null Március végéig zajlik a szarvasmarha-, juh- kecske- és sertéstartók ENAR adategyeztetése

Március végéig zajlik a szarvasmarha-, juh- kecske- és sertéstartók ENAR adategyeztetése

2025. február 17, hétfő

Az állattartók számára az ENAR adategyeztetés határideje idén a vonatkozó rendelet* alapján március 31. Újdonság, hogy a szarvasmarha-, valamint a juh- és kecskefélék mellett mostantól a sertések vonatkozásában is kötelező az adategyeztetést, melynek célja, hogy az ENAR (Egységes Nyilvántartási és Azonosítási Rendszer) és a TIR (Tenyészet Információs Rendszer) naprakész adatokat tartalmazzon.

A Nébih ENAR és TIR adatbázisai a gazdálkodók munkáját is jelentősen megkönnyítik, többek között a tervezés és adás-vétel területein. Különösen praktikusak és fontosak a Magyar Államkincstárnál (2025-ben) állatalapú támogatást kérelmező állattartók számára, a Kincstár felületére ugyanis az ENAR rendszerben nyilvántartott adatok kerülnek fel.

A Nébih ENAR aloldalán elérhető az adategyeztetés menetének részletes leírása. A folyamat első lépéseként a Nébih az ENAR-ban aktuálisan nyilvántartott állategyedek listáját megküldi minden szarvasmarha-, juh-, kecske- és sertéstartó elektronikus tárhelyére vagy postai úton a tenyészet címére. Ezt követően az állattartó feladata a lista áttekintése, továbbá eltérés esetén az ENAR felé történő jelzés.

Az előírás szerint minden tenyészetnek rendelkezni kell ún. ENAR felelőssel, aki az állatok jelölésének végrehajtásáért, valamint az ENAR feladatok (bejelentések) ellátásáért felelős személy. Juh- és kecskefélék tartói, valamint sertéstartók esetében területi felelős is segíti az állattartó feladatainak ellátását. Az ENAR felelős, a területi felelős és a sertéságazati területi felelős aktívan együttműködnek az adategyeztetésben. 

Fontos változás, hogy a Nébih ezentúl egyszerűsített tenyészetlezárást is lehetővé tesz, melynek köszönhetően a bejelentőnek (hozzátartozónak, meghatalmazottnak) elegendő a Nébih felé megtennie a bejelentést elhunyt állattartó tenyészetének felszámolása esetén.

A Nébih ENAR aloldalán részletes információk ismerhetőek meg a különböző bizonylatokról (https://portal.nebih.gov.hu/enar). A hivatal javasolja a webes bizonylat használatát, ez esetben ugyanis az adatok azonnal bekerülnek az ENAR adatbázisba. A webes bizonylatok megtalálhatóak a Nébih Ügyfélprofil rendszerében (https://upr.nebih.gov.hu/). Papíralapú ügyintézés esetén a bizonylatokat a Nébih ENAR 1537 Budapest, Pf.: 397 postai címre kell megküldeni. 

A Nébih az adategyeztetéshez kapcsolódó leggyakoribb kérdések és válaszok gyűjteményét közzétette tematikus aloldalán. Emellett  a Nébih ENAR Ügyfélszolgálatán a 06-1-336-9050 telefonszámon, továbbá az enarufsz@nebih.gov.hu email címen is kérhető segítség, akár a körzeti kapcsolattartókról, területi felelősökről, akár az adategyeztetést érintő bármilyen egyéb kérdésben.
A bizonylatok kitöltésével kapcsolatban az illetékes vármegyei kormányhivatalok ENAR ügyfélszolgálataihoz is fordulhatnak az érintettek.

Az adategyeztetés menete, a témához kapcsolódó gyakori kérdések és további részletek megtalálhatóak a Nébih ENAR aloldalán.

ENAR adategyeztetés infografika

 

Hivatkozott jogszabály:
* A tartási helyek, a tenyészetek és az ezekkel kapcsolatos egyes adatok országos nyilvántartási rendszeréről szóló 119/2007. (X.18) FVM rendelet

Friss hírek

2025. április 18, péntek

A Nébih ismét felhívja az állattartók figyelmét a saját felelősségükre a ragadós száj- és körömfájás elleni védekezésben

Magyarországon eddig öt szarvasmarha telepen azonosítottunk ragadós száj- és körömfájás vírussal fertőzött állatokat. A ragályos vírus rendkívül könnyen terjed, ha egy állattelepen nem tartják be az óvintézkedéseket! Az állategészségügyi hatóság ezért ismét nyomatékosan felhívja az állattartók figyelmét a saját felelősségükre a védekezésben! A vírus ellen csak úgy tudunk védekezni, ha az állattartók rendkívül felelősen betartják a szabályokat, az óvintézkedéseket, és nem veszik félvállról a saját állataik védelmét. Ahol fertőzött állatot találunk, ott az egész állatállományt fel kell számolni. A kontaktszabályok be nem tartása pedig más állattelepeket is veszélybe sodor.

Tovább >

2025. április 17, csütörtök

Újra megjelent a madárinfluenza Hajdú-Bihar vármegyében

Madárinfluenza vírus jelenlétét mutatta ki Hajdú-Bihar vármegyében a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) laboratóriuma. Az érintett állomány felszámolása és a járványügyi nyomozás folyamatban van. A Nébih felhívja a figyelmet, hogy a madárinfluenzával jelenleg nem érintett területeken is megjelenhet vagy újra megjelenhet a betegség, ezért fokozottan figyeljenek állományukra.

Tovább >