null Újraértékelte a 3-MCPD nevű élelmiszerszennyezőt az EFSA

Újraértékelte a 3-MCPD nevű élelmiszerszennyezőt az EFSA

2018. február 27, kedd

Az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság (EFSA) szakemberei frissített tudományos módszertannal értékelték újra a 3-MCPD nevű élelmiszerszennyező vesére és férfi szaporodási rendszerre gyakorolt lehetséges hosszú távú hatásait. Az EFSA szakvéleményére alapozva az Európai Bizottság új jogszabályon is dolgozik, hogy megszabja a glicidil-zsírsav-észterek maximális megengedett szintjét különféle élelmiszerekben.

A 3-MCPD és az észterei melléktermékként keletkeznek az élelmiszerekben, különösen olajfinomítási eljárások során. Az EFSA azután döntött a szennyezőanyag újraértékelésről, hogy a JECFA (a FAO és a WHO érintett testülete) az európai hatóságétól eltérő elviselhető napi beviteli értékeket állapított meg a 3-MCPD-re.

Az EFSA szakvéleményére alapozva az Európai Bizottság egy olyan új jogszabályon is dolgozik, amely megszabja majd a glicidil-zsírsav-észterek maximális megengedett szintjét különféle élelmiszerekben (pl. forgalomba hozott növényi olajokban és zsírokban, és az azokat felhasználó késztermékekben).

További részletek alábbi cikkünkben olvashatóak.

Friss hírek

2024. szeptember 26, csütörtök

Együttműködési megállapodást írt alá a Magyar Energiaital Szövetség és a Nébih

Együttműködési megállapodást kötött a Magyar Energiaital Szövetség (MESZ) és a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih). A dokumentum aláírásával hivatalos keretet kapott a két szervezet között meglévő aktív munkakapcsolat, melynek célja a különböző területeken és témakörökben rendelkezésre álló tudás minél hatékonyabb megosztása, felhasználása.

Tovább >

2024. szeptember 26, csütörtök

A Nébih nem javasolja a Sajóból kifogott halak fogyasztását

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) a rendelkezésre álló információk, valamint a laboratóriumi vizsgálatok alapján nem javasolja a Sajóból kifogott halak fogyasztását. Akut kockázat nem áll fenn, valamint a határértékkel szabályozott toxikus nehézfémek esetében is negatívak az eredmények. A vizsgált halakban kimutatott arzéntartalom miatt azonban indokolt az elővigyázatosság.

Tovább >