Nitrát adatszolgáltatás
Nitrát adatszolgáltatással kapcsolatos gyakran ismételt kérdések
-
Kinek kell nitrát adatszolgáltatást teljesítenie?
Minden nitrátérzékeny területen gazdálkodónak, valamint az egy háztartás igényét meghaladó mértékben állattartást végzőknek területi érzékenységtől függetlenül. Háztartási igényt meghaladónak számít, ha 5 számosállat/ingatlan, baromfi esetén 3 számosállat/ingatlan mértéknél több állatot tart. Egy számosállat 500 kg élősúlynak megfelelő állatot jelent.
-
Honnan tudom, hogy nitrátérzékeny a területem?
A nitrátérzékeny területeknek a MePAR szerinti blokkok szintjén történő közzétételéről szóló 43/2007. (VII. 1.) FVM rendelet melléklete tartalmazza a kijelölt területek blokkazonosítóit.
A https://www.mepar.hu/ oldalon a blokkazonosítóra keresve meg tudja tekinteni, hogy területe nitrátérzékeny-e.
Az egységes kérelem blokktérképén is jelölve van, hogy az adott blokk nitrátérzékeny-e.
Emellett a települések belterülete, valamint a nagy létszámú állattartó telepek, és a hozzájuk tartozó trágyatárolók területe is nitrátérzékenynek számít. -
Milyen formában tudok eleget tenni nitrát adatszolgáltatási kötelezettségemnek?
A vizek mezőgazdasági eredetű nitrátszennyezéssel szembeni védelméhez szükséges cselekvési program részletes szabályairól, valamint az adatszolgáltatás és nyilvántartás rendjéről szóló 59/2008. (IV. 29.) FVM rendelet mondja ki az adatszolgáltatási kötelezettséget. A termőföld védelméről szóló 2007. évi CXXIX. törvény 48/A. § alapján a nitrát adatszolgáltatást a 2013/2014. gazdálkodási évtől kezdődően már kizárólag elektronikusan teljesítheti a gazdálkodó.
A gazdálkodónak mezőgazdasági tevékenységéről nyilvántartást kell vezetnie vagy a Nébih elektronikus felületén elérhető Elektronikus Gazdálkodási Naplóban vagy papír alapon. A gazdálkodó a papír alapon vezetett nyilvántartás tárgyévre vonatkozó adatait a tárgyévet követő március 31-ig rögzíti az Elektronikus Gazdálkodási Naplóban. Papír alapon vezetett nyilvántartás esetén is célszerű az adatbevitelt év közben megbontva, több alkalommal megtenni, ezzel elkerülhető, hogy az adatszolgáltatási időszakban nagy mennyiségű adatot kelljen rögzíteni egy alapvetően folyamatos vezetésre optimalizált felületre.Az eGN kitöltési útmutatójában további részleteket talál a napló kitöltésével kapcsolatban:
https://portal.nebih.gov.hu/documents/10182/501576/Kitoltesi_utmutato_eGN_Nebih.pdfAmennyiben kérdése merül fel, várjuk levelét az egn@nebih.gov.hu email címen.
-
Kell-e meghatalmazást beküldenem, ha nem a saját ügyfélkapumon keresztül töltöm az eGN-t?
Az Elektronikus Gazdálkodási Napló kitöltését saját jogon, meghatalmazottként, vagy cégképviselet útján lehet végezni. A meghatalmazás elektronikus úton intézhető, az igénylés lépéseiről az ÜPR használati útmutató 3.4. fejezetében talál információt.
-
Kell-e KÜJ azonosítóval rendelkeznem ahhoz, hogy teljesíthessem a nitrát adatszolgáltatást?
