null Évek közötti másolás funkcióval bővül az elektronikus gazdálkodási napló (eGN)

Évek közötti másolás funkcióval bővül az elektronikus gazdálkodási napló (eGN)

2023. december 22, péntek

Régóta várt funkcióval, az évek közötti másolás lehetőségével bővül az eGN. Az új funkció segítségével lehetővé válik a már felvezetett adatok következő évi naplóba történő átmásolása, jelentősen lerövidítve és egyszerűsítve ezzel a kitöltés folyamatát a több táblával rendelkező gazdálkodók számára. A több elemből álló fejlesztési csomag élesítése miatt ma 8 órától 23 óráig nem lesz elérhető az eGN.

Az ún. évek közötti másolás funkció bevezetésével az egyes táblák teljes adatköre néhány gombnyomással átemelhetővé válik anélkül, hogy az adatokat újra, egyenként meg kellene adni. Az átmásolt elemek rögzített, azaz szerkeszthető állapotban kerülnek az új naplóba, így véglegesítés előtt szükség szerint még módosíthatóak.

Lényeges, hogy a táblák alapadatait egy „bázis” évben mindenképp rögzíteni kell az eGN-ben. Ezt követően azonban – az új funkciónak köszönhetően – már csak akkor kell újra felvezetni a rendszerbe, ha az alapadatokban változás történt az előző évhez képest, például a terület méretében. Az évek közötti másolás során először a termőhelyet kell átemelni. Miután ezt megtörtént, a felhasználó eldöntheti, hogy

  • a hasznosítást,
  • a hasznosítást a műveletekkel,
  • a műveletet önállóan, vagy
  • a műveletet a kapcsolt alműveletekkel együtt

szeretné átmásolni. Minderről részletes útmutató is a felhasználók rendelkezésére áll.

Az új funkció idén elsősorban azoknak nyújt számottevő segítséget, akik több táblával rendelkeznek, és a 2022/2023-as időszakra vonatkozó naplóikat már feltöltötték a rendszerbe. Esetükben a 2023/2024-es naplók pár gombnyomással létrehozhatóak lesznek az előző évi naplók alapadatainak átemelésével.

Fontos, hogy az évek közötti másolás és az örökítés két jelentősen eltérő funkció! Utóbbi használatával ugyanis az átmásolt sorok módosítására már nincs lehetőség. Az örökítés azoknak praktikus, akiknek a táblája nem változik évről évre. A funkció a művelet áthozását nem teszi lehetővé, újdonság azonban, hogy ezentúl a termőhelyek örökítésével együtt a korábbi év hasznosítása is létrehozható a segítségével.

Az évek közötti másolás mellett több új – hibajavítást és a rendszer gyorsítását szolgáló –funkciót is élesít a hivatal. Többek kötött a lapozásos megjelenítés gyorsabb oldalbetöltést tesz majd lehetővé. További segítség, hogy a jövőben több jellemző alapján is lehet szűrni a táblákat. Emellett a rendszer ezentúl sárga kiemeléssel jelölni azokat az újonnan rögzített, vagy módosított táblákat, amelyek adatait még nem adta be a felhasználó.

A számos újítást tartalmazó fejlesztési csomag élesítése a szokottnál hosszabb leállást igényel: az eGN ma 8 órától 23 óráig nem lesz elérhető.

Egyre közelebb a gazdálkodási napló és a permetezési napló benyújtásának határideje: az érintetteknek 2024. január 31-ig kell feltölteniük évközi adataikat az eGN rendszerébe. A Nébih összesen mintegy 140 000 napló beérkezését várja. A kapkodás és rendszer túlterhelésének elkerülése érdekében a hivatal javasolja, hogy mielőbb kezdjék meg az adatbetöltéseket. A eGN-nel kapcsolatos kérdéseket továbbra is az egn@nebih.gov.hu címre küldhetik a gazdálkodók.

 


Friss hírek

2025. március 24, hétfő

Átvihetők a talajvizsgálati és az alapadatok az aktuális e-Gazdálkodási Naplóba

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal tájékoztatja a gazdálkodókat, hogy a 2025. évi elektronikus Gazdálkodási Napló (eGN) létrehozása során is lehetőség nyílik a korábbi naplók alapadatainak átvitelére, beleértve a talajvizsgálati eredményeket is. A pontosságot garantáló funkció nagyban megkönnyíti az adminisztrációt.

Tovább >

2025. március 24, hétfő

A Nébih laboratóriuma is részt vett a fonálférgek vizsgálatának jártassági tesztjén

A francia nemzeti referencia laboratórium által szervezett jártassági tesztben a Nébih Növény-egészségügyi Nemzeti Referencia Laboratóriuma mellett 24 másik jellemzően az EU területén működő laboratórium is részt vett. A hazai eredmények minden értékelt technikai kritérium tekintetében megfelelőek voltak.

Tovább >