Indokolt-e a repce rovarölő szeres permetezése virágzásban?
Az elmúlt napok szokatlanul meleg időjárása robbanásszerűen felgyorsította a növények, köztük az őszi káposztarepce fejlődését. Míg körülbelül két héttel ezelőtt zöldbimbós állapotban találtuk a repcetáblákat, addig mostanra az állományok többsége már teljes virágzásban van.
A repce virágzáskori kártevői közül idén tömeges mértékben találkozhattunk a fénybogarak jelenlétével. Ugyanakkor, felvételezéseink alapján, a nagy repceormányos és a repceszár-ormányos a korábbi évekhez képest kisebb egyedszámban települtek be a táblákba. A fénybogarak a legnagyobb kárt a virágbimbók megrágásával okozzák. A virágzás idején a bogarak kártétele már nem számottevő, a védekezés már nem indokolt. A kártétel megelőzésének kulcs mozzanata az imágók elleni, zöldbimbós állapotban végrehajtott, rovarölő szeres védekezés. Aki ezt nem, vagy nem megfelelően végezte el, már hiába próbálja pótolni!
A virágzás időszakában ugyanakkor helyenként jelentőssé válhat a repcebecő-ormányos betelepülése. A védekezés szükségességét táblaszintű felvételezés alapján kell eldönteni! Ahol indokolttá válik a rovarölő szeres permetezés, azt a beporzó rovarok védelme érdekében vagy méhekre nem jelölésköteles készítménnyel, vagy méhekre mérsékelten kockázatos rovarölő szerrel, az engedélyokirat alapján, méhkímélő technológiával lehet elvégezni. A méhekre nem jelölésköteles rovarölő szerek gombaölő szerekkel tankkombinációban történő kijuttatásánál az együttes kijuttatás lehetőségéről az engedélyokiratban kapunk tájékoztatást.
A védekezés szükségességéről és módjáról kérje szakember véleményét, keresse növényvédelmi szakmérnök, növényorvos iránymutatását.
Zöldbimbós állapot. A fénybogarak elleni hatékony védekezés időszaka (fotó: Nagy G.) | Érési táplálkozást folytató repcebecő-ormányosok a virágzaton (fotó: Nagy G.) |