null Illegális sertésszállítás okozott újabb afrikai sertéspestis kitöréseket Lengyelországban

Illegális sertésszállítás okozott újabb afrikai sertéspestis kitöréseket Lengyelországban

2016. szeptember 2, péntek

2016. júniusa óta tizenötször állapított meg új afrikai sertéspestis (ASP) kitörést házi sertésállományokban a lengyel állategészségügyi hatóság. Az újabb megbetegedések nagy valószínűség szerint az illegális sertésszállításokra vezethetők vissza. A lengyel esetek ismét rámutatnak az feketekereskedelem szerepére a betegség terjedésében és a szállítások ellenőrzésének fontosságára a megakadályozása érdekében.

Új esetet nemcsak már fertőzött, hanem a betegségtől eddig mentes területeken is találtak. Előbbinél a járvány fenntartásában és a házi sertések közé történő behurcolásában egyaránt szerepe van a fertőzött vaddisznó állománynak és a felelőtlen állattartói magatartásnak.

Az ASP ismételt terjedése és az elmúlt időszak egyéb járványos megbetegedései (pl. bőrcsomósodáskór) miatt augusztusban rendkívüli uniós ülést is tartottak. Az értekezleten a lengyel állategészségügyi hatóság képviselője az illegális sertésszállításokat nevezte meg a kitörések fő okaként. Valamennyi eset ugyanis egyetlen kereskedőhöz vezethető vissza, aki egy regionális vásárban értékesített jelölés nélküli, ismeretlen származású malacokat. A lengyel állategészségügyi szolgálat az érintett tenyészeteket felszámolta, a védőintézkedéseket megtette.

Szintén újabb vaddisznó és házi sertés eseteket jelentettek Észtországban, eddig nem érintett területekről. A betegség Ukrajnában is jelen van, a legközelebbi ismert járványkitörés mintegy 230 km-re történt a magyar határtól.

A Lengyelországban történtek ismét rámutatnak az illegális sertésforgalmazás szerepére a betegség terjedésében és a szállítások ellenőrzésének fontosságára a megakadályozása érdekében. Az olcsó, ismeretlen származású, dokumentáció nélküli állományokkal könnyen behurcolhatják az országba a járványt, ami komoly kockázatot jelent a hazai sertéságazat számára. A betegség ellen vakcinázni nem lehet, akár egyetlen fertőzött állatnál is a teljes állományt le kell ölni és területi korlátozásokat kell bevezetni. Mindez komoly közvetlen gazdasági kárt okoz a sertéstartóknak. Továbbá a betegség esetleges megjelenése az ország mentes státuszának és az exportlehetőségeknek az elvesztését is jelentheti.

Az ASP-ről részletesen a NÉBIH kiadványaiból és honlapjáról tájékozódhatnak.