Megnyugtató eredménnyel zárult a vetőburgonya szállítmányok fokozott ellenőrzése
Véget ért a burgonya összes zárlati kórokozójára kiterjesztett, fokozott ellenőrzés. A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) abból a célból rendelte el az országos vizsgálatot még ez év februárjában, hogy átfogó képet kapjon az EU tagállamaiból érkező szállítmányok növény-egészségügyi állapotáról. A laboratóriumi analízis a megvizsgált 148 minta közül 5-nél mutatott ki zárlati fonálféreg fertőzést, a többi szállítmány egészségesnek bizonyult.
A külföldről származó vetőburgonya tételekben többször azonosított karantén státuszú gumórontó fonálféreg fertőzés miatt a Nébih ez év februárjától országos szintű, fokozott ellenőrzést rendelt el. Az akció során nemcsak a gumórontó fonálféreg, hanem a burgonya összes zárlati károsítójának az esetleges jelenlétét is vizsgálták.
Magyarországra – az egységes uniós szabályozás értelmében – vetőburgonyát csak az Európai Unió területéről lehet behozni. Az akció célja az volt, hogy a hatóság átfogó képet kapjon az egyes tagállamokból származó szállítmányok növény-egészségügyi állapotáról. A 8 országból érkező 148 minta vizsgálata során 4 román és egy osztrák tételben mutatott ki zárlati fonálféreg fertőzést a Nébih laboratóriuma. A többi szállítmány esetében karantén károsító jelenlétét nem állapította meg a vizsgálat. A bevizsgált, összesen mintegy 853 tonnát reprezentáló minta 32 burgonyafajtára terjedt ki.
Az ellenőrzések továbbra sem érnek véget, hiszen a növényvédelmi hatóság a vegetációs időszakban is folytat növény-egészségügyi vizsgálatot a burgonyatermő területeken, illetve szükség esetén laboratóriumi teszteléseket végez. A Nébih a károsítók felderítésére monitoring rendszert működtet, amely magában foglalja a felszíni öntözővizek vizsgálatát, valamint a betakarított, betárolt gumótételek és a burgonyán kívüli gazdanövények ellenőrzését is.
Tekintettel arra, hogy a karantén károsítók ellen nem létezik hatékony védekezési lehetőség, különösen fontos az egészséges szaporítóanyag használata. Ennek biztosítása a termelő és az ellenőrzést végző hatóság közös érdeke és feladata.