null Nincs új kéknyelv kitörés Magyarországon

Nincs új kéknyelv kitörés Magyarországon

2015. május 19, kedd

A sajtóban tévesen megjelent hírekkel ellentétben a 2015-ben is folyamatosan zajló vizsgálatok még nem mutatták ki a kéknyelv-betegség vírusát Magyarországon. A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) felhívja a gazdálkodók és állattartók figyelmét, hogy a vektormentes időszak 2015. április 20-ával véget ért, ezért a hatóság továbbra is kéri a szarvasmarhát, juhot vagy kecskét tartó gazdákat, hogy fokozottan figyeljenek a betegség tüneteire és gyanú esetén haladéktalanul forduljanak állatorvoshoz.

A betegségre vonatkozó hazai szabályozás 2015-ben módosult, miután az országos főállatorvos által kiadott határozat engedélyezte a korlátozás alá vont területen a kéknyelv-betegség elleni oltást. A NÉBIH honlapján már elérhető az aktualizált 4.1-es Útmutató a betegséggel kapcsolatos intézkedésekről.

 

Állat-egészségügyi és Állatvédelmi Igazgatóság

 

Kapcsolódó anyagok:
A közlemény letölthető formában


Friss hírek

2025. január 21, kedd

Csak szigorú feltételekkel indulhat a baromfitartó gazdaságok madárinfluenza járványt követő be- és újratelepítése

A hatóság a 2024 októbere óta tartó madárinfluenza járvány okán elrendelt korlátozásokat hamarosan feloldja az egész ország területén. Ezt követően a baromfitartó telepeket újra be lehet telepíteni. Fontos azonban szem előtt tartani, hogy a madárinfluenza vírusa még mindig jelen van hazánkban! Ezt igazolja az állategészségügyi hatóság által (vadmadarakból folyamatosan) végzett, felügyeleti programban talált pozitív esetek magas száma. A tartó/tulajdonos által igényelt betelepítési engedély kiadását minden esetben hatósági helyszíni ellenőrzés fogja megelőzni. Egy újabb, a tavaly őszihez hasonló, jelentős járványhullám elkerülése érdekében a betelepítések kizárólag szigorú feltételek mellett történhetnek!

Tovább >

2025. január 17, péntek

Segítség a növényvédelmi nyilatkozat adatmező használatának értelmezésében

Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján a Nébih módosította az eGN rendszer beállítását a növényvédelmi kezelés végzéséhez kapcsolódó nyilatkozat esetében. Így, már azok számára sem jelent többlet adminisztrációt az eGN töltése, akik már e fejlesztés bevezetése előtt eleget tettek adatszolgáltatási kötelezettségük legalább egy részének, azaz töltöttek már fel növényvédelmi kezelést.

Tovább >