null Ismét kínai eredetű konyhai eszközből mértek magas formaldehid-kioldódást

Ismét kínai eredetű konyhai eszközből mértek magas formaldehid-kioldódást

2018. január 4, csütörtök

Az előírt határértéket nagymértékben meghaladó formaldehid-kioldódást mért a szlovák hatóság egy, a KIK áruházakban forgalmazott, Kínából származó, bambuszrost anyagú, műanyag tálból. A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) a RASFF rendszeren keresztül értesült az esetről.

Frissítés: 2018. március 1.

További kivizsgálás alapján derült fény arra, hogy a kifogásolt „bambuszrost tál” mellett „bambuszrost pohár” is érkezett nyolc EU tagállamba, köztük Magyarországra is.

A német KIK 2018.02.14-én  leállította a termék európai forgalmazását.

Kérjük, hogy aki rendelkezik bármelyik termékkel, ne használja azt!

 

Korábban írtuk:

A kifogásolt termék Németországon keresztül érkezett az Európai Unió piacára. A német importőr KIK Textilien & Non-Food GmbH Magyarország mellett további nyolc tagállam KIK üzleteibe juttatott az árucikkből.  A NÉBIH a bejelentést követően felvette a kapcsolatot a magyar vállalkozással, a nyomon követési vizsgálat folyamatban van.

A termék adatai

  • Megnevezése:HOME&DINER bambuszrost tál
  • Egyéb információ: a termék átmérője 15 cm
  • Tételszám: 1034033901
  • RASFF referenciaszám: 2017.1674

A vonatkozó Bizottsági rendelet alapján a formaldehid specifikus kioldódási határértéke 15 mg/kg, ezzel szemben a vizsgált tálakban – a határértéket sokszorosan meghaladó – 160-170 mg/kg-ot mértek. A toxikológiai értékelés alapján, a termék rendeltetésszerű használata során az emberi egészségre veszélyes mennyiségű formaldehid oldódhat ki.

Kérjük, hogy aki rendelkezik a fenti azonosítókkal ellátott termékkel, étkezéshez, tálaláshoz  ne használja!

 

A formaldehidről

A formaldehid olyan vegyület, amelyet főként műanyag gyanták, ragasztók előállításához használnak, de megtalálható a kipufogógázokban és a cigarettafüstben is. Kis mennyiségben élelmiszerekben is előfordulhat természetes módon, illetve szennyezőanyagként, például műanyagokból történő kioldódás révén. A formaldehid az emberi szervezetbe leggyakrabban a levegővel együtt kerül be. Nagy mennyiségű belélegzése szem- és légzőszervi irritációt okoz, hosszútávon pedig növelheti bizonyos daganatos megbetegedések kockázatát.



Friss hírek

2024. június 27, csütörtök

A Nébih számít a lakosság véleményére a talajvédelmi kérdőívben

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) talajvédelmi törekvése, hogy bemutassa a lakosságnak hazánk talajainak sokszínűségét, a talajművelési és tápanyag-gazdálkodási szokásokat, valamint felhívja a figyelmet a talajegészség megőrzésének fontosságára. A hivatal a lakosság véleményét is várja: az érdeklődők a Nébih kérdőívét július 20-ig érhetik el.

Tovább >

2024. június 26, szerda

Július elsejétől a Nébih elektronikus felületén kell jelenteni a fásításban tervezett fakitermeléseket

2024. július 1-től a fásításban tervezett fakitermeléseket a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) elektronikus felületén kell bejelenteniük az érintetteknek.

Tovább >