A export-import cimkéjű tartalom.

Kereskedelmi célú kutya-, macska-, vadászgörény-szállítás

Kereskedelmi célú kutya-, macska-, vadászgörény-szállítás

2023. október 12, csütörtök

Kedvtelésből tartott állatok (kutya, macska, vadászgörény) unión belül történő szállítása

Mi minősül kereskedelmi célú szállításnak?
Minden olyan szállítás, amely nem felel meg a nem kereskedelmi célú szállítás kritériumainak, tehát:

  • Az állatok száma meghaladja az ötöt.
  • A szállítás az állat(ok) felett gyakorolt tulajdonjog változtatására irányul (akkor is, ha ingyenesen történik!).
  • Az állatok szállítását nem kíséri tulajdonos vagy tulajdonos által írásban feljogosított személy a szállítás idején, vagy az azt követő/ megelőző legfeljebb 5 napon belül.

Kereskedelmi célú kutya, macska, vadászgörény szállítmány indításának állategészségügyi feltételei
Állat jelölés, regisztráció és azonosítás: 

  • Egyedi ISO kompatibilis mikrochippel történő azonosítás
  • EU kisállat útlevél 
  • Regisztráció a PetVetData/Ebregiszter hatósági adatbázsiban

Állategészségügyi kezelések és vizsgálatok:

Állategészségügyi bizonyítvány, előjelentés: 

  • A TRACES rendszerben kiállított EU-n belüli állategészségügyi bizonyítvány („CANIS-FELIS-FERRETS-INTRA, 2021/403/EU rendelet I. melléklet 38. fejezetében meghatározottak szerint)
  • Hatósági előjelentés a szállítást megelőző 72 órával.

KERESKEDELMI CÉLÚ KUTYA, MACSKA, VADÁSZGÖRÉNY SZÁLLÍTMÁNYOK SZÁRMAZÁSI/BERAKODÁSI LÉTESÍTMÉNYEI

Kedvtelésből tartott állatok kereskedelmi célú szállítmányát a következő létesítményekből lehetséges indítani külföldre:
 

1. Kutya születési létesítménye (TRACES szekció: DCF-EST)

Kutyatenyésztés nyilvántartás köteles tevékenység, engedélyre nincs szükség.
Bejelentett, nyilvántartásba vett, FELIR azonosítóval rendelkező kutyatenyésztőtől lehetséges szállítmányt indítani.
Az alábbi tevékenységekre vonatkozóan kell FELIR tevékenység és létesítmény azonosítóval rendelkezni:

  • Kutya, macska, vadászgörény tenyésztése – tevékenység azonosító,
  • Kutya, macska, vadászgörény tenyésztő – létesítmény azonosító.

2. EU engedélyezett kutya gyűjtőállomás (TRACES szekció: ASC-DCF)

Amennyiben a feladás helye nem azonos a születési hellyel, úgy a szállítmányt kutya, macska, vadászgörény gyűjtőállomásról szükséges indítani.

A gyűjtőállomás olyan létesítmény, ahol egynél több létesítményből, születési helyről származó kutyát gyűjtenek össze, majd azokat egy szállítmányként értékesítik külföldre (Európai Uniós tagállamba vagy harmadik országba).

Gyűjtőállomás üzemeltetése engedélyköteles tevékenység.

Gyűjtőállomás engedélyezését a létesítmény helye szerint területileg illetékes vármegyei kormányhivatal élelmiszerlánc-biztonsági és állategészségügyi hatáskörben eljáró főosztálya végzi.

Az engedélyezési eljárás során, a területileg illetékes élelmiszerlánc-biztonsági és állategészségügyi hatáskörben eljáró vármegyei kormányhivatal rögzíti a gyűjtőállomás adatait a FELIR rendszerben, valamint au EU-n belüli szállításhoz kötelezően használt TRACES rendszerben.

Az alábbi tevékenységekre vonatkozóan kell engedéllyel, FELIR tevékenység és létesítmény azonosítóval rendelkezni:

  • Kutya, macska, vadászgörény gyűjtőállomás üzemeltetés – tevékenység azonosító,
  • Kutya, macska, vadászgörény gyűjtőállomás üzemeltetés – létesítmény azonosító,
  • Kedvtelésből tartott állatok kereskedelme (üzlet nélkül) – tevékenység azonosító.

3. EU engedélyezett állatmenhely (TRACES szekció: DCF-SHEL)

A menhelyi kutyák más tagállamba történő szállítása állategészségügyi szempontból kereskedelmi célú szállításnak minősül, mert a tulajdonjog átruházására irányul, ezért a 2021. április 21-én életbe lépő új szabályzás miatt a menhelyet engedélyeztetni kell a megyei kormányhivatalnál. 
Amennyiben menhelyről külföldre kívánnak szállítanak kutyát, macskát, vadászgörényt, a területileg illetékes élelmiszerlánc-biztonsági és állategészségügyi hatáskörben eljáró vármegyei kormányhivatal főosztályának a tevékenység megkezdése előtt engedélyeznie szükséges a létesítményt.
Az engedélyezési eljárás során, a vármegyei kormányhivatal rögzíti a menhely adatait a FELIR rendszerben.
Az alábbi tevékenységekre vonatkozóan kell engedéllyel, FELIR tevékenység és létesítmény azonosítóval rendelkezni:

  • EU menhely engedély a szállítmányok indulási létesítményére,
  • Állatmenhely üzemeltetése – tevékenység azonosító,
  • Állatmenhely üzemeltetése – létesítmény azonosító.

Előjelentés, állategészségügyi bizonyítvány

Élőállatok kereskedelmi célú szállítmányai kizárólag a feladás helye szerint illetékes hatósági állatorvos felügyeletével indíthatók.

A hatósági állatorvos a TRACES-NT rendszerben a feladó gazdasági szereplő által rögzített adatokat, az állatok életkorát, azonosságát ellenőrzi, jóváhagyja, majd állategészségügyi bizonyítványt állít ki a szállított állatokról, amely a szállítás során kíséri a szállítmányt.

A szállítmányért felelős személy köteles az utazás tervezett kezdete előtt legalább 72 órával előjelentést küldeni a szállítmányról a járási főállatorvosnak.

Az előjelentésnek tartalmaznia kell a szállítandó állatok faját, mikrochip számát, kisállat útlevél számát, a születési dátumát (amely a kisállatútlevélben és a hivatalos eb adatbázisban szerepel), az utolsó veszettségelleni oltás dátumát, valamint a tenyésztő FELIR azonosítóját.
A szállítmány indítását megelőző 48 órán belül a szállítmányt indító hatósági állatorvos azonosság ellenőrzésnek és szükség esetén klinikai vizsgálatnak veti alá a szállítmányban szereplő állatokat, valamint a berakodásál is ellenőrzi, hogy a dokumentumokon szereplő állatok kerülnek-e berakodásra.
 

