null Hamis pálinkát árultak egy budapesti szórakozóhelyen

Hamis pálinkát árultak egy budapesti szórakozóhelyen

2016. április 26, kedd

Hamis pálinkát kínáltak egy népszerű budapesti vendéglátóhelyen, ahol közérdekű bejelentésre tartott ellenőrzést a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH). A vendéglátóhely ismert, jó minőségű pálinkák üvegébe áttöltve kínálta az ismeretlen eredetű alkoholokat. Emellett 10 szeszes italból csupán egyről tudták igazolni, hogy honnan származik. A vállalkozás mintegy 4 millió forint bírságra számíthat.

Közérdekű bejelentés alapján ellenőrizték Budapesten egy ismert belvárosi szórakozóhely italkínálatát a NÉBIH szakemberei. Az élelmiszerlánc-biztonsági ellenőrök a vásárlóknak kínált italok minőségét és eredetét vizsgálták. Az ellenőrzésen több mint 10 féle, bontott szeszes italból (whiskey, vodka, rum, pálinka, gin) vettek mintát. A vendéglátóhely kizárólag egyetlen terméknél tudta bemutatni az eredetet igazoló dokumentumokat.

A NÉBIH laboratóriumi vizsgálatai igazolták, hogy kétféle pálinkából hamisítványt szolgáltak fel a vendégeknek. A szakemberek a levett mintákat összevetették a palackokon szereplő eredeti termékekkel, azok profilja azonban eltért, így bizonyítva a hamisítást. A vásárlóknak tehát ismeretlen eredetű szeszes italt szolgáltak fel, a valódi, jó minőségű pálinkák helyett.

A hamisított termékek forgalmazását, mind az uniós, mind a magyar jogszabályok az egyik legsúlyosabb jogsértésnek tekintik, ami – a gazdasági káron túl – komoly élelmiszerbiztonsági kockázatot is jelent. A vendéglátóhely a szabálysértések miatt mintegy 4 millió forint bírságra számíthat. Az eljárásban érintett vállalkozás adatai elérhetők a „jogsértés listán”.

A vásárlók és a tisztességes kereskedők védelme érdekében a NÉBIH a jövőben is fokozottan ellenőrzi a vendéglátóhelyeken kapható alkoholos italokat.

Borászati és Alkoholos Italok Igazgatóság

Kapcsolódó anyagok:
közlemény letölthető formában


Friss hírek

2024. november 21, csütörtök

Közlemény elveszett „zöld könyvről” (2024.11.21.)

A Veszprém Megyei Kormányhivatal Növény- és Talajvédelmi Osztályának tájékoztatása.

Tovább >

2024. november 20, szerda

Szacharin: emeltek a biztonsági küszöbértéken

Az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság nemrég kiadott tudományos jelentésében arra a következtetésre jutott, hogy a szacharin emberi fogyasztása biztonságos, ezért megemelte a megengedhető napi beviteli értéket (ADI), mely 5 helyett most már 9 mg/testtömeg kilogramm.

Tovább >