null Általános tájékoztatás az élelmiszerlánc-felügyeleti díjról

Általános tájékoztatás az élelmiszerlánc-felügyeleti díjról

2014. január 20, hétfő

A felügyeleti díj ügyfélszolgálat elérhetőségei: Telefon: 06-1/336-9024 Fax: 06-1/336-9230 E-mail: felugyeletidij@nebih.gov.hu Levelezési cím: 1525 Budapest Pf.: 121

Az élelmiszerláncról és hatósági felügyeletéről szóló 2008. évi XLVI. törvény 47/B. § alapján élelmiszerlánc-felügyelet alá tartozó tevékenységet végző személyeknek és vállalkozásoknak 2012-től élelmiszerlánc-felügyeleti díjat kell fizetniük. A felügyeleti díj alá tartozó tevékenységnek minősül:

  • élelmiszer-termelési, tenyésztési, vagy kísérleti célból tartott állatok forgalmazása;

  • élelmiszer-, vagy takarmány-termelési célból termesztett növény, vetőmag, növényi termék, illetve a szaporító és ültetési anyag forgalmazása;

  • élelmiszer előállítás vagy forgalmazás, beleértve a vendéglátást és közétkeztetést;

  • takarmány előállítás vagy forgalmazás;

  • állatgyógyászati készítmény és állatgyógyászati termék előállítása vagy forgalmazása;

  • növényvédő-szer, termésnövelő anyag vagy EK műtrágya előállítása vagy forgalmazása;

  • állati eredetű melléktermék kezelése, felhasználása, további feldolgozása, szállítása vagy az ezekből származó termék forgalomba hozatala;

  • élő állat szállítást végző vállalkozás, továbbá élőállat-szállító járművek mosását és fertőtlenítését végző hely, az idegen állományból származó állatok fogadására kiválasztott elkülönítő (karantén), állatrakodó, gyűjtőállomás, kereskedői telep, etető-itató állomás, pihentető állomás, állatvásár üzemeltetése;

  • szaporítóanyag előállítása vagy tárolása;

  • növény-egészségügyi, állat-egészségügyi, élelmiszer- vagy takarmányvizsgáló laboratórium üzemeltetése;

  • állatok jelölésére szolgáló eszköz forgalmazása.

Az évente fizetendő felügyeleti díj bevezetésével minden olyan vállalkozás és vállalkozó részt vesz a hatósági-igazgatási tevékenységének finanszírozásában, amelyek/akik eddig is az élelmiszerlánc-felügyeletet végző szerv által nyújtott garanciák, szolgáltatások igénybevevői voltak. A díj bevezetésével lehetővé válik az élelmiszerlánc-felügyeleti szerv hatósági feladataival együtt járó költségek fedezetének biztosítása, egyúttal megvalósul a pénzügyi terhek arányosabb megoszlása az élelmiszerlánc szereplői között.

Törvényi változás

2008. évi XLVI. törvényt módosító 2015. évi CLXXXII. jogszabály alapján a  47/B.  § (3) bekezdése helyébe  a következő rendelkezés lép: A  felügyeleti díj mértéke egységesen az előző naptári év bevételének 0,1%-a.

A fenti rendelkezés alapján megállapított felügyeleti díj fizetésére kötelezettnek a  2014.  naptári évi árbevétele alapján 2015. december 30-ig bevallást vagy helyesbítő bevallást kell tennie és a felügyeleti díjat 2016. január 31-ig egy összegben, késedelmi pótlék alkalmazása nélkül kell megfizetnie.

2014. február 15-től azon mikro-vállalkozások (egyéni vállalkozó, kistermelő, őstermelő, társas vállalkozás) illetve kisvállalkozások, melyek elsődlegesen végső fogyasztó számára értékesítenek, választhatnak a tételes bevallás (0,1%) alapján számított díj, vagy mikro-vállalkozás esetén az évi húszezer forintos átalány megfizetése, kisvállalkozás tekintetében pedig az évi hétszázezer forint átalány díj megfizetése között.

Könnyítést tartalmaz a törvény a termelői szerveződés, vagy a tagjai által alapított vállalkozáson keresztül történő értékesítés esetére, amikor is a bevétel után számítandó felügyeleti díjat maga a termelői szerveződés vagy vállalkozás is megfizetheti, ha a fizetési kötelezettséget a szerveződés vagy vállalkozásszerződésben átvállalta.

Mentesülnek a felügyeleti díj bevallása és megfizetése alól a mezőgazdasági kistermelők, vagyis azok az őstermelők, akinek az e tevékenységéből az adóévben megszerzett támogatással csökkentett árbevétele a 8 millió forintot nem haladja meg.

Könnyítést tartalmaz a törvény abban az esetben is, ha a felügyeleti díj összege nem éri el az ezer forintot. Ebben az esetben be kell vallani, de nem kell megfizetni a díjat.

A bevallást elektronikus úton kell teljesíteni, amelynek használatához a bevallásra kötelezett vagy annak meghatalmazottja részéről ügyfélkapus regisztráció szükséges. Az ügyfélkapus rendszer aktiválását bármelyik okmányirodában, kormányhivatali és adóhatósági ügyfélszolgálaton és a külképviseleteken személyesen lehet kezdeményezni, részletesebb információ a Kormányzati portálon (http://www.magyarorszag.hu/) található.

A bevallási vagy fizetési kötelezettség elmulasztása vagy késedelme esetén a hatóság mulasztási bírságot, illetve késedelmi pótlékot szabhat ki, amelynek legmagasabb összege ötszáz millió forint.

 

További hasznos információkat tudhat meg a Gyakran Ismételt Kérdések (GY.I.K.) mezőre kattintva, ahol kulcsszavas kereső segíti kérdései megválaszolásában. Emellett a TEÁOR- táblázat is segítséget nyújt annak meghatározásában, hogy az egyes tevékenységi körök felügyeleti díj kötelesek-e.

Az Élelmiszerlánc-felügyeleti díj bevallás elkészítéséhez szükséges regisztrációról, meghatalmazásról, illetve magáról a bevallás elkészítéséről részletesen olvashat a vonatkozó menüpontokban.

 

Kérdéseivel forduljon a NÉBIH – kifejezetten a felügyeleti díjhoz kapcsolódóan létrehozott – Ügyfélszolgálatához a 06-1/336-9024-es telefonszámon, vagy a felugyeletidij@nebih.gov.hu elektronikus levélcímen.

 

Letölthető anyagok

78/2002/EK RENDELET

az élelmiszerjog általános elveiről és követelményeiről, az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság létrehozásáról és az élelmiszerbiztonságra vonatkozó eljárások megállapításáról

 


Friss hírek

2023. december 14, csütörtök

Elismert tenyésztő szervezetek

Magyarországon elismert tenyésztő szervezetek

Tovább >

2022. május 23, hétfő

Katasztrófahelyzetek esetén alkalmazható engedmények

Növényevők esetén a takarmány legalább 60%-ának magából a termelőegységből kell származnia, ha ez nem lehetséges, akkor más ökológiai gazdaságokkal együttműködésben kell előállítani. Az emlősök táplálása során előtérbe kell helyezni az anyatejes táplálást az az adott fajra vonatkozóan előírt minimális ideig.

Tovább >