null A Szamos déli részén razziázott a NÉBIH Állami Halőri Szolgálata

A Szamos déli részén razziázott a NÉBIH Állami Halőri Szolgálata

2016. július 6, szerda

Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében a Szamos folyó déli részén tartott ellenőrzéseket a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal Állami Halőri Szolgálata (ÁHSZ). Az egyik helyszínen egy jogosulatlanul kifogott 50 kg-os, 175 cm hosszú harcsát engedtek vissza a vízbe a halőrök, de engedély nélküli horgászokat és egy étteremben igazolatlan eredetű halakat is találtak.

A megengedettnél több horgászeszköz használata miatt négy emberrel szemben kellett intézkedniük a halőröknek a Szamossályi horgásztavon. Közülük három pecásnak engedélye sem volt. Az ÁHSZ másik csoportja Tunyogmatolcs térségében szintén engedély nélküli horgászokat csípett nyakon, két esetben pedig tiltott horgászmódszer, az ún. gereblyézés miatt kellett eljárniuk az ellenőröknek.

Szamosangyalos térségében egy halászt ellenőriztek a halőrök, akiről kiderült, engedély nélkül és a bevallott három helyett öt varsával halászott. A rapsic csónakjában egy 6 és egy csaknem 50 kg-os, 175 cm hosszú harcsát is találtak az ellenőrök. A szakemberek az állatokat visszaengedték a folyóba, a varsákat pedig bizonyítékként lefoglalták.

Egy csengeri étteremben is vizsgálódtak az ÁHSZ ellenőrei. Az étterem étlapján pontyot és harcsát is kínált, a konyha hűtőiben azonban halat nem találtak az ellenőrök. Előkerült viszont több mint 44 kg fagyasztott, konyhakész felcímkézetlen hal az egység külső „egyéb” raktáraiból. Az igazolatlan eredetű halakat a hatóság lefoglalta és megsemmisíttette.

A NÉBIH valamennyi jogsértő személy ellen eljárást indított. Az engedély nélkül történő horgászatért  kiszabható legkisebb bírság 35.000 Ft. Ez, mivel az elkövetők a megengedettnél több horgászeszközt használtak, legalább 10.000 Ft-tal emelkedik, emellett a szakemberek az orvhorgászokat minimum három hónapra eltiltják a horgászattól. A tiltott horgászmódszert (gereblyézés) alkalmazó pecások legalább 100.000 Ft bírságra számíthatnak, de a büntetés – a körülményektől függően – akár 500.000 Ft is lehet.  Engedély nélküli halászat esetén a bírság 50.000 Ft-tól 300.000 Ft-ig terjedhet.

Az eljárások folyamatban vannak, a büntetések pontos összegét azok lezárását követően állapítják meg az ellenőrök.

Kapcsolódó tartalmak:
A közlemény letölthető formában


07.06_szamos


Friss hírek

2024. április 25, csütörtök

„Kukába az élelmiszerpazarlással” – plakáttervező pályázatot hirdet a Nébih Maradék nélkül programja

A Fenntarthatósági Témahét alkalmából „Kukába az élelmiszerpazarlással” címmel indít plakáttervező pályázatot a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) Maradék nélkül programja. Az április 25-től június 21-ig tartó pályázat során olyan műveket várnak, amelyek figyelemfelkeltő módon szemléltetik az élelmiszerpazarlás problémakörét, hangsúlyozva a fogyasztók egyéni felelősségét. A legérdekesebb alkotások készítőit értékes nyereményekkel díjazzák, valamint műveik a tervek szerint oktatási intézményekben jelennek majd meg országszerte a következő tanévtől.

Tovább >

2024. április 24, szerda

A tavaszi esőzés egy vármegye kivételével elmosta a tűzgyújtási tilalmat

Az ország keleti részén lehullott csapadéknak köszönhetően csökkent a tűzveszély, ezért a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatósággal egyeztetve 2024. április 25-től három vármegyében is visszavonja a tűzgyújtási tilalmat. Bács-Kiskun vármegyében azonban továbbra is érvényben marad a tilalom.

Tovább >