Haljelöléses vizsgálatok
A halgazdálkodási vízterületek egyik, talán legköltségesebb feladata a halállomány utánpótlás biztosítása, azaz a legtöbb esetben a haltelepítés. Nem mindegy, hogy milyen eredményt hoz ez a tevékenység, hiszen amennyiben jó és eredményes a telepítés, erősödik a halállomány és ezzel biztosítható a jó horgászfogások feltétele is.
A telepítések sikerességének ellenőrzése általában nem történik meg, csak annyi megfigyelésre kerül sor, hogy a telepítést követő hosszabb-rövidebb időszakban hogyan módosulnak a halfogások. Amennyiben azonban arra is kíváncsiak vagyunk, hogy a telepített halaink hogyan fejlődnek vizeinkben, merre mozognak és milyen ütemben kerülnek megfogásra, érdemes elgondolkozni az egyedi jellel történő haljelöléses vizsgálatok bevezetésén.
A vizsgálatok elvégzése többletmunkát igényel elsősorban a halak megjelölésekor, később az adatgyűjtés során is és a jelöléshez szükséges eszközök, jelek beszerzése is további kiadást jelentenek, de a jelölést követően, a visszajelzések alapján folyamatos információnk lehet a telepített halainkkal kapcsolatban. A jól megtervezett vizsgálatok segítségével kiválaszthatóak, hogy melyik halfaj melyik korosztályának telepítése a legoptimálisabb a vízterület illetve a horgászok szempontjából. Össze lehet hasonlítani a különböző időpontokban, vagy helyeken történő haltelepítések eredményességét. Az egyedi növekedés szintén utal arra, hogy a telepített halainknak megfelelőek-e az életfeltételei. A zártabb vízterekben információt kaphatunk arról, hogy a telepített halaink milyen ütemben jutnak el a vízterület egyes részeire, több kapcsolódó vízterület esetében láthatjuk, hogy mennyire marad a mi vízterületünkön a hal, vagy milyen irányba vándorol. Ilyen információk birtokában jobban össze lehet hangolni a kapcsolódó vízterületek halasítását.
Napjainkban már több nagyobb halgazdálkodó végez haljelöléses vizsgálatokat. Tapasztalataik hasznosak lehetnek azok számra, akik még csak most fontolgatják ennek kipróbálását, bevezetését. Ezért javasoljuk, hogy haljelölések megkezdése előtt keressenek fel ilyen tapasztalattal rendelkező halgazdálkodókat vagy kutatókat annak érdekében, hogy a vizsgálataik elvégzését optimalizálhassák, azaz ne végezzenek el felesleges munkát és mihamarabb eredményekhez juthassanak.