Virtuálisan üléseznek a FAO/WHO Codex Alimentarius Analitikai és Mintavételi Módszerek Szakbizottságának tagjai
A FAO/WHO Codex Alimentarius Analitikai és Mintavételi Módszerek Szakbizottsága (CCMAS) 2021. május 11-25. között tartja 41. ülését. A találkozónak 1972 óta Magyarország ad otthont, létrehívása óta azonban első alkalommal fordul elő, hogy a szakemberek nem személyesen, hanem online felületen találkoznak.
A testület legfőbb küldetése a nemzetközi szervezet szabványrendszereinek laboratóriumi kérdéseinek összefogása. Az elnöki feladatokat évtizedek óta magyar szakember látja el. A pozíciót dr. Nagy Attila, az Élelmiszerlánc-biztonsági Laboratórium Igazgatóság igazgatója tölti be, míg az alelnöki feladatokat az Állatorvostudományi Egyetem Digitális Élelmiszerlánc Oktatási, Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Intézet munkatársa, dr. Farkas Zsuzsa látja el. A kiemelt jelentőségű szakmai esemény megrendezésében ez alkalommal is fontos szerepet vállalt az Agrárminisztérium és a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih).
A pandémia jelentette kihívások miatt a máskor négynapos rendezvény ezúttal hosszabbra nyúlik, 2021. május 17. és 25. között nyílik a szakemberek számára lehetőség arra, hogy a mintavételi és analitikai témákban felmerült kérdéseket megvitassák, az új eredményeket feldolgozzák. A fő ülésszakaszon előkerülő témák előkészítését 2021. május 10. és 12. között a szabványosító szervezetek, valamint a tematikus elektronikus munkacsoportok kezdik el.
A szakbizottság tagjaira az új, virtuális formában is olyan jelentős feladatok várnak, mint a mérési bizonytalanságról szóló útmutató felülvizsgálata, az egységes mintavételi szabályok kidolgozása, a jelenlegi, vizsgálati módszerekről szóló szabványgyűjtemény gabona-, tejipar és zsírok-olajok területén használt módszereinek áttekintése, új mérési módszerek bevezetése, valamint a szabványgyűjtemény alapján egy, a Nébih által üzemeltetett adatbázis elkészítése.
Bár a szakbizottság budapesti rendezvényein évről évre egyre több szakember és egyre több ország képviseltette magát, a virtuális találkozó újabb lehetőségeket nyitott meg: idén a világ olyan tájairól is becsatlakozhatnak a bizottság munkájába az érdeklődők, ahonnan korábban a távolság miatt a képzett szakemberek nem tudtak részt venni a bizottság referenciaanyagainak kialakításában, legfontosabb eredményeinek megfogalmazásában. Idén 75 ország és 20 nemzetközi szervezet közel 450 delegáltja fejezte ki az eseményen való részvételi szándékát.