni, és ezt követően ezt az állapotot a vegetációs időszak végéig folyamatosan fenntartani.” 

 

      Jelentős parlagfű kelés                           6-8 leveles fejlettségű parlagfüvek 
    (Zalaegerszeg, 2016.05.01.)                        (Zalaegerszeg, 2016.05.16.)
     (Fotó: Dr. Novák Róbert)                              (Fotó: Dr. Novák Róbert)

Hatósági eljárás a parlagfű-mentesítés elmulasztása miatt csak július 1-től indítható, de a védekezést a parlagfű legérzékenyebb fejlettségekor célszerű elvégezni, amikor a legjobb hatékonyságot lehet elérni.

A mezőgazdaságilag nem művelt területeken a parlagfű visszaszorítására a rendszeres kaszálást javasoljuk, amire évjárattól függően legalább 3 alkalommal kell sort keríteni.

A mezőgazdasági területeken a növényvédő szeres és mechanikai gyomirtás megfelelő időben történő elvégzése a legcélravezetőbb. Állománykezelés esetén a megkésett védekezés gyengébb hatékonyságú és a gyomirtó szerek megkésett alkalmazása sok esetben a kultúrnövényt is károsítja. A gyomirtó szerek többségével szemben a parlagfű a 2-4 leveles fejlettségi állapotban a legérzékenyebb.

Jelenleg a mezőgazdasági kultúrákban az állománykezelések végzésének időszaka van. A kelés utáni hatékony gyomirtási technológiák megválasztásánál különösen fontosak a szakmai ismeretek, a gazdálkodóknak célszerű segítséget kérni. A leghatékonyabb és legjobban jövedelmező technológiák kiválasztásában a Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara szakemberei nyújtanak segítséget.

NÉBIH NTAI


Friss hírek

2025. május 1, csütörtök

Felhívás az állattartókhoz: továbbra is kiemelten fontos a járványügyi előírások betartása!

A ragadós száj- és körömfájás (RSZKF) kapcsán elrendelt hatósági intézkedések továbbra is érvényben vannak. Bár a rábapordányi eset óta nem igazoltunk új fertőzést, a vírus rendkívüli ragályossága és hosszú lappangási ideje miatt továbbra is elengedhetetlen, hogy minden állattartó maradéktalanul betartsa az érvényes járványvédelmi előírásokat és óvintézkedéseket.

Tovább >

2025. április 30, szerda

Lezárult a Nébih által koordinált tavaszi szezonális élelmiszerlánc-ellenőrzés

Véget ért az idei tavaszi szezonális élelmiszerlánc-ellenőrzés időszaka, amely a húsvéthoz köthető gasztronómiai hagyományokat figyelembe véve, az ünnepi időszakban leginkább keresett élelmiszerek előállítására fókuszálva – március 24. és április 18. között zajlott. A vizsgálatokat a területi élelmiszerlánc-felügyeleti szervek hatósági ellenőrei végezték a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) irányításával. A tavaszi akció során közel 2 tonnányi élelmiszertételt vont ki a hatóság a forgalomból, és összesen 5 millió forint bírság kiszabására kerül sor.

Tovább >