null Fontos változás: Az eGN-ben kell teljesíteni a nitrát adatszolgáltatást március 31-ig

Fontos változás: Az eGN-ben kell teljesíteni a nitrát adatszolgáltatást március 31-ig

2024. március 19, kedd

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) felhívja a termelők figyelmét, hogy a nitrát adatszolgáltatást az idei évtől az ÁNYK nyomtatványkitöltő program helyett, az elektronikus gazdálkodási napló (eGN) felületén kell teljesíteniük. Az adatok beadásának határideje 2024. március 31-e. További változás, hogy az eGN felületén a teljes nitrát nyilvántartást szükséges rögzíteni.

Azoknak a mezőgazdasági termelőknek, akik nitrátérzékeny területen gazdálkodnak, a naptári évre vonatkozóan kötelező folyamatos nyilvántartást vezetniük. A nyilvántartás adattartalmát a naptári évet követő év március 31-ig a Nébih felé kell benyújtaniuk. A nitrát adatszolgáltatással kapcsolatos jogszabály módosítása jelenleg folyamatban van, de az ÁNYK rendszert kormányzati szinten kivezették, ezért az idei évtől az adatszolgáltatást a megszokott Általános Nyomtatványkitöltő felületen már nem tudják teljesíteni. Az adatokat az eGN felületre szükséges felvezetni, a megfelelő adatmezők kitöltésével. 

Az eddigi gyakorlattól eltérően, az eGN felületén a teljes nitrát nyilvántartást kell rögzíteni. Ez az előírás természetesen nem érinti azokat a nitrátérzékeny területen gazdálkodó termelőket, akik valamely támogatási előírás kapcsán február 15-ig már feltöltötték a teljes gazdálkodási naplójukat az eGN-be.

Fontos tudni, hogy a nitrát nyilvántartás 2024-ben még vezethető papíron is, viszont az adattartalmat 2025. március 31-ig be kell tölteni a rendszerbe. Az eGN folyamatos adattöltésre készült, ezért a hatóság azt javasolja, hogy a nyilvántartást a jövőben közvetlenül a rendszerben vezessék az érintettek. Ezzel elkerülhetik a kettős adminisztrációt és a határidő előtti betöltési dömpinget. 

A rendszerbe való belépéshez a Nébih nyitóoldalán az „Ügyfélprofil E-ügyintézés”-mezőre kell kattintani, ahol ügyfélkapus azonosítóval érhetik el az eGNt. „Az elektronikus gazdálkodási napló (eGN)” kiválasztása után a „Tovább az e-ügyintézéshez”-linkre kattintva megjelenik az eGN felület. Az ügyeket lehetőségük van saját jogon, meghatalmazottként vagy cégképviselet alapján intézni.

Az eGN kitöltési útmutatója és további információk a https://portal.nebih.gov.hu/egn tematikus aloldalon olvashatóak. 
 


Friss hírek

2026. június 13, szombat

Vasárnaptól Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyében megszűnik a tűzgyújtási tilalom

Az elmúlt napon lehullott csapadék Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyében mérsékelte a tűzveszélyt, ezért a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság egyetértésével 2026. június 14-től ebben a vármegyében feloldja a tűzgyújtási tilalmat. A korlátozás azonban öt vármegyében továbbra is érvényben marad.

Tovább >

2026. június 12, péntek

Az eddigieknél is intenzívebb vaddisznóállomány-csökkentés indul az ASP megfékezésére

Az afrikai sertéspestis (ASP) házisertés-állományban történt megjelenése miatt az országos főállatorvos rendkívüli vaddisznóállomány-csökkentési intézkedéseket rendelt el a járvány további terjedésének megakadályozása és a hazai sertéságazat védelme érdekében. A beavatkozások Pest, Komárom-Esztergom és Fejér vármegyékben az M1–M3 autópályák menti 10 kilométeres sávban, valamint Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyében, a Vállaj térségében elrendelt megfigyelési körzet területén, az érintett vadgazdálkodási egységekben valósulnak meg. Az intézkedések a vaddisznóállomány csökkentésére, területenként meghatározott állománysűrűségi célértékek elérésére és fenntartására, valamint a teljesítés fokozott ellenőrzésére irányulnak.

Tovább >