Vonatkozó jogszabályok
•    Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2016/429 rendelete (2016. március 9.) a fertőző állatbetegségekről és egyes állategészségügyi jogi aktusok módosításáról és hatályon kívül helyezéséről (Állategészségügyi rendelet)
•    Az Európai Parlament és a Tanács 576/2013/EU rendelete (2013. június 12.) a kedvtelésből tartott állatok nem kereskedelmi célú mozgásáról és a 998/2003/EK rendelet hatályon kívül helyezéséről
•    A Bizottság 577/2013/EU végrehajtási rendelete (2013. június 28.) a 576/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet szerinti, a kutyák, macskák és görények nem kereskedelmi célú mozgásához szükséges azonosító okmányok mintájáról, területek és harmadik országok jegyzékének, valamint bizonyos feltételeknek való megfelelést igazoló nyilatkozatok formátumának, külső megjelenésének és nyelvének megállapításáról
•    A Bizottság (EU) 2018/772 felhatalmazáson alapuló rendelete (2017. november 21.) az 576/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendeletnek a kutyák Echinococcus multilocularis fertőzése elleni védekezést célzó megelőző egészségügyi intézkedések tekintetében történő kiegészítéséről és az 1152/2011/EU felhatalmazáson alapuló rendelet hatályon kívül helyezéséről
•    A Bizottság (EU) 2018/878 végrehajtási rendelete (2018. június 18.) az (EU) 2018/772 felhatalmazáson alapuló rendelet 2. cikkének (2) és (3) bekezdésében meghatározott besorolási szabályoknak a kutyák Echinococcus multilocularis fertőzése elleni védekezést célzó megelőző egészségügyi intézkedések alkalmazása tekintetében megfelelő tagállamok vagy tagállami területrészek jegyzékének elfogadásáról
•    A Bizottság (EU) 2020/688 felhatalmazáson alapuló rendelete (2019. december 17.) az (EU) 2016/429 európai parlamenti és tanácsi rendeletnek a szárazföldi állatok és keltetőtojások Unión belül történő mozgatására vonatkozó állategészségügyi követelmények tekintetében történő kiegészítéséről
•    A Tanács 2005/1/EK rendelete 2004. december 22. az állatoknak a szállítás és a kapcsolódó műveletek közbeni védelméről, valamint a 64/432/EGK és a 93/119/EK irányelv és a 1255/97/EK rendelete módosításáról
•    A Bizottság (EU) 2019/2035 felhatalmazáson alapuló rendelete (2019. június 28.) az (EU) 2016/429 európai parlamenti és tanácsi rendeletnek a szárazföldi állatokat tartó létesítményekre és a keltetőkre, valamint a bizonyos tartott szárazföldi állatok és keltetőtojások nyomonkövethetőségére vonatkozó szabályok tekintetében történő kiegészítéséről
•    A Bizottság (EU) 2021/403 végrehajtási rendelete (2021. március 24.) az (EU) 2016/429 és az (EU) 2017/625 európai parlamenti és tanácsi rendeletnek a szárazföldi állatok és szaporítóanyagaik bizonyos kategóriáit tartalmazó szállítmányok Unióba történő beléptetésére és tagállamok közötti mozgatására vonatkozó állategészségügyi és állategészségügyi/hatósági bizonyítványminták tekintetében történő alkalmazására vonatkozó szabályok megállapításáról és az ilyen bizonyítványok hatósági kiállításáról, valamint a 2010/470/EU határozat hatályon kívül helyezéséről

Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2017/625 rendelete (2017. március 15.) – hatósági ellenőrzésekről szóló rendelet
NEM KERESKEDELMI CÉLÚ SZÁLLÍTÁS 
Mi minősül nem kereskedelmi célú szállításnak? 

  • A szállított állatok száma nem haladja meg az ötöt.
  • A szállítás nem irányul az állat(ok) eladására, beleértve mindennemű tulajdonjog változást (pl. ajándékozás, ideiglenes elhelyezés).
  • Az állat(ok) szállítását a tulajdonos vagy a tulajdonos által írásban feljogosított személy kíséri a szállítás idején, VAGY az állat(ok) szállítására a tulajdonos vagy a feljogosított személy utazását megelőző, vagy azt követő legfeljebb 5 napon belül sor kerül. 

Nem kereskedelmi célú szállítás feltételei

  • Egyedi azonosítás 
  • Érvényes veszettség elleni védőoltás 
  • Azonosító okmány 
  • Galandféreg (Echinococcus multilocularis) elleni kezelés a Finnországba, az Egyesült Királyságba, Írországba, valamint Máltára történő utaztatás esetén.

Eltérések a veszettség elleni védőoltásra vonatkozó feltételektől 
Fiatal állatok szállítása 

  • A tagállamok engedélyezhetik az alábbi állatok behozatalát:
    • 12 hetesnél fiatalabb, veszettség ellen nem vakcinázott egyedek
    • 12-16 hetes kor közötti egyedek, melyeket már vakcináztak, de az immunitás még nem alakult ki (az oltás még nem tekinthető érvényesnek, mivel a beadástól számított 21 nap nem telt el)
    • Ezek alapján az EU valamennyi tagállam maga dönt arról, hogy engedélyezi-e ilyen fiatal állatok területükre történő beszállítását. Az Európai Unió Bizottsága felmérte, hogy mely tagállamok engedélyezik a fenti, ún. fiatal állatok beszállítását. A felmérés eredménye a Bizottság honlapján megtalálható: http://ec.europa.eu/food/animals/pet-movement/eu-legislation/young-animals_en 
  • Amennyiben a rendeltetési tagállam engedélyezi azt, az alábbi további feltételeknek kell megfelelni:
    • az állatot egy nyilatkozatnak kell kísérnie, melyet a tulajdonos vagy a feljogosított személy állít ki arról, hogy az állat a születésétől fogva nem érintkezett vadon élő, veszettségre fogékony fajba tartozó állattal (a nyilatkozatminta az 577/2013/EU rendelet I. Melléklet I. része - http://eur-lex.europa.eu/legal-content/HU/TXT/?uri=CELEX:32013R0577; a nyilatkozatot legalább a rendeltetési tagállam egyik hivatalos nyelvén és angolul kell kiállítani) VAGY
    • az anyaállattal együtt történik a mozgás, és az anyaállat az ellést megelőzően érvényes veszettség elleni védőoltással rendelkezett.

Friss hírek

2024. június 27, csütörtök

A Nébih számít a lakosság véleményére a talajvédelmi kérdőívben

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) talajvédelmi törekvése, hogy bemutassa a lakosságnak hazánk talajainak sokszínűségét, a talajművelési és tápanyag-gazdálkodási szokásokat, valamint felhívja a figyelmet a talajegészség megőrzésének fontosságára. A hivatal a lakosság véleményét is várja: az érdeklődők a Nébih kérdőívét július 20-ig érhetik el.

Tovább >

2024. június 26, szerda

Július elsejétől a Nébih elektronikus felületén kell jelenteni a fásításban tervezett fakitermeléseket

2024. július 1-től a fásításban tervezett fakitermeléseket a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) elektronikus felületén kell bejelenteniük az érintetteknek.

