null Megkezdődött a parlagfűvel fertőzött területek légi felderítése

Megkezdődött a parlagfűvel fertőzött területek légi felderítése

2017. augusztus 24, csütörtök

A megyei kormányhivatalok szakembereinek közreműködésével idén is kezdetét vette a parlagfűvel fertőzött területek légi felderítése. A helikopteres „bejárás” során rövid idő alatt nagy terület áttekintése történik meg. Azokon a földeken, ahol a jogszabályi előírások ellenére nem zajlott le a parlagfű mentesítés, a hatóság elrendeli a közérdekű védekezést, a gondatlan földhasználót pedig növényvédelmi bírsággal sújtja.

Az elmúlt évekhez hasonlóan, idén is megszervezik hazánkban a parlagfű légi úton történő felderítését. Az ellenőrzésben – a készenléti rendőrség helikoptereinek közreműködésével – a megyei kormányhivatalok növény- és talajvédelmi szakemberei vesznek részt.

 

A légi ellenőrzés mostantól kiegészíti a július 1-jétől folyamatosan végzett földi felderítést. Az érintett hatóságok ebben az évben is több százezer hektárnyi területet tekintenek át a magasból. A módszer nagy előnye, hogy a helikopterek segítségével rövid időn belül nagy területet tudnak szemrevételezni a szakemberek.

 

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal felhívja minden földhasználó és földtulajdonos figyelmét, hogy a földterületek parlagfű mentes állapotát a szezon végéig kötelező fenntartani!

 

A parlagfűvel fertőzött területeken a növényvédelmi hatóság közérdekű védekezést rendel el. A hatósági eljárás költségei a gondatlan földhasználót terhelik, akinek – a fertőzött terület méretétől és a fertőzöttség mértékétől függően – 15.000 forinttól 5 millió forintig terjedő növényvédelmi bírságot is meg kell fizetnie a jogszabályban előírt kötelezettségének elmulasztása miatt.


Friss hírek

2025. január 2, csütörtök

Az Ügyfélkapu megszűnése a Nébih szakrendszereire is hatással lesz

A Nébih felhívja ügyfelei figyelmét, hogy január 16-tól a hivatal szakrendszereibe is kizárólag DÁP mobilalkalmazással vagy az Ügyfélkapu+ szolgáltatással tudnak majd bejelentkezni. A változás olyan alapvető és nagyforgalmú rendszereket érint, mint az eGN, az ENAR, az EUTR vagy a LABOR. A gördülékeny elektronikus ügyintézés érdekében fontos, hogy minden érintett mielőbb aktiválja a két megmaradó azonosítási lehetőség valamelyikét.

Tovább >

2024. december 23, hétfő

Megvannak a téli szezonális élelmiszerlánc-ellenőrzés első eredményei

Az élelmiszerbiztonság és a fogyasztók védelme 2024 téli ünnepi időszakában is jelentős figyelmet kap: december 9-e óta tart a dr. Nobilis Márton, élelmiszergazdaságért és agrárszakképzésért felelős államtitkár által elrendelt téli szezonális élelmiszerlánc-ellenőrzés. Az egészen év végéig tartó kezdeményezés során hagyományosan a karácsonyhoz, a téli ünnepi időszakhoz kapcsolódó célterületeket és termékeket vizsgálnak a szakemberek. A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) az ellenőrzés első szakaszát követően már el is végezte az eddigi eredmények összesítését.

Tovább >