null Újabb vármegyében azonosították az aranyszínű sárgaság betegséget

Újabb vármegyében azonosították az aranyszínű sárgaság betegséget

2025. november 26, szerda

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) laboratóriuma egy 0,3 ha nagyságú, Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyei borszőlő ültetvényen vett mintából igazolta a szőlő aranyszínű sárgaság fitoplazma FD jelenlétét. Ezzel már összesen 18 vármegye érintett a fertőzésben. A hivatal ezúton kéri a termelőket, hogy tartsák be a növényvédelmi előírásokat, valamint a betegség gyanúját haladéktalanul jelentsék a hatóságoknak.

Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegye egyik borszőlő ültetvényében, intenzív felderítés keretében mintát vett a területileg illetékes kormányhivatal növényvédelmi felügyelője. A szőlőlevél minták vizsgálatát a Nébih laboratóriuma végezte, az eredmények igazolták az FD jelenlétét. 

A betegség elleni védekezés továbbra is kizárólag megelőző intézkedésekkel lehetséges. A Nébih felhívja a termelők figyelmét, hogy folyamatosan kísérjék figyelemmel ültetvényeiket, még az őszi lombhullás után is. Mindemellett kiemelten fontos a jövő tavasszal jelentkező, FD-fertőzésre gyanút adó korai tünetek felismerése.

A Nébih felhívja a termelők figyelmét a növényvédelmi előírások betartására. Továbbá kéri a szőlősgazdákat, hogy a betegség gyanúját haladéktalanul jelentsék a hatóságoknak, tekintettel arra, hogy az aranyszínű sárgaság fitoplazma bejelentési kötelezettség alá tartozó, zárlati károsító.

A betegségről és a betegség elleni védekezéssel kapcsolatban minden fontos információ elérhető a Nébih tematikus aloldalán: https://portal.nebih.gov.hu/amerikai-szolokaboca

A bejelentéssel kapcsolatos további információk itt elérhetőek: https://portal.nebih.gov.hu/-/bejelentes-kotelezett-karositok
 


Friss hírek

2026. február 18, szerda

Felhívás ENAR adategyeztetésre szarvasmarha-, juh- és kecske-, sertés- valamint baromfitartók számára

___

Tovább >

2026. február 17, kedd

Március végéig zajlik a szarvasmarha-, juh- és kecske-, sertés-, valamint baromfitartók ENAR adategyeztetése

A vonatkozó rendelet* alapján az állattartóknak idén március 31-ig van lehetőségük az ENAR adategyeztetésre. Újdonság, hogy a szarvasmarha-, a juh- és kecskefélék, valamint a sertések mellett idén előszőr a baromfik vonatkozásában is kötelező az adategyeztetés. Az adatok naprakészen tartása az állatalapú támogatási kérelmet benyújtók számára kiemelten fontos.

Tovább >