null A Nébih idén is megkönnyíti a szarvasmarhatartók adatszolgáltatását

A Nébih idén is megkönnyíti a szarvasmarhatartók adatszolgáltatását

2024. december 10, kedd

Az anyatehéntartás-támogatást igénylő állattartóknak a Nébih idén is segítséget nyújt a támogatás feltételeként megszabott, szaporítási eseményekre vonatkozó adatszolgáltatási kötelezettségük teljesítésében. Az intézkedés jelentősen könnyíti az állattartók számára a támogatási rendeletben foglalt adminisztrációs feladataik teljesítését, mindamellett a legegyszerűbben továbbra is a webENAR felületen tehetnek eleget a kötelezettségnek.

Az állattartók adminisztrációs kötelezettségeinek könnyítése érdekében a Nébih a Termékenyítési Rendszerben (TER) az ügyfelek bejelentéseit december elseje és 31-e között már előremenően is fogadja és regisztrálja. A szaporítási események TER-ben való regisztrációjára a szarvasmarhatartóknak egészen 2025. január 15-ig lesz lehetőségük.

Lényeges, hogy a módosítás a mesterséges termékenyítések bejelentését nem érinti, azaz a „2201- Termékenyítési napló” és „2202 – Termékenyítési jegy” továbbra is kizárólag a szaporítási esemény(eke)t követően adható be.  A „2210 – Háremszerű és szabad pároztatás módosítólap” és „2204 – Háremszerű és szabad pároztatás bejelentő lap” azonban a fent leírtak szerint 2024 decemberében előremenően benyújtható a Termékenyítési Rendszerbe (TER).

A papíralapú bizonylatok postai úton is benyújthatóak a Nébih részére. A hivatal ugyanakkor felhívja a figyelmet, hogy a támogatáshoz kötődő szaporítási események regisztrációja továbbra is a webENAR felületen a leggyorsabb és a leggördülékenyebb.
A kizárólag hibátlan adatokat elfogadó webes felület nagy előnye, hogy a rögzített adatok a beküldést követően azonnal láthatóvá válnak a Termékenyítési Rendszerben. 

A bejelentésekkel kapcsolatos további információk a Nébih Enar aloldalán: https://portal.nebih.gov.hu/enar, a támogatás igénybevételével és feltételeivel kapcsolatos tudnivalók pedig az Államkincstár oldalán www.mvh.allamkincstar.gov.hu érhetőek el.

Friss hírek

2025. május 13, kedd

Madárinfluenza elleni vakcinázás indult ritka és nagy értékű állatkerti madárfajoknál

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatallal közreműködve a Ceva-Phylaxia Zrt. országos vakcinázási programot indított. A nyolc állatkert részvételével megvalósuló kísérlet célja a magas patogenitású madárinfluenza elleni védelem biztosítása ritka, nagy értékű madárfajok számára. A március közepén lezárt első szakaszban mintegy 1 100 fogságban tartott madarat oltottak be, az ezt követő laboratóriumi vizsgálatok szerint a vakcina megfelelő védettséget nyújt a betegséggel szemben.

Tovább >

2025. május 12, hétfő

A károsítók elleni védekezésre hívja fel a figyelmet a Nébih a Növényegészségügy Nemzetközi Napja alkalmából

Május 12-e a Növényegészségügy Nemzetközi Napja, mely a növények védelmének fontosságát és a növényegészségügyi szakterület jelentőségét hangsúlyozza. A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) és a kormányhivatalok növényegészségügyi szakemberei folyamatosan e célokért dolgoznak, ám a jeles nap alkalmából a hivatal külön is szeretnék felhívni a figyelmet a károsítók elleni védekezésre. Ennek érdekében idén is csatlakozott az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság (EFSA) PlantHealth4Life elnevezésű kampányához, valamint közösségi média felületén a legfontosabb alapszabályokat és a Xylella fastidiosa baktériumot bemutató social tartalmakkal és edukatív minikvízzel jelenik meg.

Tovább >