null Vektormentes időszak 2017– egyszerűbbé válik a kéknyelv betegségre fogékony állatok kiszállítása

Vektormentes időszak 2017– egyszerűbbé válik a kéknyelv betegségre fogékony állatok kiszállítása

2017. december 13, szerda

A kéknyelv betegséget terjesztő törpeszúnyogok átmeneti inaktivitása miatt 2017. december 4-étől a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) hazánk teljes területére kihirdette a szezonális vektormentes időszakot. Ennek megfelelően ismét lehetővé vált a kéknyelvre fogékony, továbbtartásra szánt állatok előzetes védőoltás nélkül történő kiszállítása Magyarországról az alacsonyabb kockázatú, illetve a betegségtől mentes területekre. 

A szezonális vektormentes időszak kezdetét a hőmérsékleti adatok, valamint az elvégzett laboratóriumi vizsgálatok eredményei alapján határozták meg a szakemberek. Az intézkedés lehetővé teszi, hogy a továbbtartásra szánt, a kéknyelv betegségre fogékony állatokat előzetes védőoltás nélkül szállítsák hazánk területéről az alacsonyabb kockázatú, vagy a betegségtől mentes területekre.

Az Európai Unión belüli kiszállítás során továbbra is az 1266/2007/EK rendelet előírásait szükséges alkalmazni. E rendelkezéseknek megfelelően, a kórokozóátvivő-mentes időszak kezdetét követő 14 nap után a virológiai (PCR) vizsgálat negatív eredménye, míg 28 nap után már a szerológiai vizsgálat negatív eredménye is elegendő a szállításhoz. Az úgynevezett 3. országokba irányuló export esetén a célország és Magyarország által jóváhagyott, érvényes exportbizonyítványokban foglalt feltételek az irányadóak.

Az állatok szállításának részletes feltételeiről minden esetben a megyei kormányhivatalok vagy a járási hivatalok élelmiszerlánc-biztonsági és állategészségügyi szervezeti egységei adnak felvilágosítást.

Kapcsolódó anyagok:
A közlemény letölthető formában


Friss hírek

2024. november 21, csütörtök

Közlemény elveszett „zöld könyvről” (2024.11.21.)

A Veszprém Megyei Kormányhivatal Növény- és Talajvédelmi Osztályának tájékoztatása.

Tovább >

2024. november 20, szerda

Szacharin: emeltek a biztonsági küszöbértéken

Az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság nemrég kiadott tudományos jelentésében arra a következtetésre jutott, hogy a szacharin emberi fogyasztása biztonságos, ezért megemelte a megengedhető napi beviteli értéket (ADI), mely 5 helyett most már 9 mg/testtömeg kilogramm.

Tovább >