null Átfogó ellenőrzést tartott a Nébih a Tokaj-hegyaljai borvidéken

Átfogó ellenőrzést tartott a Nébih a Tokaj-hegyaljai borvidéken

2018. október 11, csütörtök

Négynapos ellenőrzés-sorozatot tartott a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) a Tokaj-hegyaljai borvidéken. A hatósági vizsgálat a történelmi borvidék 12 településének 25 borászati egységére – borászati és alkoholosital-előállító üzemekre, borkimérésekre, illetve más vendéglátó és kereskedelmi egységekre – terjedt ki. A szakemberek az ellenőrzés során két esetben tapasztaltak olyan súlyos adminisztratív hiányosságokat, amelyek miatt az érintett egységek működését felfüggesztették, készleteiket pedig a nyomon követhetőség biztosításához szükséges dokumentumok bemutatásáig zárolták.

Frissítés - 2018.10.12.:

A közleményben jelzett, két jogszabálysértő üzemmel kapcsolatban, az ellenőrzés óta eltelt időszakban a Nébih az alábbi intézkedéseket hozta meg:

1.            Az érintett pálinka-előállító üzem a kérdéses pálinkák nyomon követését biztosító dokumentumokat időközben a hatóság rendelkezésére bocsátotta, ezt követően a Nébih az üzemben zárolt tételek forgalomba hozatalát engedélyezte.

2.            Az érintett borászati üzem benyújtotta a hatóságnak a megfelelő intézkedési tervet a jogszabálysértések kijavítására. A Nébih ismételt helyszíni ellenőrzés során meggyőződött arról, hogy az üzemben ténylegesen pótlásra kerültek az eljárás során megfogalmazott hiányosságok, majd engedélyezte az üzem további működését.

Korábban írtuk:

Előzetesen bejelentett ellenőrzési akciót folytatott július végén és augusztus elején a Nébih – a Hegyközségek Nemzeti Tanácsa és a Pálinka Nemzeti Tanács értesítését követően – a Tokaj-hegyaljai borvidéken. A 12 településre kiterjedő vizsgálat során a hatósági szakemberek a borászatokkal együttműködve tárták fel az alkalmazott eljárások és az adminisztráció megfelelőségét a hatályos jogszabályoknak, illetve azok esetleges hiányosságait. Az ellenőrzés célja nemcsak a hibák feltárása volt, hanem a szakmai segítségnyújtás is.

Az ellenőrzés közben feltárt hibákat, hiányosságokat bemutató videó a cikkben leírtak vizuális bemutatására szolgál, többletinformációt nem tartalmaz.

A Nébih borászati munkatársai az átfogó vizsgálat során elsősorban azt kontrollálták, hogy a Tokaji borkülönlegességek valóban megfelelnek-e a termékleírásoknak, azaz a leszüretelt aszúszemek mennyisége megfelel-e a belőlük készült minőségi kategóriákhoz szükséges mennyiségnek. Az ellenőrzés kiterjedt továbbá a készletek és az adminisztráció egyezőségére, a technológiai előírásokra, a higiéniára és a minőségbiztosítási rendszer kiemelt pontjaira.

Az ellenőrök górcső alá vették a termékek kiszerelését, az alkalmazott jelöléseket, valamint a különböző engedélyeket is, hiszen csak ezek révén garantálható, hogy a palackok beltartalma valóban a csomagoláson feltüntetettel azonos, és a termék nyomon követhetősége a szőlőtőkétől a pohárig hiánytalan legyen.

Az ellenőrzés rámutatott, hogy a vizsgált egységekben a technológiai és adminisztrációs fegyelem jellemzően magas, bár kisebb hiányosságok több esetben előfordultak. Ilyenkor a hatóság 8 napon belül intézkedési tervet kért az érintett vállalkozástól, amelyben az részletesen, a határidő megjelölésével kötelezettséget vállalt a feltárt hibák kijavítására.

A Nébih szakemberei a 25 ellenőrzött egységből mindössze kettőnél tapasztaltak komolyabb jogszabálysértést. Mindkét esetben számottevő adminisztrációs hiányosságokat észleltek, amelyek hitelt érdemlő pótlásáig az üzemek további működését felfüggesztették. Az érintett egységek készleteit a nyomon követhetőséghez szükséges dokumentumok bemutatásáig zárolták.

Az érintett üzemek listája elérhető a jogsértés listán.

Kapcsolódó anyagok:
A közlemény letölthető formában
Az ellenőrzésről készült fotók



Friss hírek

2024. november 21, csütörtök

Közlemény elveszett „zöld könyvről” (2024.11.21.)

A Veszprém Megyei Kormányhivatal Növény- és Talajvédelmi Osztályának tájékoztatása.

Tovább >

2024. november 20, szerda

Szacharin: emeltek a biztonsági küszöbértéken

Az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság nemrég kiadott tudományos jelentésében arra a következtetésre jutott, hogy a szacharin emberi fogyasztása biztonságos, ezért megemelte a megengedhető napi beviteli értéket (ADI), mely 5 helyett most már 9 mg/testtömeg kilogramm.

Tovább >