Tovább >

Átlagos (0 Szavazatok)

A postagalambokra vonatkozó különleges szabályok

A postagalambokra vonatkozó különleges szabályok

2023. február 6, hétfő

A postagalambokra vonatkozó különleges szabályok

A postagalambokra vonatkozó különleges szabályok

Frissítve: 2024.04.04

Fogalommeghatározások:

„fogságban tartott madár” (2016/429/EU rendelet): bármely olyan madár, amely

  • nem baromfi, és
  • a következőkben leírtaktól eltérő okból tartják fogságban:
    • hús; étkezési tojás; más termékek; szárnyasvad-állomány utánpótlása; és az ezen típusú termelések céljából nevelt madarak tenyésztése

beleértve a bemutatók, kiállítások, gyorsasági és egyéb versenyek, tenyésztés vagy eladás céljából tartott madarakat. Tehát a postagalambok ebbe a kategóriába tartoznak.

"kedvtelésből tartott állat”: a 2016/429/EU rendelet I. mellékletben felsorolt fajokhoz tartozó olyan tartott állat, amelyet magán-, nem pedig kereskedelmi célból tartanak;
I melléklet/B. rész: Madarak esetében: a tyúktól, pulykától, gyöngytyúktól, kacsától, libától, fürjtől, galambtól, fácántól, fogolytól és a laposmellű futómadártól (Ratitae) különböző madárfajok egyedei. Tehát a galamb nem tartozik a kedvtelésből tartott madarak csoportjába.

nem kereskedelmi célú mozgatás”: kedvtelésből tartott állatok (így a galambokra nem vonatkozik ez a fogalom), tulajdonosuk mozgását kísérő mozgatása, amely nem irányul sem a kedvtelésből tartott állat eladására, sem pedig az a feletti tulajdonjog egyéb formában történő átruházására; továbbá a kedvtelésből tartott állat tulajdonosának mozgásával összefüggésben valósul meg.

"postagalamb": a galambdúcából egy másik tagállamba elszállított vagy elszállítani szándékozott galamb, amit azért engednek el, hogy ott elengedve visszarepüljön a származási tagállamba.

Postagalambok mozgatása a tagállamok között (INTRA), Kereskedelmi célú mozgatás az Európai Unión belül

A madarak és szaporítóanyagaik bizonyos kategóriáinak tagállamok közötti mozgatásához fogságban tartott madarak (KN-kód: 0106) esetében a 2021/403/EU rendelet I. melléklet 21. fejezetében meghatározottak szerinti CAPTIVE-BIRDS-INTRA állategészségügyi bizonyítványminta szükséges. A fogságban tartott madarak keltetőtojásai esetében az I. melléklet 22. fejezetében meghatározottak szerinti HE-CAPTIVE-BIRDS INTRA minta szükséges.

A bizonyítványnak tartalmaznia kell a származási országra, a rendeltetési helyre és a létesítményben lévő állatok azonosítására vonatkozó alapvető információkat.

Amennyiben bemutatóra, kiállításra szállítják az állatokat, a szabályokat az (EU) 2020/688 rendelet 67. cikke írja le.

Odaszállításnál a fent említett CAPTIVE-BIRDS-INTRA állategészségügyi bizonyítványminta szükséges,
Visszaszállításnál a következő lehetőségek állnak rendelkezésre:

  • 2020/688/67/3/a pont alapján: Új TRACES CAPTIVE BIRDS INTRA bizonyítványt állít ki a kiállításon felügyelő hatósági állatorvos, vagy
  • 2020/688/67/3/b pont alapján: a szállítmányt a kiállítás állatorvosa által kiállított nyilatkozat kíséri, amelyben az kijelenti, hogy a madaraknak a CAPTIVE BIRD INTRA eredeti (amivel jött ide) állategészségügyi bizonyítványban tanúsított egészségi állapota a kiállítás során nem romlott, továbbá az említett nyilatkozathoz csatolják a származási tagállam illetékes hatósága által a fogságban tartott madarak kiállításra történő mozgatásához kiállított állategészségügyi bizonyítvány érvényes eredeti példányát; azonban ez a nyilatkozat csak akkor állítható ki,
    • (2020/688/67/4/a, ha a származási tagállamba viszik vissza;
    • 2020/688/67/4/b, ha a származási tagállamba történő mozgatás lezárul az eredeti bizonyítvány érvényességi idején (10 nap) belül.

 

Postagalamb beléptetés tagországból azonnali elengedésre – derogáció, könnyítések

Azokra a versenygalambokra, amelyek az Európai Unióba másik tagállamból lépnek be, azzal a szándékkal, hogy azonnal szabadon engedjék őket, és arra számítanak, hogy visszarepülnek az adott országba, a fogságban tartott madarakra vonatkozó szabályoknál kevésbé szigorú szabályoknak kell megfelelniük.

A szabályokat az (EU) 2020/688 rendelet 68. cikke írja le. A Bizottsággal is leegyeztetve elég, ha

  • az említett állatok megfelelnek az 59. cikkben meghatározott feltételeknek, az 59. cikk (1) bekezdésének a) pontjában meghatározott tartózkodási idő kivételével (nem kell 21 napot a származási létesítményben tartózkodni).
  • az 59-es cikk nem említ CAPTIVE BIRD INTRA bizonyítvány szükségességét.
  • (tehát azonnali elengedéshez nem kell CAPTIVE BIRD INTRA, de meg kell felelni mindennek, ami benne foglaltatik, kiv.21 nap)

Önnyilatkozat/ Self-declaration

Postagalambok mozgatása az Európai Unióba harmadik országból (import)

Állatoknak és azok szaporítóanyagainak a harmadik országokból történő behozatala kizárólag Európai Uniós szinten harmonizált jogszabályok alapján lehetséges. 2021/404 rendelet, VI. melléklet 1. részében.

Ezek a jogszabályok:

1. az (EU) 2016/429 európai parlamenti és tanácsi rendeletnek az egyes állatok, szaporítóanyagok és állati eredetű termékek szállítmányainak az Unióba való beléptetésére, valamint a beléptetést követő mozgatására és kezelésére vonatkozó szabályok tekintetében történő kiegészítéséről szóló, 2020/692 felhatalmazáson alapuló Bizottsági rendelet,

valamint

2. az állatok, szaporítóanyagok és állati eredetű termékek Unióba történő beléptetése tekintetében az (EU) 2016/429 európai parlamenti és tanácsi rendelet szerint engedélyezett harmadik országok, területek vagy azok körzetei jegyzékeinek a megállapításáról szóló, 2021/404 Bizottsági végrehajtási rendelet-
Kereskedelmi célú mozgatás esetében a fenti jogszabályok kimondják, hogy meghatározott fajú állatokat és szaporítóanyagaikat csak az EU importra jogosult országok jegyzékében szereplő országokból lehet behozni: 

Engedélyezett országok jegyzéke: 2021/404/EU rendelet  VI. melléklet 1. részében:

2023.10.25-én: 

- Ausztrália teljes területe, Brazília meghatározott részei, Kanada, Svájc, Chile, Izrael, Úl-Zéland, Tunézia, Egyesült Államok

A madarak és szaporítóanyagaik bizonyos kategóriáinak Unióba történő beléptetéséhez fogságban tartott madarak esetében a 2021/403/EU rendelet II. melléklet 34. fejezetében meghatározottak szerinti CAPTIVE-BIRDS OTHER THAN RACING PIGEONS állategészségügyi bizonyítványminta szükséges.

