null Sok a gyilkos galóca az erdőkben

Sok a gyilkos galóca az erdőkben

2010. szeptember 27, hétfő

A Vidékfejlesztési Minisztérium közleménye a gombamérgezések megelőzéséről.

A Vidékfejlesztési Minisztérium és az MgSzH Központ Élelmiszer- és Takarmánybiztonsági Igazgatósága - amely a gombamérgezések idején az ország területéről érkező minták gombatoxikológiai vizsgálatait végzi - felhívja a figyelmet arra, hogy az elmúlt napokban megszaporodtak a gyilkos galóca mérgezési esetek!

Múlt héten Abaújlakról, Leányfaluról, Nagykanizsáról, szombaton Komlóról, Ajkáról és Pomázról származó betegek esetében mutattak ki gyilkos galóca mérgezést. Az idei őszi időjárás kedvez a vadon termő gombák növekedésének, gazdag a gombatermés, ezért szükséges ismételten felhívni a figyelmet a vadon termő, és a gyűjtött gomba fogyasztásának veszélyeire. A gyűjtők az erdei gombát minden esetben vizsgáltassák meg gombaszakértőkkel, akik minden nagyobb piacon  megtalálhatóak.

Ha a gombagyűjtő nem tud szakellenőrt elérni, akkor csak azokat a gombafajokat használja fel étkezési célra, amelyeket teljes bizonyossággal ehető gombaként felismer.
 
Forrás: Vidékfejlesztési Minisztérium


Friss hírek

2024. október 11, péntek

Október közepétől fizetni kell a szarvasmarhák BSE vizsgálataiért

A Nébih tájékoztatja az érintetteket, hogy 2024. október 14-től az emberi fogyasztás céljából, rendes vágással levágott szarvasmarhák BSE vizsgálatai esetén kötelező lesz a 7.200 Ft + áfa összegű térítési díj fizetése. Magyarországon a BSE vizsgálatok elvégzése a 30 hónaposnál idősebb, Romániából, Bulgáriából vagy 3. országból származó szarvasmarhák esetében kötelező.

Tovább >

2024. október 10, csütörtök

Az EFSA 12, az uniós növényegészségügyre nagy kockázatot jelentő szúbogár fajt azonosított

Az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság (EFSA) a Padovai Egyetemmel (Olaszország) együttműködve 12 olyan szúbogár fajt azonosított, amelyek magas gazdasági vagy környezeti kockázatot jelentenek a növények egészségére az EU területén. Ezek a lomblevelű fákat megtámadó bogarak, melyek megfelelnek a potenciális uniós zárlati károsítóként történő besorolás kritériumainak, egyelőre nincsenek jelen vagy még nem terjedtek el az EU-ban.

Tovább >