ÖKO vetőmag adatbázis
<p>A Bizottság 889/2008/EK Rendelete szerinti ökológiai előállításból származó vetőmagvak és szaporítóanyagok adatbázisa</p>
Idén ősszel a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) fertődi Fajtakísérleti Állomása megszerezte az ökológiai minősítést. A fejlesztéssel lehetővé vált, hogy a hatóság az ökológiai gazdálkodás elvei alapján beállított kísérleteket végezzen, valamint hatékonyan vizsgálhassa az ökológiai gazdálkodásra különösen alkalmas fajtákat. Az átállást szakmai konferenciával egybekötött rendezvénnyel ünnepelte a hivatal december 12-én Zamárdiban.
A Nemzeti Cselekvési Terv az ökológiai gazdálkodás fejlesztéséért célkitűzései között egyaránt szerepel az ökológiai vetőmagpiac és az ökológiai takarmányhozzáférés hazai fellendítése, mely feladatokat az Agrárminisztérium megbízásából a Nébih fogja megvalósítani. A hivatal által kezelt öko vetőmag adatbázisban jelenleg 13 faj (többnyire zöldségfajok) 22 fajtája található. Magyarország termőterületének mintegy 0,04%-án zajlik ökológia vetőmag-előállítás, az elmúlt 5 év adatai szerint 20 faj 50 fajtáját állítják elő 1300-2200 hektár nagyságban.
Az ökológia gazdálkodás során különösen fontos szerepe van a helyes fajtaválasztásnak. Olyan jó ellenálló képességgel rendelkező fajtákat kell előtérbe helyezni, amelyek kisebb kártétel mellett is jól teremnek. Szintén mérvadó, hogy jó legyen a gyomelnyomó képességük, valamint jól tűrjék a mechanikai gyomszabályozást is. További meghatározó kritérium még, hogy a kiválasztott fajta toleráns legyen a kiváló termésmennyiség eléréséhez szükséges tápanyag-utánpótlással és az aszállyal vagy akár a nagy mennyiségű csapadékkal szemben is.
Annak érdekében, hogy teret és lehetőséget kapjanak az ökológiai gazdálkodás elvei alapján beállított kísérletek, valamint olyan fajták vizsgálatai, amelyek ökológiai gazdálkodásra különösen alkalmasak a Nébih fertődi Fajtakísérleti Állomásának teljes, csaknem 20 hektáros területére megszerezte az öko minősítést. Ennek köszönhetően a jövőben az ökológiai gazdálkodásra alkalmas fajták vizsgálata az első ökológiai fajtakísérleti állomáson történhet majd Fertődön. A fajtavizsgálaton túl a Nébih szakemberei információkkal és a fajtaválasztásban történő segítségnyújtással is támogatják az ökológiai gazdálkodókat.
A hivatal elnyerte a Vidékfejlesztő Program „VP4-11.1.1.-11.2.1.-21 Ökológiai gazdálkodásra történő áttérés, ökológiai gazdálkodás fenntartása” pályázatát. A támogatás számottevő segítséget jelent a szükséges további fejlesztések, beruházások végrehajtásában.
Az öko minősítés elnyerését szakmai konferenciával egybekötött rendezvénnyel ünnepelte a Nébih december 12-én Zamárdiban. Az eseményen többek között a hazai ökológiai nemesítés helyzetéről, az ökológiai gazdálkodás kilátásairól, valamint az ökológiai Fajtakísérleti Állomás jövőbeli terveiről hallhattak előadásokat a résztvevők.