A Liszt Ferenc Nemzeti Repülőtér Állategészségügyi Határellenőrző Állomás az egyetlen olyan állat-egészségügyi határállomás (BCP) Magyarországon, amely engedélyezett az "Egyéb" (Other: „O”) kategóriába tartozó állatok, így a postagalambok beléptetésére.

Az állatok azonban az EU területére az "O" kategóriára engedélyezett más uniós BCP-n keresztül is beléphetnek.

Szerbiából Horvátország felé – Bajakovo
Szerbiából Románia felé – Temesmóra/Stamora Moravita
Boszniából Horvátország felé - Nova Sela és Stara Gradiska
Montenegróból Horvátország felé – Karasovici
Ukrajnából Románia felé - Halmi

 


 

 

A tervezett belépés előtt kérjük vegye fel a kapcsolatot a beléptető határkirendeltséggel! Az uniós BCP-k elérhetőségeinek listáját az alábbi weboldalon találja: https://ec.europa.eu/food/animals/veterinary-border-control/contact-details-bcps-veterinary_en

Postagalamb beléptetés EU-n kívüli harmadik országból azonnali elengedésre – derogáció, könnyítések

Azokra a versenygalambokra, amelyek az Európai Unióba olyan nem uniós országból lépnek be, ahol rendeltetésszerűen tartják őket, azzal a szándékkal, hogy azonnal szabadon engedjék („immediate release”) őket, és arra számítanak, hogy visszarepülnek az adott harmadik országba, a fogságban tartott madarakra vonatkozó szabályoknál kevésbé szigorú szabályoknak kell megfelelniük, pl.

  • olyan országból is származhatnak, ami nincs benne az EU importra jogosult országok jegyzékében ( nincs felsorolva a 2021/404 rendelet, VI. melléklet 1. részében), amennyiben Magyarországgal ilyen irányú kétoldali megállapodást kötött,
  • a származási létesítményt csak nyilvántartásba kell venni (engedélyezés nem szükséges)
  • a madarakat a határállomáson végzett ellenőrzés után nem kell 30 napos karanténba zárni (60. cikk) , és nem kell a karanténlétesítményt 9 h alatt elérni (59. cikk).

A szabályokat az (EU) 2020/692 rendelet 62. cikkének (2) bekezdése részletezi.

Ezeket a postagalambokat "RACING PIGEONS-IMMEDIATE RELEASE" bizonyítványmintának kell kísérnie, amelynek mintáját az (EU) 2021/403 végrehajtási rendelet II. mellékletének 34a. fejezete tartalmazza.

Mivel a postagalambok nem ellenőrzött és felügyelt módon hagyják el az Európai Unió területét, az állatok nyomon követése érdekében e-mailben (traces@nebih.gov.hu) történő tájékoztatás szükséges arról, hogy a postagalambok visszarepültek-e.

Jelenleg Magyarország központi állategészségügyi hatósága a következő harmadik országok esetében adott külön engedélyt a postagalambok azonnali visszaengedésre történő behozatalához a 2020/692/EU rendelet 62. cikkének (2) bekezdése alapján:

-    Bosznia-Hercegovina (2022. június 9.tól)
-    Szerbia (2022. szeptember 23-tól)

A Liszt Ferenc Nemzeti Repülőtér Állategészségügyi Határellenőrző Állomás az egyetlen olyan állat-egészségügyi határállomás (BCP) Magyarországon, amely engedélyezett az "Egyéb" („Other”: „O”) kategóriába tartozó állatok, így a postagalambok beléptetésére.

Az állatok azonban az EU területére az "O" kategóriára engedélyezett más uniós BCP-n keresztül is beléphetnek.

Az uniós BCP-k listáját az alábbi weboldalon találja: https://ec.europa.eu/food/animals/veterinary-border-control/contact-details-bcps-veterinary_en

 


Friss hírek

2023. október 24, kedd

Kérdezz-felelek a kéknyelv betegségről (Bluetongue)

A kéknyelv–betegség (bluetongue) fertőző vírusos állatbetegség, mely a kérődző állatokat (szarvasmarha, juh, kecske, vadon élő kérődzők) támadja meg. Egyéb állatokra és az emberre a vírus nem veszélyes, humán megbetegedést nem okoz.

Tovább >

2023. április 3, hétfő

Engedélyköteles akvakultúrás létesítmények

Az engedélyköteles, ill. nyilvántartásba vétel köteles akvakultúrás létesítmények körét és az engedélyezés, valamint nyilvántartás feltételeit Európai Uniós jogszabályok határozzák meg:

Tovább >

Átlagos (0 Szavazatok)

Baromfifélék és keltetőtojásaik mozgatása az Unión belül

Baromfifélék és keltetőtojásaik mozgatása az Unión belül

2023. január 12, csütörtök

Az állatbetegségek terjedésének megelőzése érdekében a baromfi és a keltetőtojás tartásának és mozgatásának számos szempontját a fertőző állatbetegségekről szóló (EU) 2016/429 európai parlamenti és tanácsi rendelet (Állategészségügyi törvény, AHL) határozza meg.

A szállítás előtti és alatti kritériumok

A 2019/2035 rendelet szabályokat állapít meg a szárazföldi állatokat tartó létesítményekre és ezen állatok Unión belüli nyomon követhetőségére vonatkozóan. A létesítményeket és a szállítókat az illetékes hatóságnak nyilvántartásba kell vennie. Kizárólag a nyilvántartásba vett vagy engedélyezett létesítményből származó állatok szállíthatók másik tagállamba.

További információ a baromfi fajú élőállat és tojás szállítás, keltetés és törzsállomány nyilvántartás bejelentéséről: https://portal.nebih.gov.hu/enar

További információ az élőállat szállítóként történő engedélyezésről: https://portal.nebih.gov.hu/-/eloallat-szallitokent-torteno-engedelyezes-kervenyezese

Ezenkívül a keltetőket és a nem vágási célú baromfitartó létesítményeket, amelyek más tagállamba szállítják az állatokat, az illetékes hatóságnak jóvá kell hagynia, feltéve, hogy megfelelnek bizonyos követelményeknek (a 2019/2035 rendelet 7. és 8. cikke). Csak olyan baromfi és keltetőtojás szállítható másik tagállamba, amely nyilvántartásba vett vagy engedélyezett létesítményből származik.

