null Mindent az EUDR-ről – tematikus oldal indult a Nébih weboldalán az erdőirtásmentes termékek felügyeletéről

Mindent az EUDR-ről – tematikus oldal indult a Nébih weboldalán az erdőirtásmentes termékek felügyeletéről

2025. február 5, szerda

Az erdőirtásmentes termékek forgalmazására (EUDR) vonatkozó uniós szabályok 2025. év végétől lépnek hatályba. Az alkalmazásukra való felkészülést azonban már most szükséges megkezdeni. Ehhez a Nébih ‒ a végrehajtásra kijelölt hatóságként ‒ a legfontosabb tudnivalókat egy új tematikus oldalon összefoglalva teszi közzé. Az EUDR honlapon folyamatosan bővülni fog a szakmai tartalom többek között segédletekkel, összefoglalókkal, friss tájékoztatókkal.

Az erdőirtáshoz és az erdőpusztuláshoz kapcsolódó egyes áruk és termékek uniós piacon történő forgalmazásáról és az unióból történő kiviteléről szóló rendelet1 hét termékkört, a kakaót, a kávét, a szóját, a pálmaolajat, a gumit, valamint a szarvasmarha és a fa termékeket érinti. A rendelet végrehajtására hazánkban a Kormány a Nébih-et jelölte ki. 
Annak érdekében, hogy minden érintett megfelelően fel tudjon készülni, az EUDR bevezetését (az érintett gazdasági szereplők és érdekképviseletek közbenjárására) az EU 2025. december 30-ig meghosszabbította. 

Az uniós szabályozás meglehetősen összetett, azonban annak belső logikáját megismerve, az uniós képzéseken és a tesztfelületeken szerzett gyakorlattal biztonságosan alkalmazható és követhető lesz. Ehhez kínál hatékony támogatást a Nébih EUDR oldala (https://portal.nebih.gov.hu/eudr) az előírások alaposabb megismeréséhez szükséges összefoglalókkal, kiegészítő segédletekkel és az aktuális képzésekről, eseményekről szóló folyamatos, friss tájékoztatókkal. 

A magyar EUDR oldal alapját az Európai Bizottság honlapja adja, ugyanakkor a kialakítása során a Nébih az eddig megismert hazai sajátosságokat is szem előtt tartotta. A tematikus oldal folyamatosan frissülni fog. Többek között hamarosan az EUDR szállítmányok bejelentésére hivatott uniós informatikai rendszer részletes ismertetése is elérhető lesz a felületen, továbbá egy új, Nébih által fejlesztett informatikai lehetőségről is beszámol a hivatal. 

Hivatkozott jogszabály:
1 2023/1115. számú EU rendelet (EUDR)

Friss hírek

2026. február 3, kedd

Kiemelt ellenőrzés indul: a fa csomagolóanyagok kerülnek fókuszba

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) közreműködésével a következő negyedévben (február-április) kiemelten ellenőrizni fogja a fa csomagolóanyagokat, melyek a növényegészségügy legkritikusabb kockázati tényezői közé tartoznak. Az áruk megóvására használatos anyagok jellemzően gyengébb minőségű, kezeletlen fából készülnek, amik ideális búvóhelyet és táplálékot biztosítanak a különféle invazív károsító fajoknak, melyek új területeken (így hazánkban is) megtelepedve, nagyfokú ökológiai és gazdasági veszélyt jelenthetnek.

Tovább >

2026. február 3, kedd

Biztonságosan fogyaszthatóak a hazai termésű almák

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) és a területi élelmiszerlánc-felügyeleti szervek folyamatosan kiemelt figyelemmel és magas mintaszámmal ellenőrzik az almák növényvédőszer-maradék tartalmát. Az elmúlt három évben mintegy 280 alma termékben több mint 87.000 paramétert mért a hatóság. A vizsgálatokon minden tétel a megengedett határérték alatt maradt, a termékkör fogyasztása nem jelent kockázatot.

Tovább >