null Védjük meg a magyar baromfit a madárinfluenza veszélytől!

Védjük meg a magyar baromfit a madárinfluenza veszélytől!

2016. november 24, csütörtök

Tartsuk be a lenti alapvető szabályokat, hogy megvédhessük a hazai baromfiállományt a madárinfluenzától és a többi fertőző betegségtől!

  •  A baromfi és minden más fogságban tartott madár takarmányozását és itatását zárt vagy legalább fedett helyen kell megoldani úgy, hogy a takarmányhoz / itatóhoz vadon élő madarak, egyéb állatok ne férhessenek hozzá.
  •  Legyen valamennyi állattartó telepen rend és tisztaság! A szétszóródott takarmány, trágya vagy összegyűlt víz vonzó a vadon élő madarak, illetve a kártevők számára is.
  •  Fokozottan ügyeljünk arra, hogy a baromfi ne érintkezhessen a házi víziszárnyasokkal, vadon élő madarakkal, de egyéb háziállatokkal sem.
  •  Gondoskodjunk rendszeres kártevő- és rágcsálóirtásról.
  •  Ne engedjünk idegen személyeket, járműveket, vagy bármely idegen eszközt, felszerelést a baromfiállományunk közé. Amennyiben ez elkerülhetetlen (gondozás, takarmányszállítás, új eszköz beszerzése), győződjünk meg arról, hogy a járművek, eszközök tiszták.
  •  Az állományba történő belépés előtt mossunk kezet, lehetőség szerint használjunk külön erre a célra tartott (vagy egyszer használatos) köpenyt, csizmát vagy lábzsákot. Amennyiben másokat be kell engednünk az állományunkba, ugyanezt tőlük is követeljük meg.
  •  Lehetőleg ne adjunk és ne kérjünk kölcsön állattartás során használt eszközöket. Az ilyen eszközök számos fertőző betegséget terjeszthetnek, ezért amennyiben ez mégis elkerülhetetlen, csak alapos tisztítás és fertőtlenítés után vigyük azt be a telepünkre.
  •  Takarmányt csak megbízható, az állat-egészségügyi szolgálat által ellenőrzött forrásból vásároljunk. A takarmány- és alomkészletünket tartsuk rendben, lehetőség szerint zártan, de legalább gondosan lefedve. Gondoskodjunk állataink folyamatos friss, tiszta ivóvízellátásáról. Ne használjunk itatásra felszíni vizeket (tavak, patakok stb.). Kényszerhelyzetben az ilyen vizet engedélyezett módon fertőtlenítsük.
  •  Új állomány vásárlásakor legyünk körültekintőek. Kizárólag megbízható helyről vásároljunk. Újonnan vásárolt állatainkat (a baromfit is) különítsük el a régebben ott lévőktől.
  •  Tartsuk szemmel az állományunkat. Amennyiben betegség tüneteit észleljük, azonnal értesítsük kezelő állatorvosunkat vagy a legközelebbi állatorvost. A megszokottnál nagyobb arányú elhullás, csökkenő tojástermelés és/vagy takarmányfogyasztás, a légzőszervi tünetek több betegség korai tünetei lehetnek.
  •  Amennyiben fertőző betegség gyanúja merül fel, késlekedés nélkül értesítsük állatorvosunkat. A madárinfluenza az Élelmiszerlánc-felügyeletről szóló 2008. XLVI. törvény szerint bejelentési kötelezettség alá tartozik. Járványkitörés esetén az elrendelt intézkedésekhez kapcsolódó állami kártalanítás csak az állat-egészségügyi előírások maradéktalan betartása (pl. azonnali bejelentés) esetén adható.

Higiénikus állattartás = Biológiai biztonság

A madárinfluenzán kívül számos fertőző betegség (pl. baromfipestis, szalmonellózis, kampilobakteriózis) terjedhet a baromfi illetve a madarak közvetlen érintkezésével, azok bélsarával és egyéb váladékaival, közvetetten pedig a szennyezett takarmánnyal, ivóvízzel, eszközökkel illetve lábbelikkel. Amennyiben szaktanácsra van szüksége, forduljon állatorvosához.


Friss hírek

2024. március 6, szerda

ÖKO vetőmag adatbázis tájékoztató

Az Európai Unió Bizottsága 889/2008/EK rendelete engedélyezi a nem ökológiai gazdálkodásból származó vetőmag és burgonya vetőgumó használatát is ökológiai gazdálkodásban, amennyiben a termelők nem tudnak ökológiai módszerekkel előállított szaporítóanyagot beszerezni. Az engedélyezési eljárást a tagállamok hatáskörébe utalja. Ennek érdekében előírja a tagállamok számára egy számítógépes adatbázis létrehozását és folyamatos működtetését azoknak a fajtáknak nyilvántartására, melyekből igazoltan rendelkezésre áll az ország területén ökológiai gazdálkodásból származó vetőmag, illetve burgonya vetőgumó.

Tovább >

2024. február 20, kedd

Közlemény elveszett „fehér könyvről" (2024.02.20.)

A Komárom-Esztergom Megyei Kormányhivatal Növény- és Talajvédelmi Osztályának tájékoztatása.

Tovább >