Sikeres szervezetfejlesztési projekt európai uniós forrásból
Sikeresen befejeződött a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) ÁROP-1.2.18.A-2013-2013-0006 regisztrációs számú, „Szervezetfejlesztési program a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatalban” című projektje. A 2013. december 2-től 2014. április 30-ig lezajlott projekt az Új Széchenyi Terv Államreform Operatív Program részeként valósult meg, teljes költségvetése közel 30 millió Ft volt.
A programnak köszönhetően– előre meghatározott módszertanok segítségével – javult a NÉBIH belső működési hatékonysága, mely megfelel a Magyary Zoltán Közigazgatás-fejlesztési Program szellemiségének is.
A projektben részt vett vezetők és szakemberek a létrehozott munkacsoportokban, valamint képzések során új szervezetfejlesztési, stratégiai módszereket sajátítottak el, amit továbbadhatnak majd a programban közvetlenül részt nem vevő munkatársaknak is. Emellett az így kialakult szervezeti munkakapcsolatok tovább erősítik a hivatal belső kommunikációját.
A projekt során a munkacsoportok öt beavatkozási területen folytatták tevékenységüket:
-
Teljesítménymenedzsment: meghatározták a szervezeti célokat és elvégezték a szervezeti teljesítmény indikátorok testre szabását, amit szervezeti célfán ábrázoltak.
-
Folyamatmenedzsment: a jogi és gazdasági funkcionális egységek közreműködésével kiválasztottak öt folyamatot, ahol beazonosították a racionalizálható működési pontokat, amit ezzel összefüggésben el is indítottak.
-
Változásmenedzsment: egy informatikai fejlesztésből következő nagyobb volumenű változás lemodellezésére került sor, amit workshop-on mutattak be az érintetteknek.
-
Minőségmenedzsment: elvégezték a CAF 2013 modellen alapuló önértékelést, önértékelési jelentést és a vezetés választása után intézkedési tervet készítettek annak NÉBIH-en belüli további alkalmazásáról. A folyamat alatt – egyéni és konszenzusos értékelés során – az önértékelést végző munkatársak állapították meg az intézmény erősségeit, illetve gyengeségeit.
-
Tudásmenedzsment: az egyéni és szervezeti tudásmegosztás érdekében két új módszert vezettek be: elindítottak egy rendszeres belső hírlevelet, valamint az újonnan belépő hivatali dolgozók számára információs tananyagot készítettek.
Rendszerszervezési és Felügyeleti Igazgatóság