null Közösen fejleszti az élelmiszerlánc biztonságát a MATE és a Nébih

Közösen fejleszti az élelmiszerlánc biztonságát a MATE és a Nébih

2022. június 13, hétfő

A Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) együttműködési megállapodást kötött a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatallal (Nébih), melynek célja, hogy a felek közös oktatási-kutatási projekteket valósítsanak meg, továbbá szakmai céljaik érdekében együttesen mozgósítsák tudásbázisukat és kapcsolatrendszerüket.

A megállapodás értelmében a Nébih több telephelye, így a Velencei Talajvédelmi Laboratórium, a Központi Vetőmagvizsgálati Laboratórium, a Szántóföldi Fajtakísérleti Osztály és a Borászati és Alkoholos Italok Igazgatóság is fogadja majd a MATE hallgatóit, mind szakmai gyakorlatok, mind egyéni kísérletek lebonyolítására.

A Nébih szakértői több agrárképzés oktatásában, valamint diplomavédések szakmai bizottságaiban is részt vesznek. A felek létrehoznak egy élelmiszerlánc-biztonsági kurzust is, amely kiemelt hangsúllyal kezeli az állategészségügyi aktualitások bemutatását, az állatbetegségek mentesítését és az állatvédelmet.


A képen középen: Dr. Nagy István agrárminiszter
Balról jobbra: Dr. Oravecz Márton (a Nébih elnöke), Prof. Dr. Gyuricza Csaba (a MATE rektora)

Dr. Gyuricza Csaba, a MATE rektora hangsúlyozta, hogy „a rendkívül sokrétű együttműködés az egyetem tizenegy intézetét érinti. A közös kutatási projekteket tekintve többek között foglalkozunk majd a hazai vadon élő méhek és beporzók állategészségügyi helyzetének feltérképezésével, egy magyarországi mézadatbázis felépítésével, mikotoxinok okozta kártételek csökkentésének lehetőségeivel, felszíni eredetű öntözővizek higiénés állapotjellemzésével, az akvakultúrákban alkalmazható állatgyógyászati termékek és készítmények fejlesztésével, valamint az antibiotikumrezisztenciára ható környezeti tényezők elemzésével. A laboratóriumi kapacitások tekintetében az együttműködés módszerfejlesztési, validálási és szabványosítási területekre is kiterjed.”

Dr. Oravecz Márton, a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal elnöke kiemelte, az együttműködés jövőbe mutató módon ötvözi az egyetemi-akadémiai tudást a szakmai kompetenciákkal. „Hogy ez jól működik majd, afelől nincs kétségem, hiszen a Nébih Élelmiszerlánc-biztonsági Laboratórium Igazgatóság (ÉLI) által végzett autentikus méz projektben már idén megkezdődött a közös munka. Ezen kívül laboratóriumaink munkatársai segítséget nyújtanak szakdolgozatok, diplomamunkák és PhD dolgozatok elkészítéséhez. Részt veszünk az egyetemi képzésben is, amelyre az egyik legjobb példa a Budai Campuson folyó élelmiszermérnöki képzés. Fontosak számunkra a kutatási együttműködések, hiszen a Nébih nem végez alapkutatásokat, ugyanakkor csak így tarthatjuk a lépést az élelmiszerágazat legális (és nem legális) trendjeivel.”

Nagy István agrárminiszter arra hívta fel a figyelmet, hogy az élelmiszeripar az egyik leginnovatívabb ágazat, amelynek napjainkban nemcsak rendkívüli körülmények között kell helytállnia, de a váratlan helyzetekre is reagálnia kell. Hozzátette: sikeres csak akkor lehet a terület, ha megfelelő képzettségű és elhivatott munkaerő is rendelkezésre áll. A magas színvonalú, versenyképes tudást biztosító oktatás alapköve a sikeresen működő élelmiszerláncnak.

A tárcavezető szerint ebben  kiemelkedő szerepe van a MATE Élelmiszertudományi és Technológiai Intézetének, amely az ország egyetlen olyan felsőoktatási intézménye, ahol a képzési rendszer átfogja az élelmiszermérnök képzés teljes körét és önálló doktori programmal is rendelkezik.

Forrás: MATE


Friss hírek

2024. december 11, szerda

Elővigyázatosságra int a Nébih: újabb tűzifacsalásra derült fény

Ezúttal a soproni székhelyű Tanulmányi Erdőgazdaság Zrt. nevében kínáltak tűzifát csalók eladásra. Egy vásárló azonban felvette a kapcsolatot az érintett erdőgazdasággal, így a tűzifacsalás kapcsán tett bejelentés alapján a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) ellenőrei azonnal megkezdték a hatósági intézkedést. A tűzifacsalók elkerülése érdekében a Nébih hatékony segítséget nyújt a honlapján közzétett adatbázisokkal, valamint tűzifavásárlásra vonatkozó tanácsaival.

Tovább >

2024. december 11, szerda

Újdonságok az elektronikus Gazdálkodási Napló (eGN) használatával kapcsolatban

Új funkciókkal bővült az elektronikus Gazdálkodási Napló. Többek között a táblaszerkesztési változások kezeléséhez készült útmutató, illetve a növényvédelmi kezelés végzésével kapcsolatos nyilatkozat is elérhető a programban résztvevők számára.

Tovább >