null Hajdú-Biharban újra tarolt a madárinfluenza

Hajdú-Biharban újra tarolt a madárinfluenza

2021. december 8, szerda

A magaspatogenitású madárinfluenza vírus H5N1 altípusát mutatta ki 2021. december 7-én a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) laboratóriuma a Hajdú-Bihar megyei Balmazújvárosban, egy 42 ezer darabos pecsenyekacsa-állományban. A járvány továbbterjedésének megakadályozása érdekében a szakemberek megkezdték a telep felszámolását.

A balmazújvárosi baromfiállományban a kacsák megemelkedett elhullása alapján következtettek a telep dolgozói a madárinfluenza megjelenésére. A gyanút a Nébih laboratóriumi vizsgálatai is megerősítették, az állatok pusztulását a vírus H5N1 altípusa okozta. A 42 ezer egyedet számláló állomány felszámolása haladéktalanul megkezdődött. A radikális intézkedés elkerülhetetlenül szükséges a betegség továbbterjedésének megakadályozásához, és ezzel a gazdasági kár mérsékléséhez.

A Hajdú-Bihar megyei kitörés a járványhelyzet súlyosságának újabb megcáfolhatatlan bizonyítéka, amelyre tekintettel a Nébih ismételten felhívja a baromfitartók figyelmét, hogy fokozottan ügyeljenek állataik biztonságára, és szigorúan tartsák be a járványvédelmi előírásokat! Különösen fontos a házi szárnyasok zártan tartására vonatkozó kötelezettség, valamint az alapvető járványvédelmi ajánlások fokozott betartása. 

A hatályos előírásokról, valamint az aktuális madárinfluenza-járványhelyzetről a Nébih tematikus aloldalán tájékozódhatnak: https://portal.nebih.gov.hu/madarinfluenza 


Friss hírek

2024. július 26, péntek

Közlemény elveszett „zöld könyvről” (2024.07.26.)

A Veszprém Megyei Kormányhivatal Növény- és Talajvédelmi Osztályának tájékoztatása.

Tovább >

2024. július 25, csütörtök

A napsütés ellenére borús eredményekkel zárult a strandbüfék és a street foodok nyári szezonális ellenőrzése

A 2024-es nyári szezonális ellenőrzés-sorozatban a strandbüféket és a street foodokat is felkeresték az élelmiszerbiztonsági felügyelők. Az egész országban 346 vendéglátó létesítményt vizsgáltak. Az ellenőrzések vegyes eredményekkel zárultak: a szakemberek számos egységben találtak lejárt termékeket, továbbá a higiéniai feltételek, az alapanyagok tárolása és nyomonkövetése, valamint a dolgozók egészségügyi alkalmasságának igazolása kapcsán is merültek fel problémák. A hatóságok 48 esetben indítottak eljárást, a kiszabott bírságok értéke meghaladta a 3 millió forintot. Összesen 205 kg élelmiszert vontak ki a forgalomból, 703 ezer forint értékben.

Tovább >