Oltalom alatt álló földrajzi árujelzők használatával kapcsolatos tudnivalók
Azok a termelők, akik földrajzi árujelző oltalom alatt álló (eredetvédett) terméket kívánnak előállítani és értékesíteni, a területileg illetékes megyei kormányhivatal növény- és talajvédelmi osztályánál tudnak regisztrálni. A nyilvántartás mellett fontos kritérium, hogy a termék előállítása a termékleírásban szereplő módon történjen. Akik nem felelnek meg a követelményeknek, nem árusíthatják terméküket az oltalom alatt álló eredetmegjelöléssel vagy az oltalom alatt álló földrajzi jelzéssel ellátva.
Az illetékes megyei ellenőrző hatóság - a regisztrációt követően - az ügyfél részére hatósági igazolást állít ki. Azok a termelők, akik nem tartják be a termékleírásban lefektetett szabályokat, (például: a termőterület nem a meghatározott helyen belül van, vagy nem a meghatározott fajtákat termeszti, esetleg a termesztéstechnológiát nem tartja be stb.) nem forgalmazhatják terméküket az oltalom alatt álló eredetmegjelölés vagy oltalom alatt álló földrajzi jelzés szerinti néven, például a Makói vöröshagyma / Makói hagyma vagy Derecske alma elnevezéssel.
A címkén a fajtanevet pontosan kell feltüntetni, azaz: ne legyen a földrajzi árujelzővel összekeverhető, és a fogyasztót ne tévessze meg. (Pl.: Fajtanév: Makói bronz).
A földrajzi árujelzővel ellátott zöldség-gyümölcs terméket előállítóknak az előállítás és az árujelző használatának megkezdését, az adatváltozásokat, valamint a termék előállításának megszüntetését 15 napon belül szükséges bejelenteniük a hatóságnál.
Az árujelző használatának bejelentését követően helyszíni ellenőrzésre kerül sor, mely felöleli a termelés egészét, továbbá a termék minőségére és jelölésére (különösen a földrajzi árujelző uniós szimbólum használatára) terjed ki.
Ezeken felül a bejelentő köteles vezetni a termelési és gazdálkodási naplót, valamint használni a jelölést. A termékek hatósági ellenőrzését a Nébih és a vármegyei kormányhivatalok zöldség-gyümölcs minőségellenőrei végzik az előállítónál és az élelmiszerláncban. A földrajzi árujelző regisztrált használóiról a Nébih országos adatbázist is készít.
Az oltalom alatt álló földrajzi árujelzőkkel kapcsolatos nyilvántartás és a vonatkozó termékleírás az Agrárminisztérium földrajzi árujelzőkre vonatkozó oldalán érhető el. A közétkeztetés szempontjából releváns termékek a Nébih kereshető adatbázisában is megtalálhatóak: https://portal.nebih.gov.hu/kozetkeztetes/foldrajzi-arujelzos-termekek.
A mezőgazdasági termékek és élelmiszerek minőségrendszereiről szóló 1151/2012/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet
2022. évi LXVI. törvény az agrártermékek eredetvédelméről