null A kutyák szopornyica okozta fertőző betegsége

A kutyák szopornyica okozta fertőző betegsége

A szopornyica a kutyák hevenyen lezajló, lázas betegsége, amely főként a légutak és egyéb nyálkahártyák hurutjában, valamint idegrendszeri, ritkábban bőrkiütéses tünetekben nyilvánul meg. Szerencsére manapság a széles körű vakcinázásnak köszönhetően egyre ritkábban, inkább csak menhelyi, talált, illetve nem kellőképpen oltott állatoknál fordul elő. A betegség emberre nem veszélyes.

A vírus a levegő közvetítésével jut be a szervezetbe, de állataink megfertőződhetnek fertőzött orrváladékkal, illetve vizelet közvetítésével is.

A betegség előrehaladottságnak megfelelően az alábbi szakaszokat lehet elkülöníteni.

Az első szakasz a megfertőződéstől az 1. hétig terjedő időszak. Ilyenkor a vírus a felvétel után a toroktájéki nyirokszövetekben szaporodik el, majd a vérbe kerül, és magas, akár 40-41 fokos lázat alakít ki. A betegségre ebben a fázisban az úgynevezett kettős lázcsipke jellemző, ami azt jelenti, hogy az első lázas állapot után 2-3 lázmentes nap következik, majd az állat újra belázasodik. A magas láz nagyfokú levertséggel, bágyadtsággal, és az ellenállóképesség csökkenésével jár. Egyéb tünetként kötőhártya-gyulladás, és savós orrfolyás figyelhető meg.

A második szakasz a 2. hétre tehető, amikor a legyengült szervezetet egyéb kórokozók (főleg gennykeltő baktériumok) támadják meg, ez pedig szövődmények kialakulásával jár. Tüdőgyulladás, gyomor-és bélgyulladás, valamint a talppárnák, és az orrtükör bőrének megvastagodása jelentkezhet. Időnként a fogak barnás elszíneződés is megfigyelhető, ami az átvészelt állatokon egy életre megmarad.

A harmadik szakasz a 2-6. hétre tehető, amikor már az idegrendszeri tünetek jelentkeznek: ferde fejtartás, remegés, fogcsattogtatás, görcsök, bénulás.

Ezen tünetek megjelenése utána a beteg állatok jelentős része elpusztul.

A betegség gyógykezelése csak a korai felismerés és az időben elkezdett szakszerű terápia esetén lehet sikeres, így ha a fent említett tünetek valamelyikét észleljük kutyánkon, azonnal forduljunk állatorvoshoz!

A legfontosabb a védekezés
A szopornyicával szembeni harc nem a kezelésnél, hanem a megelőzésnél kezdődik. A kölyköket ne vigyük ki az utcára sétálni, amíg nincsenek kellően immunizálva. Az állatorvos a kölyökkori sorozatoltás során az ismétlődő oltásokkal felkészíti a kiskutyákat több más mellett a szopornyica elleni védelemre, így azok stabil alapimmunitást szereznek. Mivel még a betegséget átvészelt állatokban sem alakul ki életre szóló immunitás, ezért felnőtt, és idősebb állatok esetében is fontos a szopornyica elleni emlékeztető oltások évenkénti beadatása!


Friss hírek

2024. március 6, szerda

ÖKO vetőmag adatbázis tájékoztató

Az Európai Unió Bizottsága 889/2008/EK rendelete engedélyezi a nem ökológiai gazdálkodásból származó vetőmag és burgonya vetőgumó használatát is ökológiai gazdálkodásban, amennyiben a termelők nem tudnak ökológiai módszerekkel előállított szaporítóanyagot beszerezni. Az engedélyezési eljárást a tagállamok hatáskörébe utalja. Ennek érdekében előírja a tagállamok számára egy számítógépes adatbázis létrehozását és folyamatos működtetését azoknak a fajtáknak nyilvántartására, melyekből igazoltan rendelkezésre áll az ország területén ökológiai gazdálkodásból származó vetőmag, illetve burgonya vetőgumó.

Tovább >

2024. február 20, kedd

Közlemény elveszett „fehér könyvről" (2024.02.20.)

A Komárom-Esztergom Megyei Kormányhivatal Növény- és Talajvédelmi Osztályának tájékoztatása.

Tovább >