null Gazdálkodók és drón-forgalmazók figyelmébe

Gazdálkodók és drón-forgalmazók figyelmébe

2019. február 18, hétfő

A drónok mezőgazdaságban történő, növényvédelmi célú alkalmazása új jelenség. A Nébih felhívja az érdeklődők és érintettek figyelmét, hogy e célú használatuk jelenleg nem engedélyezett, arra csak a jogi környezet kialakítását követően nyílik lehetőség.

Maga a téma rendkívül összetett, több irányból is vizsgálni kell.

A hatályos jogszabályi előírás szerint a hazánkban forgalmazott növényvédelmi gépeket típusminősítési eljárásnak kell alávetni, melynek során ellenőrzik, hogy a permetezőgép megfelelően működik, szórásképe egyenletes és használata nem okoz elfogadhatatlan környezeti terhelést. A permetezőgépek típusminősítése a Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központ Mezőgazdasági Gépesítési Intézete (MGI) feladata. A drónokra vonatkozóan jelenleg nincs elérhető típusminősítési szabvány. Ennek megoldásán az MGI és a Nébih közösen dolgozik. Addig is fontos, hogy típusminősítés nélkül növényvédő szer kijuttatására szolgáló eszközt forgalomba hozni tilos !

A második lépés a téma kapcsán a jogi környezet rendezése, melynek során a szakemberek kidolgozzák, milyen végzettséggel kell rendelkeznie a permetező drón pilótájának és milyen feltételekkel végezhető a drónnal történő permetezés. E szempontokon dolgozik jelenleg az Agrárminisztérium és a Nébih. Az érvényes jogi környezet szerint ugyanis a növényvédelmi légi tevékenységre csak a zárt kabinú, pilóta által vezetett légi járművek alkalmazhatóak.

A jelenleg engedélyezett növényvédő szerek alapvetően földi kijuttatásra engedélyezettek, és külön rendelkezés szerint van lehetőség légi kijuttatásra. Ez utóbbi esetet merevszárnyú repülőgép vagy helikopter általi „szórási” vizsgálatok alapján határozták meg. Drónos kijuttatásra semmilyen minőségtanúsított vizsgálatot sem nyújtottak be a növényvédő szer engedélyezési hatósághoz, annak hatásáról, eredményességéről nem állnak rendelkezésünkre vizsgálati adatok. Végezetül a növényvédőszer-engedélyokirat felett a növényvédőszer-gyártók rendelkeznek, így nekik kell kezdeményezniük a drónos kijuttatás engedélyokiratba foglalását.

A Nébih felhívja az érintettek figyelmét, hogy fenitek alapján a drónos permetezés pillanatnyilag illegális tevékenységnek számít, mely hatósági intézkedést, szankciót vonhat maga után. A drónok mezőgazdaságban történő, növényvédelmi célú alkalmazása csak a jogi környezet kialakítását követően válik lehetővé. A Nébih támogatandó iránynak tartja ezt az új lehetőséget. Az ehhez szükséges szakigazgatási munka, szabályozási környezet kialakítása folyamatban van.

Frissítés - 2019.03.08.:

A fent részletezettek mellett meg kell jegyezni, hogy kísérleti engedély birtokában, és az engedélyben leírtaknak betartásával lehetséges drónos permetezést végezni. A kísérleti engedélyt a Pest Megyei Kormányhivatal Élelmiszerlánc-biztonsági, Földhivatali, Növény- és Talajvédelmi, Erdészeti Főosztály Növény és Talajvédelmi Osztálya (1135 Budapest Lehel u. 43-47.) adja ki kérelemre.

A kép csak illusztráció, forrása: pixabay.com


Friss hírek

2024. március 28, csütörtök

Elérhetőek az első eredmények: a tavalyinál többször volt szükség az élelmiszerbiztonsági felügyelők aktív fellépésére

Március első napján vette kezdetét az idei tavaszi szezonális élelmiszerlánc-ellenőrzés, melyet dr. Nobilis Márton a húsvéti ünnepek élelmiszerbiztonsága érdekében rendelt el. A március 17-ig tartó első szakaszban a tavalyi évhez képest többször kellett az élelmiszerbiztonsági felügyelőknek intézkedniük annak érdekében, hogy az ünnepi asztalokra kerülő ételek kivétel nélkül biztonságosak és megfelelő minőségűek legyenek. A sok éves múltra visszatekintő, megbízható élelmiszerlánc-felügyeleti hálózat természetesen ezúttal sem hagyta cserben a fogyasztókat, érdekeik védelmében aktívan fellépett a hatóság – hangsúlyozta az élelmiszeriparért és kereskedelempolitikáért felelős államtitkár.

Tovább >

2024. március 26, kedd

Nyilatkozat a növényvédelmi tevékenység felelőséről

A növényvédelmi szolgáltatási tevékenységről a támogatásokban részesülők szolgáltatnak adatot. Az adatszolgáltatás kötelező jellegű, és a Magyar Államkincstár egységes kérelem benyújtására szolgáló felületén történik.

Tovább >