A baromfi és keltetőtojás Unión belüli szállítására vonatkozó állat-egészségügyi követelményeket az (EU) 2020/688 rendelet határozza meg. Ezek a szabályok és kockázatcsökkentő intézkedések biztosítják, hogy az állatok és a keltetőtojások mozgatása ne jelentsen jelentős kockázatot az emberi vagy állati egészséget érintő betegségek terjedésére.

Az állatok és keltetőtojások szállítására vonatkozóan a szállítóeszközökre és a konténerekre vonatkozó biológiai biztonsági szabályok vannak érvényben (az (EU 2020/688 rendelet 4. és 5. cikke).

Az állatokat közvetlenül a származási létesítményből a rendeltetési helyre kell szállítani. Ettől eltérve az illetékes hatóság által engedélyezett létesítményekben is összeállíthatók (az (EU) 2016/429 rendelet 94. cikkének (1) bekezdése).

A gazdasági szereplők csak akkor szállíthatnak baromfit és keltetőtojást egy másik tagállamba, ha megfelelnek a következő feltételeknek:

  • baromfi esetében az (EU) 2016/429 rendelet 124-129. cikkében meghatározott általános követelményeket;
  • a keltetőtojások esetében az (EU) 2016/429 rendelet 157. cikkében meghatározott általános követelményeknek;
  • az (EU) 2016/429 rendelet 130-132. cikkében meghatározott, baromfira vonatkozó különleges követelmények;
  • az (EU) 2020/688 rendelet alábbi cikkeiben megállapított kiegészítő követelmények.
    • A 34. cikk a tenyészbaromfira és a haszonbaromfira vonatkozóan;
    • a 35. cikk a vágásra szánt baromfira vonatkozóan;
    • a 36. cikk a naposcsibékre vonatkozóan; és,
    • a 38. cikk a keltetőtojásokra vonatkozóan.
  • Az (EU) 2020/688 rendelet 42. cikkében meghatározott kiegészítő követelmények, ha a baromfit vagy a keltetőtojást olyan tagállamba vagy övezetbe szállítják, amely vakcinázás nélkül Newcastle-betegség vírusfertőzés mentes státusszal rendelkezik (az ilyen mentes státusszal rendelkező tagállamokat vagy övezeteket a 2021/620/EU bizottsági végrehajtási rendelet X. melléklete sorolja fel).

További információ Magyarország állategészségügyi státuszáról: https://portal.nebih.gov.hu/kitoresek-es-mentessegek

A TRACES NT rendszerben baromfifélék (KN-kód: 0105) és keltetőtojásaik (KN-kód: 0407) tagállamok között szállításához a következő bizonyítványok választhatók a rendeltetési célnak megfelelően:

POU-INTRA-Y minta a vágásra szánt baromfik tagállamok közötti mozgatásához (2021/403/EU rendelet I. melléklet 19. fejezet)
POU-INTRA-X a tenyész- és haszonbaromfik tagállamok közötti mozgatásához (2021/403/EU rendelet I. melléklet 17. fejezet)
POU-INTRA-LT20 minta a 20 egyednél kevesebb, laposmellű futómadaraktól eltérő baromfi vagy a 20 darabnál kevesebb, laposmellű futómadaraktól eltérő baromfitól származó keltetőtojás tagállamok közötti mozgatásához (2021/403/EU rendelet I. melléklet 18. fejezet)
POU-INTRA-DOC minta a naposcsibék tagállamok közötti mozgatásához (2021/403/EU rendelet I. melléklet 16. fejezet)
POU-INTRA-HEP minta a baromfik keltetőtojásainak tagállamok közötti mozgatásához (2021/403/EU rendelet I. melléklet 15. fejezet)
POU-INTRA-SPF a specifikus kórokozóktól mentes tojások esetében (2021/403/EU rendelet I. melléklet 20. fejezet)

Az állategészségügyi bizonyítványt a feladást megelőzően a területileg illetékes járási hatósági állatorvos igazolja, hogy az állatok megfelelnek a tagállamok közötti szállításra vonatkozó valamennyi követelménynek. A gazdasági szereplők maguk is létrehozhatják ezt a dokumentumot, hogy azt a hatósági állatorvosnak bemutassák. A bizonyítvány az állatokat a teljes szállítás során végig kíséri.

Területileg illetékes járás keresése: https://jarasinfo.gov.hu/

Hatósági állatorvosoknak bizonyítvány kitöltési útmutató elérhető a Nébih INTRANET "TRACES-NT Állategészségügy' alkalmazásban.

További információ a TRACES adatbázisról: https://portal.nebih.gov.hu/traces-allat

Rendeltetési hely kritériumai

A más tagállamból tartott szárazföldi állatokat fogadó létesítmények és vágóhidak üzemeltetőinek ellenőrizniük kell az állatokat, azok helyes azonosítását és a dokumentáció hiánytalanságát. Ha bármilyen szabálytalanságot észlelnek, tájékoztatniuk kell a rendeltetési hely illetékes hatóságát. Ebben az esetben az állatokat el kell különíteni, amíg az illetékes hatóság tanácsot nem ad a további eljárásra vonatkozóan.

Mivel a tagállamok közötti mozgások esetében nincs határellenőrzés, a hatósági ellenőrzésekről szóló (EU) 2017/625 rendelet (OCR)) értelmében megkülönböztetésmentes helyszíni ellenőrzéseket végeznek útközben és a rendeltetési helyen. Ezek az ellenőrzések segítik annak biztosítását, hogy a szállítmányok megfeleljenek az állategészségügyi bizonyítvány által nyújtott garanciáknak.


Friss hírek

2023. október 24, kedd

Kérdezz-felelek a kéknyelv betegségről (Bluetongue)

A kéknyelv–betegség (bluetongue) fertőző vírusos állatbetegség, mely a kérődző állatokat (szarvasmarha, juh, kecske, vadon élő kérődzők) támadja meg. Egyéb állatokra és az emberre a vírus nem veszélyes, humán megbetegedést nem okoz.

Tovább >

2023. április 3, hétfő

Engedélyköteles akvakultúrás létesítmények

Az engedélyköteles, ill. nyilvántartásba vétel köteles akvakultúrás létesítmények körét és az engedélyezés, valamint nyilvántartás feltételeit Európai Uniós jogszabályok határozzák meg:

Tovább >

Átlagos (0 Szavazatok)

Fogságban tartott madarak szállításának, utaztatásának, mozgatásának feltételei

Fogságban tartott madarak szállításának, utaztatásának, mozgatásának feltételei

2023. január 10, kedd

Az alábbiakban foglaljuk össze a fogságban tartott madarak mozgatására vonatkozó főbb tudnivalókat.

A fogságban tartott madarak szállításának, utaztatásának, összefoglaló néven mozgatásának feltételeit alapvetően az alábbi Európai Uniós jogszabályok határozzák meg:

•    Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2016/429 rendelete (2016. március 9.) a fertőző állatbetegségekről és egyes állategészségügyi jogi aktusok módosításáról és hatályon kívül helyezéséről (Állategészségügyi rendelet)

  • Az Az Európai Parlament és a Tanács 576/2013/EU rendelete (2013. június 12.) a kedvtelésből tartott állatok nem kereskedelmi célú mozgásáról és a 998/2003/EK rendelet hatályon kívül helyezéséről rendeletet hatályon kívül helyezte az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2016/429 rendelete (2016. március 9.) a fertőző állatbetegségekről és egyes állat-egészségügyi vonatkozású jogi aktusok módosításáról és hatályon kívül helyezéséről ("állat-egészségügyi törvény"). Időpont: 2021. április 21.

