null Európai szakértők vizsgálják a szarvasmarhák szivacsos agyvelősorvadásának lehetséges okait nébih élelmiszer tudomány efsa bse

Európai szakértők vizsgálják a szarvasmarhák szivacsos agyvelősorvadásának lehetséges okait

2017. július 24, hétfő

Az Európai Unió tagállamaiban 2001-ben bevezetett takarmánytilalom óta mindössze 60 szarvasmarhát támadott meg a klasszikus szivacsos agyvelősorvadás (BSE) a kontinensen. Az óvintézkedéseknek köszönhetően a beteg állatok egyike sem került az élelmiszerláncba. A BSE teljes visszaszorítása érdekében az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság (EFSA) szakértői továbbra is vizsgálják a betegség lehetséges okait.

Tekintettel arra, hogy az EU-ban 2001-ben életbe lépett takarmánytilalom ellenére elszórtan még mindig felbukkan a BSE a kontinensen, az Európai Bizottság felkérte az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóságot az okok kivizsgálására.

Az elmúlt 16 évben a megbetegedések száma jól láthatóan csökkent, mindössze 60 klasszikus BSE esetet rögzítettek Európában. Bár ez a számarány megnyugtató, továbbá a megbetegedett állatok közül egy sem került be az élelmiszerláncba, a betegség teljes visszaszorítása közös érdekünk. Annál is inkább, mivel a klasszikus BSE olyan típusú BSE megbetegedés, amely az embert is megfertőzheti.

Az EFSA vizsgálatai az elszórtan jelentkező megbetegedések okait hivatottak feltárni. A kutatás különösen annak kiderítésére irányul, hogy a fertőzéseket a szennyezett takarmány okozta-e vagy spontán módon, nyilvánvaló ok nélkül előforduló esetekről van szó.

A témával kapcsolatban a NÉBIH honlapján olvashatnak bővebb információkat.


Friss hírek

2024. november 21, csütörtök

Közlemény elveszett „zöld könyvről” (2024.11.21.)

A Veszprém Megyei Kormányhivatal Növény- és Talajvédelmi Osztályának tájékoztatása.

Tovább >

2024. november 20, szerda

Szacharin: emeltek a biztonsági küszöbértéken

Az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság nemrég kiadott tudományos jelentésében arra a következtetésre jutott, hogy a szacharin emberi fogyasztása biztonságos, ezért megemelte a megengedhető napi beviteli értéket (ADI), mely 5 helyett most már 9 mg/testtömeg kilogramm.

Tovább >