null A vadgazdálkodók számára is előnyös a LABOR rendszer fejlesztése

A vadgazdálkodók számára is előnyös a LABOR rendszer fejlesztése

2021. június 30, szerda

2021. július 1-jétől gyakorlati fázisba lépett a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) digitális LABOR rendszerének fejlesztése. Bár a vadgazdálkodókat közvetlenül nem érintik az ezzel járó feladatok, a belőle fakadó előnyöket ők is élvezhetik: a gyorsabb, elektronikus eredményközlés jóvoltából hamarabb születhet döntés a vadhús felhasználhatóságáról.

A hazai állategészségügyi diagnosztikát kiszolgáló ügyviteli rendszer fejlesztésének legfontosabb célja a vizsgálatok megrendelésének és az eredményközlésnek az egyszerűsítése, gyorsabbá és átláthatóbbá tétele. Júliusban az ASP vizsgálatok terén két fontos változás lép életbe:

  • Július 1-jétől elsőként az afrikai sertéspestissel kapcsolatos vaddisznóvizsgálati eljárásrend módosul, azaz a megyei és járási hivataloknál dolgozó szakemberek ettől az időponttól kezdve a LABOR rendszerben érik majd el az ASP eredményközlő dokumentumokat.
  • Július 15-től pedig már az ASP mintákhoz tartozó vizsgálati megrendelőt is csak online, a digitális LABOR felületen keresztül lehet beküldeni a Nébih részére, amire kizárólag az állatorvos vagy meghatalmazottja lesz jogosult.

A Nébih az új eljárásrendtől a vizsgálati eredményközlés jelentős gyorsulását várja, amelynek – a vadgazdálkodókra nézve – fontos pozitívuma lesz, hogy rövidülhet a vaddisznók felhasználhatóságát érintő hatósági eljárás ideje.

Az új rendszer használatában elsődlegesen érintett hatósági állatorvos és ügyintéző szakemberek felkészítése már megkezdődött, így remélhetőleg zökkenőmentes lesz az átállás. Bízunk abban, hogy az innováció közvetett előnyeit rövidesen az állategészségügyi területhez kapcsolódó valamennyi szektor élvezheti. 

A kezdeti időszakra mindannyiuk türelmét és támogatását kérjük.


Friss hírek

2026. január 28, szerda

Biztonságos a Sajóból kifogott halak fogyasztása

Az elmúlt másfél évben a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) folyamatosan vizsgálta a Sajóból kifogott halakat. A laboratóriumi eredmények alapján megállapítható, hogy fogyasztásuk biztonságos: akut kockázat nem áll fenn, és a határértékkel szabályozott toxikus nehézfémek szintje is megfelel az előírásoknak.

Tovább >

2026. január 27, kedd

Újabb kitörés: ezúttal Békés vármegyei baromfitelepeken igazolódott a madárinfluenza

Békés vármegyében egy tenyészpulyka és egy májhasznú lúd telepen magas patogenitású madárinfluenza vírus jelenlétét igazolta a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) laboratóriuma. A hatóság felhívja a figyelmet, hogy a járványügyi előírások maradéktalan betartása elengedhetetlen a járványok megelőzése és megfékezése érdekében. Az érintett állományok felszámolása folyamatban van.

Tovább >