A rendelet azonban 2026. április 21-ig továbbra is alkalmazandó a kedvtelésből tartott állatok nem kereskedelmi célú mozgása tekintetében.

•    A Bizottság (EU) 2021/1938 végrehajtási rendelete a kedvtelésből tartott madarak valamely területről vagy harmadik országból valamely tagállamba történő, nem kereskedelmi célú mozgásához szükséges azonosító okmány mintájának megállapításáról és a 2007/25/EK határozat hatályon kívül helyezéséről

•    a bizottság (EU) 2021/1933 felhatalmazáson alapuló rendelete az 576/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendeletnek a kedvtelésből tartott madarak valamely területről vagy harmadik országból valamely tagállamba történő, nem kereskedelmi célú mozgására vonatkozó szabályok tekintetében történő kiegészítéséről

•    A Bizottság (EU) 2021/404 végrehajtási rendelete (2021. március 24.) az állatok, szaporítóanyagok és állati eredetű termékek Unióba történő beléptetése tekintetében az (EU) 2016/429 európai parlamenti és tanácsi rendelet szerint engedélyezett harmadik országok, területek vagy azok körzetei jegyzékeinek a megállapításáról

Fogalommeghatározások:

Fogságban tartott madár: a 2016/429/EU rendelet alapján bármely olyan madár, amely nem baromfi, és
•    a következőkben leírtaktól eltérő okból tartják fogságban:

o    hús; étkezési tojás; más termékek; szárnyasvad-állomány utánpótlása; és az ezen típusú termelések céljából nevelt madarak tenyésztése beleértve a bemutatók, kiállítások, gyorsasági és egyéb versenyek, tenyésztés vagy eladás céljából tartott madarakat.

Kedvtelésből tartott állat: a 2016/429/EU rendelet I. mellékletében felsorolt fajokhoz tartozó olyan tartott állat, amelyet magán-, nem pedig kereskedelmi célból tartanak.
Madarak esetében: a tyúktól, pulykától, gyöngytyúktól, kacsától, libától, fürjtől, galambtól, fácántól, fogolytól és a laposmellű futómadártól (Ratitae) különböző madárfajok egyedei.

Nem kereskedelmi célú állatszállítás: kedvtelésből tartott állatok tulajdonosuk mozgását kísérő mozgatása, mely nem irányul sem a kedvtelésből tartott állat eladására, sem pedig az a feletti tulajdonjog átruházására. Az állatok darabszáma nem haladja meg az ötöt.
Amennyiben az állat mozgatása nem irányul annak eladására, sem pedig az a feletti tulajdonjog egyéb formában történő átruházására, továbbá az állat tulajdonosának mozgásával összefüggésben valósul meg, úgy a szállítás nem-kereskedelminek minősül.


Kereskedelmi célú mozgatás az Európai Unión belül

A madarak és szaporítóanyagaik bizonyos kategóriáinak tagállamok közötti mozgatásához fogságban tartott madarak esetében a 2021/403/EU rendelet I. melléklet 21. fejezetében meghatározottak szerinti CAPTIVE-BIRDS-INTRA állategészségügyi bizonyítványminta szükséges.

A bizonyítványnak tartalmaznia kell a származási országra, a rendeltetési helyre és a létesítményben lévő állatok azonosítására vonatkozó alapvető információkat.

A származási ország hatósági állatorvosának alá kell írnia a hatósági egészségügyi bizonyítványt, hogy tanúsítsa, hogy a bizonyítványban szereplő valamennyi vonatkozó feltétel teljesül. A bizonyítványnak kísérnie kell az állatokat mozgatás során.

CITES engedélyköteles faj esetén a feltételek a https://www.cites.hu/hu/szabalyozas/eu-szabalyozas/behozatal-az-eu-ba oldalon találhatók.

Nem kereskedelmi célú mozgatás az Európai Unión belül

Az Európai Unió valamely tagállamából Magyarországra kedvtelésből tartott madarakkal való utazásra nem vonatkoznak korlátozások, feltéve, hogy a származási hely nem tartozik az adott fajhoz tartozó állatokra vonatkozó állat-egészségügyi intézkedések hatálya alá.

Az állatokat a tulajdonosnak vagy az arra jogosult személynek kell kísérnie, és nem lehet eladásra szánt állat.

Kereskedelmi célú mozgatás harmadik országból

Állatoknak és azok szaporítóanyagainak a harmadik országokból történő behozatala kizárólag Európai Uniós szinten harmonizált jogszabályok alapján lehetséges.

Ezek az (EU) 2016/429 európai parlamenti és tanácsi rendeletnek az egyes állatok, szaporítóanyagok és állati eredetű termékek szállítmányainak az Unióba való beléptetésére, valamint a beléptetést követő mozgatására és kezelésére vonatkozó szabályok tekintetében történő kiegészítéséről szóló, 2020/692 felhatalmazáson alapuló Bizottsági rendelet ,valamint az állatok, szaporítóanyagok és állati eredetű termékek Unióba történő beléptetése tekintetében az (EU) 2016/429 európai parlamenti és tanácsi rendelet szerint engedélyezett harmadik országok, területek vagy azok körzetei jegyzékeinek a megállapításáról szóló, 2021/404 Bizottsági végrehajtási rendelet VI. MELLÉKLET, A SZAKASZ.

Kereskedelmi célú mozgatás esetében a fenti jogszabályok kimondják, hogy meghatározott fajú állatokat és szaporítóanyagaikat (köztük a papagájalakúak) csak az EU importra jogosult országok jegyzékében szereplő országokból lehet behozni.

A madarak és szaporítóanyagaik bizonyos kategóriáinak Unióba történő beléptetéséhez fogságban tartott madarak esetében a 2021/403/EU rendelet II. melléklet 34. fejezetében meghatározottak szerinti CAPTIVE-BIRDS állategészségügyi bizonyítványminta szükséges.

Nem kereskedelmi célú mozgatás harmadik országból

Jogszabályi háttér:

  • Az Az Európai Parlament és a Tanács 576/2013/EU rendelete (2013. június 12.) a kedvtelésből tartott állatok nem kereskedelmi célú mozgásáról és a 998/2003/EK rendelet hatályon kívül helyezéséről rendeletet

hatályon kívül helyezte az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2016/429 rendelete (2016. március 9.) a fertőző állatbetegségekről és egyes állat-egészségügyi vonatkozású jogi aktusok módosításáról és hatályon kívül helyezéséről ("állat-egészségügyi törvény"). Időpont: 2021. április 21.

