null Már elektronikusan is beadhatók a halgazdálkodási szakterület kérelmei, bejelentései

Már elektronikusan is beadhatók a halgazdálkodási szakterület kérelmei, bejelentései

2020. július 9, csütörtök

Július 8-ától már elektronikusan is benyújthatják a halgazdálkodásban érintett szereplők a halgazdálkodási szakterülettel kapcsolatos kérelmeiket, bejelentéseiket a Nébih Ügyfélprofil Rendszerén (ÜPR) keresztül.

A Nébih a Magyar Halgazdálkodási Operatív Program MAHOP-3.2-2016 „Az uniós ellenőrzési, vizsgálati és végrehajtási rendszer megvalósítása” című konstrukció révén tovább erősíti eszköztárát az illegális tevékenységet végzők kiszűrésével szemben. Emellett lehetővé teszi a halgazdálkodási szakterületen is az ügyfelek részére az elektronikus ügyintézést.

A most élesített fejlesztés révén lehetővé vált a Halgazdálkodási törvény* által előírt nyilvántartásba vételi kérelmek, bejelentések egy részének elektronikus úton történő benyújtása a Nébih Ügyfélprofil Rendszerén keresztül. Az érintettek a felületet az ÜPR ügykatalógusában a „Hal és vad” főkategória majd ezen belül a „Horgászat, halászat, halgazdálkodás” szakterület alatt érhetik el.

Jelenleg az alábbi ügyek intézhetőek elektronikusan:

  • Fogási napló összesített adatainak beküldése
  • Halgazdálkodási és halfogási tevékenységekkel kapcsolatos saját adatok megtekintése
  • Halgazdálkodási jog gyakorlásának regisztrációja
  • Halgazdálkodási terv benyújtása
  • Halgazdálkodási vízterület nyilvántartásba vétele
  • Haltelepítés bejelentése
  • Idegenhonos halfaj telepítésének engedélyezése

A Nébih a jövőben tovább fejleszti az online indítható ügyek körét.

A kérelmeket, bejelentéseket az ÜPR-en a Központi Azonosítási Ügynök segítségével bejelentkezett felhasználó a saját, illetve érvényes meghatalmazás esetén a meghatalmazója nevében is beküldheti. A Halgazdálkodási jog gyakorlásának regisztrációja ügytípus esetén „Tevékenység regisztráció”, minden más fent említett ügytípus esetén „Halgazdálkodási szakrendszer” típusú meghatalmazással kell rendelkezni.

Az adatrögzítési felület a kiválasztott ügy (pl. Halgazdálkodási terv bejelentése) leírásában a „Tovább az e-ügyintézéshez” gombra kattintva érhető el.

A felhasználói kézikönyv a Halgazdálkodási jog gyakorlásának regisztrációja ügynél annak leírásából érhető el, a többi esetében pedig a rögzítő felület alján látható könyv ikonra kattintva.  

A halgazdálkodásra jogosult esetében kiemelten fontos, hogy a vonatkozó jogszabály alapján** a haltelepítési adatokat a jövőben az ÜPR rendszeren keresztül, elektronikusan kell bejelenteni.

A fejlesztés eredményeként elkészült az a tematikus portál is, ahol az érintettek, érdeklődők tájékozódhatnak a Halgazdálkodási vízterületek közérdekű adatairól, valamint a – bejelentések alapján évenként összesített – fogási és telepítési adatokról.

Kapcsolódó jogszabályok, joghelyek:
*2013. évi CII. törvény a halgazdálkodásról és a hal védelméről
**133/2013. (XII. 29.) VM rendelet a halgazdálkodás és a halvédelem egyes szabályainak megállapításáról; 34. § (4)

Friss hírek

2024. október 7, hétfő

Az ország nyugati részében is kimutatták vadon élő madarakban a madárinfluenza vírusát

Madárinfluenza vírus jelenlétét azonosította Győr-Moson-Sopron és Komárom-Esztergom vármegyékben bütykös hattyúkban a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) laboratóriuma. A hatóság továbbra is felhívja a lakosság figyelmét, hogy a klinikai tünetet mutató és elhullott vadon élő madarakhoz ne nyúljanak hozzá. Ha gyanús esetet látnak, értesítsék a helyi állategészségügyi hatóságot.

Tovább >

2024. október 7, hétfő

Kínából származó, melaminból és poliamidból készült konyhai és asztali edények behozatala

Eljárások.

Tovább >