null Jó eredmények az analitikai és mintavételi módszerek első virtuális találkozóján

Jó eredmények az analitikai és mintavételi módszerek első virtuális találkozóján

2021. május 27, csütörtök

Az Analitikai és Mintavételi Módszerek Szakbizottsága (CCMAS) a Codex Alimentarius Bizottság következő ülése elé terjeszti végső elfogadásra a mérési bizonytalanságra vonatkozó Codex-irányelvek felülvizsgált változatát (CXG 54 - 2004*). Az élelmiszer-ellenőrzés annak megállapítása, hogy az élelmiszeripari termékek megfelelnek-e a vonatkozó előírásoknak. Ennek az analitikai folyamatnak az egyik eleme a mérési bizonytalanság, amely lehetővé teszi az eredmények összehasonlítását, és kulcsfontosságú a vizsgálatok és a döntéshozatal szempontjából.

A vizsgálatok során a méréseket különböző tényezők befolyásolhatják, például a hőmérséklet, a nyomás és a páratartalom változása, vagy akár az elemző megítélése is. Fontos a mérési eredményhez kapcsolódó bizonytalanság értékelése, mivel a mért mennyiség feltételezett „valós értéke” ismeretlen, és csak referenciaérték vagy konvencionális „valós érték” létezik.

A bizottság befejezte a Codex Standard 234 szabványban felsorolt analitikai módszerek felülvizsgálatának egy jelentős szakaszát is a tejipari csomag véglegesítésével, amely például a vaj összes zsír-, víz- (nedvesség-) és sótartalmának, illetve az ementáli sajt kalciumtartalmának mérésére tartalmaz jóváhagyott módszereket. További előrelépés történt a zsírok és olajok analitikai módszereinek felülvizsgálata terén, és a CCMAS megállapodott abban, hogy megkezdi a gyümölcs- és zöldségfélékre vonatkozó új csomag analitikai módszereinek felülvizsgálatát.

Az általános mintavételi irányelvek (CXG 50-2004) felülvizsgálatát szintén felterjesztik elfogadásra a Codex eljárásrendjének 5. lépésében. A felülvizsgált szöveg a mintavétel elveire összpontosít, és egyszerűbb, könnyebben érthető útmutatást nyújt, amely különösen a Codex árubizottságai számára lesz hasznos. A végrehajtás támogatása érdekében a felülvizsgált irányelveket innovatív csomagként mutatják be, amely egy lépésről lépésre vezetett mintavételi tervet, egy e-könyvet és okostelefonos alkalmazásokat tartalmaz.

A CCMAS működését segítő Codex Titkárság csapata az elsők között reagált a COVID-járvány kihívásaira, és amikor az ülést eredetileg elhalasztották, szakértői szemináriumok sorát indították el annak érdekében, hogy a küldöttek értesüljenek a témában elért folyamatos előrehaladásról. Gyorsan világossá vált, hogy sokkal több országnak lesz lehetősége részt venni egy online megbeszélésen, mint amennyien általában Magyarországra tudnak utazni. „A találkozó előkészítése során szükségesnek tartottuk az egyeztetést a különböző szakértőkkel annak érdekében, hogy útmutatást nyújtsunk az országoknak ezekben a technikai témákban, hiszen tudtuk, hogy néhány ország először vesz majd részt”, mondta Verna Carolissen. „Örülünk, hogy az országok reakciója kedvező volt, és hogy az ülésszakra kitűzött céljaink teljesültek”.

A bizottság magyar elnöke, dr. Nagy Attila így összegzett: „Nagyon örülök, hogy konszenzusra jutottunk a mérési bizonytalanság témájában, előreléptünk a mintavételi tervekkel kapcsolatban és lezárhattuk a tejtermékekre vonatkozó módszerek felülvizsgálatát”.
 


Friss hírek

2023. március 20, hétfő

Import esetén erre kell figyelni a marhaútlevelek ügyintézésénél

A hiányosan kitöltött vagy nehezen olvasható marhaútlevelek megnövekedett ügyintézési időt vonnak maguk után szarvasmarha import esetén. A Nébih felhívja az érintettek figyelmét, hogy fokozottan ellenőrizzék a dokumentumokat leadás előtt.

Tovább >

2023. március 20, hétfő

Online vásárláskor keressék a növényútlevelet

Az ültetésre szánt növények távértékesítése kizárólag növényútlevéllel megengedett, mely igazolja, hogy a termesztés és előállítás a növényegészségügyi követelmények betartásával történt. A termesztők, kereskedők jogkövető magatartása mellett a vásárlók is sokat tehetnek azért, hogy megelőzzék a gazdasági és környezeti veszteséget okozó károsítók elterjedését és megtelepedését: online vásárláskor mindig keressék a növényútlevelet!

Tovább >