A rendelet azonban 2026. április 21-ig továbbra is alkalmazandó a kedvtelésből tartott állatok nem kereskedelmi célú mozgása tekintetében.

Az utazókat kísérő kedvtelésből tartott madarak Unióba történő belépésére vonatkozó követelmények:

  • A Bizottság 2021/1933/EU felhatalmazáson alapuló rendelete az 576/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendeletnek a kedvtelésből tartott madarak valamely területről vagy harmadik országból valamely tagállamba történő nem kereskedelmi célú mozgására vonatkozó szabályok tekintetében történő kiegészítéséről.
  • A Bizottság (EU) 2021/1938 végrehajtási rendelete a kedvtelésből tartott madarak valamely területről vagy harmadik országból valamely tagállamba történő nem kereskedelmi célú mozgására vonatkozó azonosító okmányminta létrehozásáról és a 2007/25/EK határozat hatályon kívül helyezéséről.

(már nem hatályos: - A Bizottság 2007/25/EK határozata a magas patogenitású madárinfluenzával kapcsolatos egyes védekezési intézkedésekről és a tulajdonosaikat kísérő kedvtelésből tartott madarak Közösségbe történő szállításáról.)

Amennyiben a madárfaj megfelel a 2016/429/EU rendelet I. mellékletében meghatározott „kedvtelésből tartott állat” definíciónak, így a mozgatása nem kereskedelmi mozgatásnak is minősülhet a 2021/1938/EU rendeletben meghatározott feltételek teljesülése esetén. 

•    A kedvtelésből tartott madarak harmadik országból valamely tagállamba történő, nem kereskedelmi célú mozgására csak azonosító okmány kíséretében kerülhet sor. Ennek mintáját a 2021/1938/EU rendelet 2. cikke határozza meg.
•    A tulajdonos vagy feljogosított személy általi írásbeli nyilatkozat, amely igazolja, hogy a kedvtelésből tartott állat Unióba történő mozgása nem kereskedelmi célú mozgás. Ennek mintáját szintén a 2021/1938/EU rendelet mellékletének 2. része tartalmazza.
•    Továbbá a kedvtelésből tartott madara(ka)t kísérnie kell egy, hatósági állatorvos által kiállított állategészségügyi bizonyítványnak, melynek mintáját a 2021/1938/EU rendelet mellékletének 1. része tartalmazza.

- A kedvtelésből tartott madárként szállítható madarak maximális száma 5 db ((EU) 2021/1933 1. cikk).

- A kedvtelésből tartott madarak jelölése: Általános szabályként a madarakat alfanumerikus kódot tartalmazó, tartós, nem eltávolítható, olvasható egyedi jelöléssel kell ellátni.

- A kedvtelésből tartott madarakat az (EU) 2021/1938 rendelet mellékletének I. részében szereplő mintának megfelelő egészségügyi bizonyítványnak kell kísérnie.

- Az állatorvosi bizonyítványt a küldő harmadik ország hatósági állatorvosának vagy egy meghatalmazott állatorvosnak kell kiállítania, és azt a harmadik ország illetékes hatóságának utólag jóvá kell hagynia.

- Az állatorvosi bizonyítványt az (EU) 2021/1938 rendelet mellékletének II. részében szereplő mintának megfelelő tulajdonosi nyilatkozat egészíti ki.

- A kedvtelésből tartott madarak feladásának harmadik országának az Állategészségügyi Világszervezet (OIE) tagjának kell lennie. (https://www.oecd.org/gov/regulatory-policy/OIE%20profile.pdf)

A kedvtelésből tartott madaraknak meg kell felelniük az alábbi feltételek egyikének:

  1. A kivitelt megelőzően 30 napig elkülönítésen estek át a (2020/692 rendelettel hatályon kívül helyezett) 206/2010/EU rendelet I. mellékletének 1. részében vagy II. mellékletének 1. részében felsorolt harmadik országban lévő indulási helyen, vagy

  1. beoltották és újra beoltották az elmúlt 6 hónapban, de legkésőbb a kivitelt megelőző 60 napon belül legalább egy alkalommal madárinfluenza ellen H5 és H7 altípusú vakcinával, vagy

  1. A kivitelt megelőzően legalább 14 napig izolálták, és legkorábban az izolálást követő 7. napon a H5 és H7 altípusok antigénjének vagy genomjának kimutatására irányuló vizsgálaton estek át.

ÉS

  • az Unión belüli háztartásba vagy más lakóhelyre szállítják őket, és az Unióba való belépésüket követő 30 napos időszakban nem engedhető meg számukra, hogy kiállításokra, vásárokra, vásárokra, kiállításokra vagy más madárgyűjteményekbe belépjenek (kivéve a behozatalukat követően karantén céljából engedélyezett létesítménybe történő szállítást).

ALTERNATÍVA

- 30 napos, a behozatalt követő karantént írnak elő, amelyet a rendeltetési tagállamban, engedélyezett létesítményekben kell végrehajtani.

- Abban az esetben, ha a kedvtelésből tartott madarak a behozatalt követő 30 napos karanténnak esnek alá, a tulajdonosok nyilatkozatában fel kell tüntetni a jóváhagyott karanténközpontot.

- A kedvtelésből tartott madaraknak kizárólag az “utazási belépési pontokon” (Travellers’ points of entry) keresztül szabad belépniük az Unióba.

Az utazási beléptetési pontok (Travellers’ points of entry) listája

https://ec.europa.eu/food/animals/movement-pets/travellers-points-entry_en

Az ellenőrzéseket az egyes tagállamok kijelölt illetékes hatóságai (vámtisztviselők vagy állatorvosok) végzik az utazási beléptetési pontokon (Travellers’ points of entry).

Amennyiben az illetékes hatóság ellenőrzései során kiderül, hogy a kedvtelésből tartott madár nem felel meg az Unióba történő belépésre, az illetékes hatóság az 576/2013/EU rendelet 35. cikkében meghatározott elveket alkalmazza:

  • Visszaküldés a származási országba.
  • Izolálja az állatot hatósági ellenőrzés alatt.
  • Végső megoldásként elaltatja az állatot.

További információk a CITES-szel kapcsolatban:

https://www.cites.hu/hu/szabalyozas/hazai-szabalyozas/bejelentesi-kotelezettseg

https://www.cites.hu/hu/szabalyozas/hazai-szabalyozas/szarmazasi-igazolas

https://www.cites.hu/hu/szabalyozas/hazai-szabalyozas/jelolesi-eloirasok

https://www.cites.hu/hu/szabalyozas/hazai-szabalyozas/hatosagok


Átlagos (0 Szavazatok)

Juh- és kecskefélék mozgatása az Unión belül

Juh- és kecskefélék mozgatása az Unión belül

2022. december 14, szerda

Az állatbetegségek terjedésének megelőzése érdekében a kiskérődzők tartásának és mozgatásának számos aspektusát a fertőző állatbetegségekről szóló (EU) 2016/429 európai parlamenti és tanácsi rendelet (Állat-egészségügyi törvény, AHL) szabályozza.

