null Szakmai nap a vadegészségügy jegyében

Szakmai nap a vadegészségügy jegyében

2015. március 23, hétfő

„A hazai vadegészségügy és vadgazdálkodás aktuális kérdései” címmel tartanak konferenciát 2015. március 24-én a Szent István Egyetem Állatorvos-tudományi Karán. A rendezvény fővédnöke Semjén Zsolt, miniszterelnök-helyettes. A konferencia lehetőséget teremt a vadegészségügy, vadgazdálkodás területén dolgozó szakemberek és a vadászatra jogosultak személyes találkozására és a szakmai együttműködés hatékonyabbá tételére.

Hazánkban a vadon élő állatok védelme a vadászok és az állat-egészségügyi szakemberek közös feladata. E terület ugyanakkor egészségügyi, élelmiszerlánc-biztonsági és nemzetgazdasági szempontból is kiemelt jelentőséggel bír. Egészségügyi, hisz számos olyan kórokozó van, ami állatról emberre terjedve súlyos megbetegedést, akár halált is okozhat. Élelmiszerlánc-biztonsági, mivel a fertőzött élelmiszerekkel, takarmányokkal a kórokozók egy része behurcolható. Kulcsfontosságú, hogy a lakosság a higiéniai és minőségi követelményeknek megfelelő élelmiszerekhez juthasson csak hozzá, ezért a vadhús esetében is kiemelten fontos az illegális kereskedelem megszűntetése. Nemzetgazdasági, hisz az olyan súlyos állatbetegségek, mint az afrikai sertéspestis, vagy a ragadós száj- és körömfájás, komoly gazdasági károkat is okozhatnak.

Az egész napos konferencián e témakörök aktuális kérdéseiről tájékozódhatnak az érdeklődők. Szó lesz többek között a vadállományainkat jelenleg veszélyeztető fertőző állatbetegségekről, a vadhús felhasználási lehetőségeiről a helyi élelmiszer ellátásban, de a vadászvizsgát megelőző tanfolyamok hatósági ellenőrzésének tapasztalatairól is.

Az esemény fővédnöke Semjén Zsolt, miniszterelnök-helyettes. A rendezvény a Földművelésügyi Minisztérium, a Magyar Tudományos Akadémia Erdészeti Tudományos Bizottság Vadgazdálkodási Albizottsága, a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal, az Országos Magyar Vadászati Védegylet, az Országos Magyar Vadászkamara és a Szent István Egyetem Állatorvos-tudományi Karának közös szervezésű szakmai programja.

Friss hírek

2026. június 12, péntek

Az eddigieknél is intenzívebb vaddisznóállomány-csökkentés indul az ASP megfékezésére

Az afrikai sertéspestis (ASP) házisertés-állományban történt megjelenése miatt az országos főállatorvos rendkívüli vaddisznóállomány-csökkentési intézkedéseket rendelt el a járvány további terjedésének megakadályozása és a hazai sertéságazat védelme érdekében. A beavatkozások Pest, Komárom-Esztergom és Fejér vármegyékben az M1–M3 autópályák menti 10 kilométeres sávban, valamint Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyében, a Vállaj térségében elrendelt megfigyelési körzet területén, az érintett vadgazdálkodási egységekben valósulnak meg. Az intézkedések a vaddisznóállomány csökkentésére, területenként meghatározott állománysűrűségi célértékek elérésére és fenntartására, valamint a teljesítés fokozott ellenőrzésére irányulnak.

Tovább >

2026. június 11, csütörtök

Péntektől több vármegyében is megszűnik a tűzgyújtási tilalom

Az elmúlt 24 órában lehullott csapadék hatására több területen mérséklődött a tűzveszély, ezért 2026. június 12-től Budapesten és további 10 vármegyében feloldják a tűzgyújtási tilalmat. Hat vármegyében ugyanakkor a korlátozás továbbra is érvényben marad.

Tovább >