null Vissza nem térítendő támogatás igényelhető az amerikai szőlőkabóca elleni védekezéshez

Vissza nem térítendő támogatás igényelhető az amerikai szőlőkabóca elleni védekezéshez

2019. február 18, hétfő

Az Agrárminisztérium – tekintettel az aranyszínű sárgaságot okozó fitoplazma fertőzés magyarországi helyzetére, továbbá a fitoplazmát terjesztő amerikai szőlőkabóca elleni hatékony védekezés érdekében – 2019-ben is vissza nem térítendő támogatást nyújt a szőlőültetvényekben kijuttatott növényvédő szer vételárához. A növény-egészségügyi megelőző támogatás iránti igényüket március 31-ig kell jelezniük az érintetteknek. A tényleges támogatási kérelem legkésőbb augusztus 15-ig nyújtható be.

Az grapevine flavescence dorée (FD) phytoplasma a szőlő egyik legveszélyesebb kórokozója, amely rendkívül súlyos fenyegetést jelent a hazai szőlő- és borágazat számára. A betegség elleni védekezéshez jelenleg nem áll rendelkezésre megfelelő növényvédő szeres eljárás, ugyanakkor van mód az azt terjesztő vektor, az amerikai szőlőkabóca (Scaphoideus titanus) gyérítésére.

Az Agrárminisztérium a korábbi évekhez hasonlóan, idén is vissza nem térítendő támogatást nyújt a szőlőültetvényekben kijuttatott növényvédő szer vételárához.

A növény-egészségügyi megelőzési támogatási igényt az FD fitoplazma fertőzésre nem körülhatárolt területekre, valamint szaporítóanyagra vonatkozóan előzetesen, március 1. és március 31. között kell benyújtani a Magyar Államkincstárhoz, az általa rendszeresített és a honlapján közzétett nyomtatványon. A növényvédő szer csak az igénylést követően vásárolható meg.

A növény-egészségügyi felszámolás támogatását azon szőlőültetvény után lehet kérelmezni, amely körülhatárolt területen található. A növényvédelmi hatóság körülhatárolt területről szóló határozatát a fertőzött terület szerint illetékes önkormányzat hirdetményi úton közli és az odatartozó összes szőlőültetvényre vonatkozik.

A kérelem mindkét támogatási elem esetében a május 1. és július 31. közötti időszakban elvégzett növényvédő szeres védekezést követően, de legkésőbb augusztus 15-ig nyújtható be. A támogatási igényt a megyei kormányhivatalhoz szükséges eljuttatni, a Magyar Államkincstár által rendszeresített és a honlapján közzétett nyomtatványon.

A támogatás mértéke – mindkét támogatási forma esetében – alapvetően a növényvédő szer vételárának 75%-a. Abban az esetben azonban, ha a növényvédő szert a gépi bérmunka-szolgáltatást végző vásárolja meg és juttatja ki, a szolgáltatás ellenértékének 75%-a igényelhető meg. A támogatás mértéke hektáronként legfeljebb 12 000 Ft, de szőlőtermelőnként nem haladhatja meg a 240 000 Ft-ot.

Kapcsolódó jogszabály:
9/2016. (II.15.) számú FM rendelet a szőlőültetvényeken megvalósuló növény-egészségügyi védekezés támogatásáról


Friss hírek

2025. május 13, kedd

Madárinfluenza elleni vakcinázás indult ritka és nagy értékű állatkerti madárfajoknál

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatallal közreműködve a Ceva-Phylaxia Zrt. országos vakcinázási programot indított. A nyolc állatkert részvételével megvalósuló kísérlet célja a magas patogenitású madárinfluenza elleni védelem biztosítása ritka, nagy értékű madárfajok számára. A március közepén lezárt első szakaszban mintegy 1 100 fogságban tartott madarat oltottak be, az ezt követő laboratóriumi vizsgálatok szerint a vakcina megfelelő védettséget nyújt a betegséggel szemben.

Tovább >

2025. május 12, hétfő

A károsítók elleni védekezésre hívja fel a figyelmet a Nébih a Növényegészségügy Nemzetközi Napja alkalmából

Május 12-e a Növényegészségügy Nemzetközi Napja, mely a növények védelmének fontosságát és a növényegészségügyi szakterület jelentőségét hangsúlyozza. A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) és a kormányhivatalok növényegészségügyi szakemberei folyamatosan e célokért dolgoznak, ám a jeles nap alkalmából a hivatal külön is szeretnék felhívni a figyelmet a károsítók elleni védekezésre. Ennek érdekében idén is csatlakozott az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság (EFSA) PlantHealth4Life elnevezésű kampányához, valamint közösségi média felületén a legfontosabb alapszabályokat és a Xylella fastidiosa baktériumot bemutató social tartalmakkal és edukatív minikvízzel jelenik meg.

Tovább >