A szállítás előtt és közben

A 2019/2035 rendelet szabályokat állapít meg a szárazföldi állatokat tartó létesítményekre és ezen állatok Unión belüli nyomon követhetőségére vonatkozóan. Általános szabályként a létesítményeket és a szállítókat az illetékes nemzeti hatóságnak nyilvántartásba kell vennie. Kizárólag a nyilvántartásba vett vagy engedélyezett létesítményből származó állatok szállíthatók másik tagállamba.

További információ a juh- és kecskefélék tartás bejelentéséről: https://portal.nebih.gov.hu/enar
További információ az élőállat szállítóként történő engedélyezésről: https://portal.nebih.gov.hu/-/eloallat-szallitokent-torteno-engedelyezes-kervenyezese


A juh- és kecskefélék Unión belüli mozgására vonatkozó állat-egészségügyi követelményeket a 2020/688/EU felhatalmazáson alapuló bizottsági rendelet 2. szakasza határozza meg. Ezek a szabályok és kockázatcsökkentő intézkedések biztosítják, hogy az állatok mozgása ne jelentsen jelentős kockázatot az emberi vagy állati egészséget érintő betegségek terjedésére.

Az állatok szállítására vonatkozóan biológiai biztonsági szabályok vannak: az állatok nem szökhetnek ki, és nem hullhat ki ürülék, a vizuális ellenőrzésnek lehetővé kell válnia. A tisztításnak és fertőtlenítésnek a szállítás után a lehető leghamarabb meg kell történnie.

Az állatokat közvetlenül a származási létesítményből a rendeltetési helyre kell szállítani. Ettől eltérve az állatok az illetékes hatóság által engedélyezett létesítményekben is összeállíthatók (az AHL 94. cikke (1) bekezdésének a) pontja).

További információ a patások összegyűjtésére engedélyezett létesítményekről: https://portal.nebih.gov.hu/-/patasok-osszegyujteset-vegzo-letesitmenyek-engedelyezesenek-feltetelei


A gazdasági szereplők csak akkor szállíthatnak juh- és kecskeféléket egy másik tagállamba, ha az (EU) 2020/688 rendelet 15. cikke teljesül (pl. egészségügyi garanciák bizonyos betegségekre). A betegségtől mentes státuszú vagy felszámolási programmal rendelkező övezetbe történő szállításoknak különleges feltételeknek kell megfelelniük (16. és 17. cikk). Az azonnali vágás céljából egy másik tagállamba szállított juh- és kecskeféléknek meg kell felelniük az e rendelet 18. cikkében foglalt követelményeknek.

Egy létesítmény, egy övezet vagy egy tagállam teljes területe a kereskedelem megkönnyítése érdekében a 2020/689/EU felhatalmazáson alapuló bizottsági rendeletben meghatározott követelményekkel összhangban betegségtől mentes státuszt érhet el. Az egyes betegségektől, pl. a brucellózistól mentesnek nyilvánított vagy felszámolási programban részt vevő tagállamok és régiók jegyzékét a 2021/620/EU bizottsági végrehajtási rendelet tartalmazza. Tájékoztatási céllal a betegségtől mentes státusszal rendelkező tagállamok és régióik térképei és jóváhagyott felszámolási programjai is megtekinthetők.

További információ Magyarország állategészségügyi státuszáról: https://portal.nebih.gov.hu/kitoresek-es-mentessegek


A TRACES NT rendszerben az adott állategészségügyi bizonyítványt kell létrehozni. A gazdasági szereplők maguk is létrehozhatják ezt a dokumentumot, hogy azt a hatósági állatorvosnak bemutassák. A bizonyítvány az állatokat a teljes szállítás során végigkíséri.

A TRACES NT rendszerben juh (KN-kód: 010410) és kecske (KN-kód: 010420) tagállamok között szállításához a következő bizonyítványok választhatók a rendeltetési célnak megfelelően:

OV/CAP-INTRA-X tenyésztésre és továbbtartásra: (2021/403/EU rendelet I. melléklet 5. fejezet szerint) 
OV/CAP-INTRA-Y vágásra: (2021/403/EU rendelet I. melléklet 6. fejezet szerint)

Az állat-egészségügyi bizonyítványt a feladást megelőzően a területileg illetékes járási hatósági állatorvos igazolja, hogy az állatok megfelelnek a tagállamok közötti szállításra vonatkozó valamennyi követelménynek. A gazdasági szereplők maguk is létrehozhatják ezt a dokumentumot, hogy azt a hatósági állatorvosnak bemutathassák. A bizonyítvány az állatokat a teljes szállítás során végigkíséri.

Területileg illetékes járás keresése: https://jarasinfo.gov.hu/

HATÓSÁGI ÁLLATORVOSOKNAK BIZONYÍTVÁNY KITÖLTÉSI ÚTMUTATÓ elérhető a Nébih INTRANET "TRACES-NT Állategészségügy' alkalmazásban.

További információ a TRACES adatbázisról: https://portal.nebih.gov.hu/traces-allat
A TRACES adatbázisról további információk itt találhatók.

A rendeltetési helyen

A más tagállamból tartott szárazföldi állatokat átvevő létesítmények és vágóhidak üzemeltetőinek ellenőrizniük kell az állatokat, azok helyes azonosítását és a dokumentáció hiánytalanságát. Ha bármilyen szabálytalanságot észlelnek, tájékoztatniuk kell a rendeltetési hely illetékes hatóságát. Ebben az esetben az állatokat el kell különíteni, amíg az illetékes hatóság tanácsot nem ad a további eljárásra vonatkozóan.

Mivel a tagállamok közötti mozgások esetében nincs határellenőrzés, a hatósági ellenőrzésekről szóló (EU) 2017/625 rendelet (OCR) értelmében megkülönböztetésmentes helyszíni ellenőrzéseket végeznek útközben és a rendeltetési helyen annak biztosítása érdekében, hogy a szállítmányok megfeleljenek az állat-egészségügyi bizonyítvány által nyújtott garanciáknak.

További információért lásd az AHL 127. cikkét.

https://food.ec.europa.eu/animals/live-animal-movements/ovine-caprine-animals_en


Friss hírek

2024. június 27, csütörtök

A Nébih számít a lakosság véleményére a talajvédelmi kérdőívben

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) talajvédelmi törekvése, hogy bemutassa a lakosságnak hazánk talajainak sokszínűségét, a talajművelési és tápanyag-gazdálkodási szokásokat, valamint felhívja a figyelmet a talajegészség megőrzésének fontosságára. A hivatal a lakosság véleményét is várja: az érdeklődők a Nébih kérdőívét július 20-ig érhetik el.

Tovább >

2024. június 26, szerda

Július elsejétől a Nébih elektronikus felületén kell jelenteni a fásításban tervezett fakitermeléseket

2024. július 1-től a fásításban tervezett fakitermeléseket a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) elektronikus felületén kell bejelenteniük az érintetteknek.

Tovább >

Átlagos (0 Szavazatok)