null Megmentettek egy súlyosan sérült madarat a Nébih munkatársai

Megmentettek egy súlyosan sérült madarat a Nébih munkatársai

2018. november 27, kedd

Egy szárnyaszegett egerészölyv mentésében és biztonságos elhelyezésében vettek részt a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) Székkutasi Növényfajta-kísérleti Állomásának munkatársai. A dolgozók az állomás melletti fasorban bukkantak a vélhetően áramütés következtében megsérült, fiatal madárra, amelyet haladéktalanul a Szegedi Vadaspark Természetvédelmi Mentőközpontjába szállítottak.

Egy sérült egerészölyvet (Buteo buteo) találtak a Nébih Székkutasi Növényfajta-kísérleti Állomásának dolgozói a telep közelében húzódó fasorban. A madarat valószínűleg áramütés érte, emiatt egyáltalán nem tudta használni a jobb szárnyát, csak ugrálva próbált menekülni. A rögtönzött mentőalakulat egy zsákkal letakarva a Nébih telephelyére szállította a kiszolgáltatott állatot, amiről haladéktalanul értesítették a helyi vadásztársaság vadőrét.

A szakember megerősítette, hogy a sérült állat egy fiatal egerészölyv, amelyet mielőbb madárkórházba kell juttatni, hogy szakszerű kezelést kaphasson. A madarat az állomásvezető vette gondjaiba, aki személyesen szállította el a Szegedi Vadaspark Természetvédelmi Mentőközpontjába. A gyors és felelős közreműködésnek köszönhetően az egerészölyv időben megkapta a megfelelő ellátást, így biztonságban várhatja a felépülését.

Ez az akció is rámutatott arra, hogy a Nébih valamennyi dolgozója elkötelezett a környezet védelme mellett. A Székkutason zajló fajtakísérleti munka eredményességét nagymértékben befolyásolja a kártevők elleni védekezés hatékonysága. Ebben a véget nem érő harcban hasznos segítőinknek tekintjük a ragadozó madarakat, mivel étlapjukon jó néhány kártevő szerepel, köztük pockok, egerek és káros rovarok (lótetű, sáska) egyaránt.

Friss hírek

2025. február 1, szombat

Újabb településen erősítette meg a hatóság a kiskérődzők pestise betegséget

A Zalai vármegyei Nagymétnekpuszta, valamint Lenti településeken tartott juhállományoknál is megerősítette a kiskérődzők pestise betegséget a Nébih. A szentgyörgyvölgyi esethez hasonlóan ezúttal is az állatok és a ragályfogó tárgyak hanyag, illetve felelőtlen szállítása játszhatott szerepet a vírus terjedésében. A hatóság kéri, hogy minden állattartó haladéktalanul jelentse, ha állatainál a betegség tüneteit észleli.

Tovább >

2025. január 31, péntek

A kiskérődzők pestise okán elrendelt hazai intézkedések

A kiskérődzők pestise (KP) a juhok és a kecskék nagy gazdasági kárral járó, rendkívül ragályos vírusos megbetegedése. Terjedésében legnagyobb szerepe az élőállatok közvetlen és közvetett találkozásának van, emiatt különösen nagy a kockázata az élőállat-kereskedelemnek és -szállításnak. A járvány mielőbbi felszámolása érdekében az országos főállatorvos szigorú intézkedéseket vezetett be.

Tovább >