null Időben védekezzen a parlagfű ellen!

Időben védekezzen a parlagfű ellen!

2016. május 26, csütörtök

Az idei évben a korai kitavaszodás kedvezett a parlagfű csírázásának, az első szikleveles egyedek már március végén megjelentek az egész országban. Az időjárás kedvező volt a parlagfű kelésének, a bolygatott, nyílt talajfelszíneken több helyen jelentős mennyiségben való megjelenését tapasztaltuk. A kelési időponttól függően jelenleg a parlagfű csíranövények fejlettsége változatos, többnyire sziklevelestől 8 leveles állapotig. A legfejlettebb parlagfüvek 10 leveles fejlettségűek (15-20 cm-esek). A fő csírázási időszak még nem zárult le (április-május), további kelés várható.

  

  Szikleveles parlagfüvek                  Szikleveles és 2 leveles fejlettségű parlagfüvek
(Nagyoroszi, 2016.03.29.)                    (Zalaegerszeg, szikleveles: 2016.03.28.)
(Fotó: Hornyák Attila)                    (2 leveles: 2016.04.10., Fotó: Dr. Novák Róbert)

A jelenleg hatályos jogszabályi rendelkezések értelmében „a földhasználó köteles az adott év június 30. napjáig az ingatlanon a parlagfű virágbimbójának kialakulását megakadályozni, és ezt követően ezt az állapotot a vegetációs időszak végéig folyamatosan fenntartani.” 

 

      Jelentős parlagfű kelés                           6-8 leveles fejlettségű parlagfüvek 
    (Zalaegerszeg, 2016.05.01.)                        (Zalaegerszeg, 2016.05.16.)
     (Fotó: Dr. Novák Róbert)                              (Fotó: Dr. Novák Róbert)

Hatósági eljárás a parlagfű-mentesítés elmulasztása miatt csak július 1-től indítható, de a védekezést a parlagfű legérzékenyebb fejlettségekor célszerű elvégezni, amikor a legjobb hatékonyságot lehet elérni.

A mezőgazdaságilag nem művelt területeken a parlagfű visszaszorítására a rendszeres kaszálást javasoljuk, amire évjárattól függően legalább 3 alkalommal kell sort keríteni.

A mezőgazdasági területeken a növényvédő szeres és mechanikai gyomirtás megfelelő időben történő elvégzése a legcélravezetőbb. Állománykezelés esetén a megkésett védekezés gyengébb hatékonyságú és a gyomirtó szerek megkésett alkalmazása sok esetben a kultúrnövényt is károsítja. A gyomirtó szerek többségével szemben a parlagfű a 2-4 leveles fejlettségi állapotban a legérzékenyebb.

Jelenleg a mezőgazdasági kultúrákban az állománykezelések végzésének időszaka van. A kelés utáni hatékony gyomirtási technológiák megválasztásánál különösen fontosak a szakmai ismeretek, a gazdálkodóknak célszerű segítséget kérni. A leghatékonyabb és legjobban jövedelmező technológiák kiválasztásában a Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara szakemberei nyújtanak segítséget.

NÉBIH NTAI


Friss hírek

2024. április 18, csütörtök

A magyar fogyasztók aflatoxin terhelését vizsgálták a Nébih szakemberei

A Debreceni Egyetem és a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) közös projektben vett részt: „A magyar fogyasztók rövid és hosszú távú aflatoxin-terhelésének meghatározása a tejtermékláncban és a kockázatkezelő intézkedések megalapozása”-címmel. A szakemberek megállapították, hogy a hazai lakosságot jelenleg nem fenyegeti jelentős aflatoxin egészségügyi kockázat. Bár azonnali ellenintézkedések nem szükségesek, a takarmányok és élelmiszerek folyamatos ellenőrzése a lehetséges aflatoxin szennyeződésekre mégis indokolt és javasolt.

Tovább >

2024. április 16, kedd

Békés és Jász-Nagykun-Szolnok vármegyét újra elérte a madárinfluenza

Madárinfluenza vírus jelenlétét mutatta ki Békés és Jász-Nagykun-Szolnok vármegye több állattartó telepén is a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) laboratóriuma. Az érintett állományok felszámolása, valamint a járványügyi nyomozás folyamatban van. A hatóság a madárinfluenza újbóli jelenléte miatt ismételten felhívja az állattartók figyelmét a járvány elleni védekezés fontosságára.

Tovább >