null Kínából származó bambusz csészét vontak ki a forgalomból magas formaldehid kioldódás miatt

Kínából származó bambusz csészét vontak ki a forgalomból magas formaldehid kioldódás miatt

2017. május 9, kedd

A RASFF (Európai Unió élelmiszer- és takarmánybiztonsági riasztási rendszere) arról értesítette az Európai Unió tagállamait, hogy „bambusz” elnevezésű műanyag csészénél az előírt határértéket nagymértékben meghaladó formaldehid kioldódást mért a német hatóság. 

Termék adatai

A termék elnevezése: bambusz csésze, 400 ml

Átmérője: 8,5 cm

Cikkszám: 33387

Egyéb információ: a visszahívás a 2015.12.07. és 2017.05.04. időszakban megvásárolt csészéket érinti

Az interneten árusított csésze a leírás szerint hőálló és 100%-ban természetes bambuszrostból áll,  valójában azonban karbamid-formaldehid gyantából készült. Bambuszt csupán por formájában, töltőanyagként tartalmaz.

A német hatóság által magas hőmérsékleten (70°C), ecetsavval végzett kioldódási vizsgálat során a termék anyaga (karbamid-formaldehid gyanta) bomlásnak indult, repedések keletkeztek rajta, valamint jelentős mennyiségű formaldehid szabadult fel.

A vonatkozó Bizottsági rendelet alapján a formaldehid specifikus kioldódási határértéke 15 mg/kg, a vizsgált bögrékben ezzel szemben 720-770 mg/kg-ot mértek, ami sokszorosan meghaladja a határértéket. A toxikológiai értékelés alapján a szóban forgó csésze rendeltetésszerű használata során olyan mennyiségű formaldehid oldódhat ki, ami veszélyeztetheti az emberi egészséget.

Kérjük, hogy aki rendelkezik a fenti azonosítókkal ellátott termékkel, semmiképp ne használja azt, hanem küldje vissza a vásárlás helyére!

A formaldehidről

A formaldehid olyan vegyület, amelyet főként műanyag gyanták, ragasztók előállításához használnak, de megtalálható a kipufogógázokban és a cigarettafüstben is. Kis mennyiségben élelmiszerekben is előfordulhat természetes módon, illetve szennyezőanyagként, például műanyagokból történő kioldódás révén. A formaldehid az emberi szervezetbe leggyakrabban a levegővel együtt kerül be. Nagy mennyiségű belélegzése szem- és légzőszervi irritációt okoz, hosszútávon pedig növelheti bizonyos daganatos megbetegedések kockázatát.

Kapcsolódó jogszabály:
A Bizottság 10/2011/EU rendelete az élelmiszerekkel rendeltetésszerűen érintkezésbe kerülő műanyagokról és műanyag tárgyakról (II. fejezet 11. cikk (1) bekezdés és I. melléklet)


Friss hírek

2024. július 16, kedd

Álőstermelőket szűrt ki a Nébih a nyári szezonális ellenőrzésen

Adminisztratív, piaci és termőhelyi ellenőrzéseket is tartottak a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) munkatársai a nyári őstermelői célellenőrzés során. A kéthetes vizsgálatsorozat alkalmával Budapesten és hat vidéki településen 32 őstermelőt ellenőriztek, több esetben felkeresve közvetlenül a termőhelyet. Összesen 10 eljárás indult. A szakemberek nem saját termesztésből származó, valamint a nyilvántartásba nem bejelentett terméket forgalmazó őstermelőkkel szemben is intézkedtek.

Tovább >

2024. július 11, csütörtök

Jól szerepeltek a Futball EB szurkolói zónás vendéglátói a nyári szezonális ellenőrzésen

A Futball EB első két hetében 133 vendéglátó egységet és több mint 500 alkoholos italt ellenőriztek a szurkolói rendezvényeken az élelmiszerlánc-felügyeleti szakemberek. Az ellenőrzések döntő többsége pozitív eredménnyel zárult. A hatóságok mindössze 6 esetben indítottak eljárást és 255 000 Ft bírságot szabtak ki, a vizsgált alkoholos italok közül pedig csupán 10 liter lejárt minőségmegőrzési idejű, hibás borászati terméket vontak ki a forgalomból.

Tovább >