Növényvédelmi módszertani gyűjtemény
A Kormány – az élelmiszerláncról és hatósági felügyeletéről szóló 2008. évi XLVI. törvény 76. § (1) bekezdés c) pontjában foglalt felhatalmazás alapján, az élelmiszerlánc területén kötelező előírások és ajánlott szakmai irányelvek gyűjteményei kiadásának rendjéről szóló 220/2008. (VIII. 30.) Korm. rendeletben – a Növényvédelmi Módszertani Gyűjtemény gondozásával a Növényvédelmi Bizottságot jelöli ki.
Növényvédelmi Módszertani Gyűjtemény megalkotásáról döntött a Földművelésügyi Minisztérium. Ennek lényege, hogy egységes rendszerbe foglalja a növényvédő szerek engedélyezésével kapcsolatos kötelező előírásokat, valamint az ajánlott szakmai irányelveket. A gyűjtemény a gyártók és a környezet szempontjából lényeges és hasznos újításokat is tartalmaz. A gyűjtemény egyszerűsíti és átláthatóbbá teszi az a növényvédő szer engedélyezést a jól körülhatárolt és pontos szabályok pedig a környezet védelmét és környezet-egészségügyi szempontokat is szolgálják.
A Növényvédelmi Bizottság 2015. június 15-i ülésén egyhangú szavazással döntött a növényvédő szerek engedélyezésével kapcsolatos kötelező előírásokat, valamint az ajánlott szakmai irányelveket tartalmazó Növényvédelmi Módszertani Gyűjtemény alábbi négy fejezetének elfogadásáról.
- Útmutató a biológiai hatásvizsgálatok tervezéséhez és végzéséhez c. fejezet
- Útmutató a vizsgálóhelyek hatósági (GEP) elismeréséhez c. fejezet
- Növényvédőszer-felhasználás környezeti értékelése c. fejezet
- Növényvédő szer felhasználás kockázatbecslése a nem-cél szervezetekre c. fejezet
A biológiai hatékonyságivizsgálatok végzéséhez szükséges módszertanokat a NÉBIH NTAI jogelődei (MÉM NAK, NTKSZ) jelentették meg. A növényvédő szerek, növekedésszabályozók és termésnövelő anyagok engedélyezési vizsgálatához használható részletes leírások a növény- és talajvédelmi hálózat több évtizetedes tapasztalatai alapján, az EPPO szabványok figyelembe vételével kerültek összeállításra. Az alábbi kötetek a gyakorlatban már a Módszertani Gyűjtemény részeként használhatók, hivatalos elfogadásukra várhatóan 2020-ban kerül sor.
- Általános vizsgálati módszertan
- Fungicid és baktericid vizsgálati módszertan
- Regulátor és tápanyag vizsgálati módszertan
- Zoocid vizsgálati módszertan
- Herbicid vizsgálati módszertan
- A forgalmi kategóriák szempontrendszere