null Kiselejtezett szaporítóanyagokat és illegális árusokat buktatott le a Nébih

Kiselejtezett szaporítóanyagokat és illegális árusokat buktatott le a Nébih

2020. november 23, hétfő

Az illegális szőlő- és gyümölcsszaporítóanyag-kereskedelem felderítése és felszámolása érdekében szervezett egy hónapos országos célellenőrzést a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih). A hatóság ellenőrei, a kormányhivatalok szakembereinek közreműködésével, az elmúlt hetekben 130 piaci, vásári mozgó árust és csaknem 9400 szaporítóanyagot vizsgáltak meg. Az akció eredményeként 10 esetben több mint 1,5 millió forint bírságot szabtak ki és mintegy 3000 oltványt semmisítettek meg.

Ősz elején a piacokon, vásárokban is megkezdődött a szőlő- és gyümölcs-szaporítóanyagok árusítása, amelynek ellenőrzésére október közepétől egy hónapos országos célellenőrzést tartott a Nébih, a kormányhivatalok felügyelőinek közreműködésével. Az akció célja az illegális szaporítóanyag-kereskedelem felderítése és felszámolása volt. 

A hatóság szakemberei összesen 130 piaci, vásári mozgó árust és 9399 db szaporítóanyagot vizsgált meg országszerte. Minőségvédelmi bírságot 10 esetben szabtak ki, melyek együttes összege meghaladja a 1,5 millió Ft-ot. Az érintett 10 árus közül nyolcan egyetlen szükséges engedéllyel sem rendelkeztek. Az ellenőrzés során a legtöbb szabálytalanságot a hiányos tartalmú jelölés, a címke és a nyomonkövethetőség hiánya, valamint minőségi hibák okozták. A mintegy 3000 nyomon követhetetlen, ismeretlen eredetű oltványt a hatóság megsemmisítette.

Az ellenőrzés közben feltárt hibákat, hiányosságokat bemutató videó a cikkben leírtak vizuális bemutatására szolgál, többletinformációt nem tartalmaz.

Az ellenőrök számos esetben tapasztalták, hogy leselejtezett, kiszáradt, életképtelen csemetéket árultak, alig olcsóbban mint a megfelelő és megbízható minőségű szaporítóanyagot kínáló kertészetekben, faiskolákban. Előfordult, hogy az eladó alkoholos tollal javította ki a címkén szereplő fajta nevét, hogy a vásárló igényének eleget tegyen. Más esetben a piacra érkezéskor helyezték fel a címkéket a növényekre, holott a fajtát csak kitermesztéskor lehet biztonsággal megállapítani, így ekkor kell a jelölést is felhelyezni. A legmeghökkentőbb eset mégis a magnóliaként árusított mogyoróbokor volt. 

A Nébih ezúton is felhívja a figyelmet, hogy szaporítóanyagot csak és kizárólag megbízható helyről vásároljunk, illetve annak minőségéről győződjünk meg átvétel előtt. A vásárlói tudatosság azért is kiemelten lényeges az oltványvásárlásánál, mivel évekbe telik mire a kiválasztott bokor vagy fa termést hoz, és a „csalás” valójában csak ekkor derül ki. Ráadásul az ismeretlen eredetű növények különböző növényi károsítókat terjeszthetnek, melyek betegséget okozhatnak, és akár növényfajok kipusztulásához is vezethetnek.

A Nébih kéri a vásárlókat, hogy amennyiben illegális, vagy nem megfelelő minőségű szaporítóanyag árusítását észlelik, jelezzék a Nébih zöldszámán (+36-80/263-244) vagy a zoldszam@nebih.gov.hu e-mail címen.  


Friss hírek

2024. július 26, péntek

Közlemény elveszett „zöld könyvről” (2024.07.26.)

A Veszprém Megyei Kormányhivatal Növény- és Talajvédelmi Osztályának tájékoztatása.

Tovább >

2024. július 25, csütörtök

A napsütés ellenére borús eredményekkel zárult a strandbüfék és a street foodok nyári szezonális ellenőrzése

A 2024-es nyári szezonális ellenőrzés-sorozatban a strandbüféket és a street foodokat is felkeresték az élelmiszerbiztonsági felügyelők. Az egész országban 346 vendéglátó létesítményt vizsgáltak. Az ellenőrzések vegyes eredményekkel zárultak: a szakemberek számos egységben találtak lejárt termékeket, továbbá a higiéniai feltételek, az alapanyagok tárolása és nyomonkövetése, valamint a dolgozók egészségügyi alkalmasságának igazolása kapcsán is merültek fel problémák. A hatóságok 48 esetben indítottak eljárást, a kiszabott bírságok értéke meghaladta a 3 millió forintot. Összesen 205 kg élelmiszert vontak ki a forgalomból, 703 ezer forint értékben.

Tovább >