Az állattartással foglalkozó gazdálkodóknak – az adatszolgáltatás környezetvédelmi vonatkozásai miatt – kell rendelkeznie KÜJ (Környezetvédelmi Ügyfél Jel) számmal, az állattartó telepnek pedig TH-KTJ (Telephelyhez rendelt Környezetvédelmi Területi Jel) számmal. A telepen belüli, eltérő kialakítású (eltérő műszaki védelemmel rendelkező) trágyatárolók ezen belül külön EH-KTJ számot kapnak. (Az EH-KTJ szám a 219/2004. (VII. 21.) Korm. rendelet szerinti engedélyköteles tevékenység helyéhez rendelt Környezetvédelmi Területi Jelet jelenti). Mindhárom azonosítóra vonatkozóan fontos tudnivaló, hogy amennyiben a bejelentéskor ezekkel, vagy ezek valamelyikével az állattartással foglalkozó gazdálkodó nem rendelkezik, úgy az(oka)t az https://kapu.okir.hu/okirkapuugyfel/ oldalon ügyfélkapus bejelentkezés után az „új meghatalmazás/KÜJ” menüre kattintva az új adatcsomagot kiválasztva tudja a szükséges adatokat megadni az azonosítók igényléséhez.
Amennyiben nitrátérzékeny területen gazdálkodik, de állattartással nem foglalkozik, úgy nincs szüksége a környezetvédelmi azonosítókra az adatszolgáltatás teljesítéséhez. -
A nitrátérzékeny területekre vonatkozó adatszolgáltatásban csak a nitrátérzékeny területeket kell szerepeltetni, vagy az összes területet, amelyen a termelő gazdálkodik?
A nitrátérzékeny területekre vonatkozó adatszolgáltatásban csak a gazdaság nitrátérzékeny területeiről kell adatot szolgáltatni.
-
Ha csak növénytermesztéssel foglalkozom, mit kell kitöltenem az eGN-ben?
A vizek mezőgazdasági eredetű nitrátszennyezéssel szembeni védelméhez szükséges cselekvési program részletes szabályairól, valamint az adatszolgáltatás és nyilvántartás rendjéről szóló 59/2008. (IV. 29.) FVM rendelet 6. számú melléklete tartalmazza a nyilvántartás adattartalmát.
Nitrátérzékeny területen gazdálkodóként jogosultságként a Nitrátérzékeny területen történő gazdálkodás (NET) jogosultságot kell megjelölni, és termőhelyenként a hasznosításra, tápanyag-utánpótlásra, az agrotechnikai műveletekre és a legeltetésre vonatkozó adatokat kell töltenie. A más gazdálkodótól átvett szervestrágyát a tápanyag-utánpótlás részben tudja rögzíteni.
Az eGN kitöltési útmutatójában további részleteket talál a napló kitöltésével kapcsolatban: https://portal.nebih.gov.hu/documents/10182/501576/Kitoltesi_utmutato_eGN_Nebih.pdf
Amennyiben kérdése merül fel, várjuk levelét az egn@nebih.gov.hu email címen.Ha csak állattartással foglalkozom, mit kell kitöltenem az eGN-ben?
A vizek mezőgazdasági eredetű nitrátszennyezésel szembeni védelméhez szükséges cselekvési program részleetes szabályairól, valamint az adatszolgáltatás és nyilvántartás rendjéről szóló 59/2008. (IV. 29.) FVM rendelet 6. számú melléklete tartalmazza a nyilvántartás adattartalmát.
Ha csak állattartással foglalkozik, akkor jogosultságként a Nitrátérzékeny területen történő gazdálkodás (NET) jogosultságot kell választani, és tenyészetenként a trágyatároló menüpontban a szervestrágya eseményekre (keletkezés, átadás, átvétel, kijuttatás), valamint az állatállomány-nyilvántartásra vonatkozó adatokat szükséges rögzíteni.
Az eGN kitöltési útmutatójában további részleteket talál a napló kitöltésével kapcsolatban: https://portal.nebih.gov.hu/documents/10182/501576/Kitoltesi_utmutato_eGN_Nebih.pdf
Amennyiben kérdése merül fel, várjuk levelét az egn@nebih.gov.hu email címen.