null Szükség van az élelmiszerbiztonságért felelős központi hatóságra

Szükség van az élelmiszerbiztonságért felelős központi hatóságra

2015. június 27, szombat

Az elmúlt évek eredményei azt bizonyítják, hogy szükség van arra a központi hatóságra, amely az élelmiszerláncban az élelmiszerbiztonságért felelős - mondta Bognár Lajos országos főállatorvos, a Földművelésügyi Minisztérium (FM) élelmiszerlánc-felügyeletért felelős helyettes államtitkára.

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) őrködik azon, hogy kiváló minőségű, biztonságos és egészséges élelmiszer kerüljön a háztartások asztalára.

Az élelmiszerlánc-felügyeletet egy felmérés szerint a lakosság nagy része fontosnak tartja, ötös skálán 4,6-4,8 közötti értéket mértek. A válaszadók 36 százaléka szerint a hazai élelmiszerbiztonság helyzete javult, és csak 5 százalék gondolja azt, hogy romlott - ismertette a helyettes államtitkár. Hangsúlyozta, a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal az elmúlt években nagy figyelmet fordított arra, hogy az ellenőrzésekből, vizsgálatokból származó információkat közérthető módon, minél szélesebb kör számára tegye megismerhetővé.

Az élelmiszerlánc-felügyeletről és a felügyeleti díj felhasználásáról szóló 2014-es országos főállatorvosi jelentést a héten elfogadta a kormány, és június 30-áig benyújtja az Országgyűlésnek.  Az ellenőrzésben a láncszemlélet érvényesül – fogalmazott Bognár Lajos, azaz nemcsak hagyományos fogyasztóvédői termékellenőrzést, hanem folyamatellenőrzést végeznek. Ehhez teremt forrást az élelmiszerlánc-felügyeleti díj, amely tavaly 11 milliárd forint volt. Az összegből 1 milliárd forintot alapvetően informatikai fejlesztésekre és a laboratóriumi munkához kötődő műszerbeszerzésekre fordítottak. A kormányhivatalok élelmiszerlánc-felügyeleti feladatainak végrehajtását pedig csaknem 6 milliárd forinttal támogatták. Mint mondta, az informatikai fejlesztések eredményeként jött létre az élelmiszerlánc-felügyeleti információs rendszer, ahol már 300 ezer ügyfelet - amelyek az élelmiszerláncban, akár az előállításban, akár a kereskedelemben vesznek részt - tartanak nyilván.

Bognár Lajos elmondta: a tavaly a kormányhivatalok által végzett 190 ezer ellenőrzés mellett a NÉBIH 531 kiemelt ellenőrzést hajtott végre tavaly, 36 százalékkal többet, mint az azt megelőző évben. A kiszabott bírság összege 2,7-szeresére nőtt, csaknem 400 millió forintot tett ki. A célzott ellenőrzések hatékonyan szűrik ki a feketegazdaságban résztvevőket - emelte ki a főállatorvos. A forgalomból 1460 tonna terméket kellett kivonni, ennek 84 százaléka volt élelmiszer. Összesen 2 millió laboratóriumi vizsgálatot végzett el a NÉBIH 1 millió minta feldolgozásával. Az élelmiszerbiztonság ellenőrzése mellett az élelmiszerminőség vizsgálata is kiemelt feladata volt tavaly a NÉBIH-nek és idén is folytatódnak a minőségi, azaz a kedveltségi, érzékszervi vizsgálatok - mondta a helyettes államtitkár.

 

Forrás: MTI/FM Sajtóiroda

Fotó: Botár Gergely/Miniszterelnökség


Friss hírek

2024. december 23, hétfő

Megvannak a téli szezonális élelmiszerlánc-ellenőrzés első eredményei

Az élelmiszerbiztonság és a fogyasztók védelme 2024 téli ünnepi időszakában is jelentős figyelmet kap: december 9-e óta tart a dr. Nobilis Márton, élelmiszergazdaságért és agrárszakképzésért felelős államtitkár által elrendelt téli szezonális élelmiszerlánc-ellenőrzés. Az egészen év végéig tartó kezdeményezés során hagyományosan a karácsonyhoz, a téli ünnepi időszakhoz kapcsolódó célterületeket és termékeket vizsgálnak a szakemberek. A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) az ellenőrzés első szakaszát követően már el is végezte az eddigi eredmények összesítését.

Tovább >

2024. december 20, péntek

Illegális tevékenységek is szerepet játszhattak a madárinfluenza terjedésében

A zártan tartás elmulasztását, illegális tartást és baromfi, illetve baromfitermékek illegális árusítását is tapasztalta az állategészségügyi hatóság az ősz óta tartó madárinfluenza járvány során. A betegség gyors terjedésében ezek az illegális tevékenységek is jelentős szerepet játszhattak. A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) és a területi hatóságok ahogy most, úgy a jövőben is minden hasonló esetet szigorúan szankcionál a magyar baromfiágazat védelme érdekében.

Tovább >