null Baromfi légzőszervi megbetegedésekben szerepet játszó bakteriális kórokozók tanulmányozása

Baromfi légzőszervi megbetegedésekben szerepet játszó bakteriális kórokozók tanulmányozása

NÉBIH-es kutatók: Dr. Thuma Ákos, Dr. Jánosi Szilárd, Dr. Glávits Róbert, Dr. Gyuris Éva

A kutatás a Bordetella avium, az Ornithobacterium rhinotracheale és a Riemerella anatipestifer kórokozótörzsek vizsgálatára, valamint az egyes baktériumok magyarországi előfordulásának feltérképezésére, feno- és enotípusos tulajdonságaik feltárására és az antibiotikum-érzékenységi profilok meghatározására irányul.

A Bordetellois (pulykacoryza) gyorsan terjedő, heveny felső légúti tünetekkel – orrfolyással, nehézlégzéssel, tüdőtágulással – járó, akár mélyebb légútukra is lehúzódó betegség; 2-8 hetes pulykákat, ritkábban csirkéket támad meg. A járvány felköhögött hörgőváladékkal és fertőzött alommal, takarmánnyal vagy ivóvízzel terjedhet. A betegség jelentős gazdasági károkkal jár, hiszen bár az állatok elhullása elhanyagolható mértékű, a kórokozó rendkívül gyorsan terjed, a morbiditási ráta 80-100 százalék. Vakcina Magyarországon nincs használatban, a betegség kezelése ivóvízzel beadott antibiotikumokkal történhet – elsősorban szulfonamiddal, trimetoprimmel vagy enrofloxacinnal, mivel a törzsek a legtöbb elterjedt antibiotikumokra rezisztensek.

Az Ornithobacterium rhinotracheale baktérium által okozott Ornithobacteriosis rhinotracheale az orr- és a légcső-nyálkahártya vérzéses-fibrines gyulladásával, tüdőgyulladással és a mellhártya savós-fibrines gyulladásával járhat. A fiatal, 3-5 hetes állatok könnyeznek, rázzák a fejüket, napi súlygyarapodásuk csökken. A megbetegedés antibiotikum-terápiával kezelhető, azonban a használandó hatóanyag kiválasztását nehezíti a különböző törzsek más-más antibiotikumra való érzékenysége – az amoxicillin, a szulfonamidok és a fluorokinolonok a leghatékonyabbak.

Az Anatipestifer betegség elsősorban a vízibaromfi-állományok fiatal tagjait támadhatja. 2-4 hetes állományokban a mortalitás 75 százalék is lehet, így jelentős gazdasági károkat okoz elsősorban a kacsák körében, de a libát és a pulykát is veszélyeztetheti. A tünetek között a felső légúti nyálkahártyák és a savós hártyák gyulladását, valamint agyhártyagyulladást találunk.

Támogató szervezet: OTKA

Koordinátor: MTA Agrártudományi Kutatóközpont Állatorvos-tudományi Intézet

Projektmegvalósítás: 2014-2017

Támogatás: HUF 26,904 M Ft


Friss hírek

2024. december 11, szerda

Tájékoztatás: elveszett hatósági bélyegzők

A Veszprém Megyei Kormányhivatal Pápai Járási Hivatala tájékoztatása

Tovább >

2024. december 4, szerda

Tájékoztatás a dísznövény szaporítóanyag-kísérő okmányról

A dísznövénytermesztőknek vagy forgalmazóknak értékesített dísznövény szaporítóanyag csak olyan tételekben forgalmazható, amely rendelkezik úgynevezett szaporítóanyag-kísérő okmánnyal.

Tovább >