null Felhívás a gyilkos galóca (Amanita phalloides) mérgezés veszélyére

Felhívás a gyilkos galóca (Amanita phalloides) mérgezés veszélyére

2008. július 9, szerda

Figyelem! A csapadékos és meleg idıjárás hatására az ország azon területein, ahol a gyilkos galóca (Amanita phalloides) megtalálható, az átlagoshoz képest viszonylag nagy tömegben jelenik meg. Várhatóan a gomba számára ideális időjárási körülmények hatására sok gyilkos galóca (Amanita phalloides) lesz az erdőkben!

A gyilkos galóca (Amanita phalloides) halálosan mérgező gombafaj, fogyasztása minden évben okoz halállal végződő megbetegedést. Arra azonban évek óta nem volt példa, hogy már július első hetében három mérgezés forduljon elő. Ezek az esetek is elkerülhetőek lettek volna, ha a gombát gyűjtők bemutatják, gombavizsgáló szakellenőröknek az általuk gyűjtött gombát. Gombagyűjtők számára a mérgezések elkerülése érdekében tanácsos a következőket betartani: - csak azok gyűjtsenek vadon termő kalapos gombát, akik biztosan felismerik a gyilkos galóca gombafajt.

  • az étkezésre szánt gombákat minden esetben mutassák be gombaszakértőnek,
  • a vadon termő gombát csak szakellenőr vizsgálata után fogyasszák el,
  • ha a gombafogyasztás után rosszullétet éreznek, minden esetben forduljanak orvoshoz,
  • tegyenek el egy-egy darab gombát az étkezésre szánt minden egyes gombafajból 2 napig, így ha mérgezés lépne fel, lenne miből meghatározni a mérgezést okozó gombafajt.

A gombamérgezés gyanúja esetén a gombamérgezést okozó gombafaj meghatározása döntő jelentőségű a beteg kezelése szempontjából, ezért a laboratóriumi diagnosztikai vizsgálatokhoz szükséges mintákat (nyers gomba, gombamaradék, tisztítási hulladék, ételminta,) a betegek, vagy a családtagok gyűjtsék össze, vigyék magukkal az orvoshoz, vagy adják át a kiérkező menő személyzetének. Ha az alapvető szabályokat a gombagyűjtők, betartják, akkor nem fog a vadon termő gomba fogyasztása családi tragédiává változni! A gombaszakértő megtalálható a szabadon termő gombát forgalmazó piacokon, nyitvatartási időben. Érdeklődjenek az Önkormányzatoknál, vagy a piac üzemeltetőjénél. Egyéb élelmiszerek közvetítette megbetegedések esetén forduljanak a NÉBIH Megyei Élelmiszerlánc-biztonsági és Állategészségügyi Igazgatóságaihoz, illetve munkaidőn kívül az élelmiszerlánc-ellenőrző hatóság ügyeletéhez, melynek elérhetőségei.


Friss hírek

2024. március 21, csütörtök

Közlemény elveszett „fehér könyvről" (2024.03.21.)

A Komárom-Esztergom Megyei Kormányhivatal Növény- és Talajvédelmi Osztályának tájékoztatása.

Tovább >

2024. március 21, csütörtök

Közlemény elveszett „zöld könyvről” (2024.03.21.)

A Veszprém Megyei Kormányhivatal Növény- és Talajvédelmi Osztályának tájékoztatása.

Tovább >